Az 1980-as évek elejétől egy hírhedt banda tartotta rettegésben Belgiumot, különösképpen annak a Brabant nevű tartományát, emiatt nevezték őket brabanti gyilkosoknak. "Nijveli banda", illetve „őrült gyilkosok" néven is emlegették őket. A nijveli banda elnevezés Nivelles város nevére, az „őrült gyilkosok" kifejezés pedig abból, hogy a brutális mészárlások külső szemlélő számára teljesen érthetetlen okokból történtek, azaz mindenkit kivégeztek, aki épp a közelükben tartózkodott.
A támadások két hullámban zajlottak, 1983-ben és 1985-ben, melynek során összesen 28 embert végeztek ki, köztük gyerekeket is, további 40 ember pedig súlyosan megsebesítettek.
A brabanti gyilkosok 1982 és 1985 között több áruházra is lecsaptak. Ilyenkor legalább hárman fogtak össze, álruhában, festett arccal, fegyverekkel felszerelkezve közelítették meg a kiszemelt helyszíneket.
A nijveli bandának három állandó tagja volt, akiket a helyiek Vénember, Gyilkos, és Óriás néven emlegettek.
1982-ben kisebb értékű rablásokkal kezdték,
élelmiszer-illetve fegyverboltokba törtek be, igaz, utóbbiakat nem teljesen céltalanul látogatták előszeretettel: az elrabolt fegyvereket használták később a lövöldözéses ámokfutásaik során.
1983-ban követték el az első gyilkosságot, egy Nivelle-i áruháznál, melyet több másik is követett:
válogatás nélkül mindenkit lelőttek, aki az útjukba került, gyerekeket, vásárlókat, éttermi vendégeket ejtettek túszul.
Két év alatt összesen 12 embert végeztek ki.
Ezután másfél év szünet következett, majd
1985 szeptemberén újabb tömegmészárlást rendeztek az egyik helyi áruház közelében, amit másik 2 hasonló eset követett. Ebben az évben 16 embert öltek meg.
Néhány esetben némi pénzt, illetve egyéb, kisértékű dolgokat, például ételeket és alkoholt is zsákmányoltak, azonban ezek értéke annyira jelentéktelen volt, hogy egyértelműen nem a rablás, és az azzal járó haszonszerzés volt a fő céljuk. A vérengzést és a pánikkeltést viszont érthetetlen okokból mintha egyenesen élvezték volna.
A banda utoljára 1985 novemberében, Alostban gyilkolt, ám ezúttal már nem sikerült elmenekülniük a rendőrök elől. Az egyik rendőr lelőtt egy bandatagot, aki a helyiek szerint a „Gyilkos" néven emlegetett férfi lehetett. Társai egy Golf GTI-vel menekültek el a helyszínről.
A rendőrök feltételezése szerint a két túlélő a helyszínen temethette el társukat.
Az erdőben később megtalálták egy kigyulladt autó roncsait, ám a holttestre nem sikerült rábukkanniuk. Később azonban kiderült, mégsem ő volt a kerresett férfi.
A feltételezések szerint egy negyedik, új társuk lehetett, az igazi "Gyilkos" holléte viszont így rejtély maradt. Azonban a DNS vizsgálatok azt igazolják, hogy a Gyilkost is kivégezték, ám senki nem tudja, hogyan. Egyesek szerint nem a helyszínen, hanem valahol máshol szabadultak meg a holttestétől, mások úgy vélik, hogy a banda főnöke mindenkit kivégezhetett, hogy ezzel véget vessen az ügynek.
A gyilkosság okai azonban továbbra sem tisztázódtak, a rendőrök egyik feltételezése szerint
az elkövetők szélsőséges politikai csoportok tagjai lehettek, és azt sem tartják kizártnak, hogy a rendőrséggel álltak kapcsolatban,
ugyanis támadások módja, és az elkövetéshez használt eszközök a képzett kommandósok módszereire hajaztak.
Bár egyértelmű bizonyítékokat azóta sem találtak az ügyben, néhány esemény, illetve helyszínen megtalált tárgy kapaszkodóként szolgált a rendőrök számára ahhoz, hogy ne adják fel a nyomozást.
Egy évvel az utolsó gyilkosság után, 1986-ban, a ronqiéres-i folyóban találtak néhány eszközt, melyeket a támadások alkalmával használhattak a banda tagjai.
Golyóálló mellények részei, lőszerek és fegyverek is rejtőztek a folyóból kihalászott csomagokban, emellett néhány csekk, amelyeket az utolsó, alosti támadásból származtak.
Több eseménytelen évtized után, 2017 májusában pedig a Brüsszel-Charleroi-csatornában olyan fegyvereket találtak,
melyek a brabanti gyilkosságokhoz köthetők.
A folyóban talált tárgyakról azonban utóbb kiderült, hogy
sokkal korábban dobhatták be a vízbe őket, mint ahogy a rendőrök gondolták.
Az ügyészség szerint ezzel az volt a céljuk, hogy félrevezessék a rendőröket, és meghiúsítsák a nyomozást.
Még ugyanebben az évben egy helyi férfi elárulta, hogy az egyik tettes, az „Óriás" néven ismert bandatag nem más, a saját bátyja,
aki két évvel azelőtt meghalt. Állítása szerint ezt a testvére, Christian Bonkoffsky árulta el neki halálos ágyán.
Bonkoffsky korábban rendőrként dolgozott, ami igazolta a nyomozóknak azt a feltevését, mely szerint a támadóknak köze lehetett a rendőrökhöz.
A férfi 1981-ig egy elit kommandós csoport tagja volt Alostban, majd elbocsátották helytelen fegyverhasználat miatt. A férfi emiatt bánatában inni kezdett, majd
bosszúból szándékosan szembement a törvénnyel, és társaival együtt soraztgyilkosságokban élte ki magát.
Felesége - akivel 10 évvel az utolsó támadás után házasodott össze – szintén nem tartotta kizártnak, hogy volt férje lehetett az Óriás nevű bandatag. Az asszony elmondása alapján ugyanis férje alkoholista volt, szélsősges nézetei voltak, és szinte betegesen vonzódott a fegyverekhez, emellett nagyon hasonlított a fantomképen látható férfira, még a magassága is egyezett vele.
Néhány évvel később azonban kiderült, hogy a feltételezés téves volt, mégsem ő az „Óriás" nevű bandatag.
A nyomozás előremozdításának szempontjából azonban mégis jelentős szerepe volt ennek a történetnek. 2020-ban ugyanis végleg lezárták volna az ügyet, ha nem találnak új fejleményeket.
Valójában az ügy már 2015. november 10-én elévült volna, ám ezt 10 évvel meghosszabbították, tekintettel a történtek súlyára.
A legfrissebb nyomot 2020 júliusában találták: ekkor
találtak egy fotót, melyen a rendőrök feltételezése szerint az egyik elkövető szerepel:
a férfi egy erdőben áll, sötét szemüveget és katonai stílusú inget és nadrágot visel, és a kezében egy olasz félautomata vadászpuskát tart.
A rendőrök nagy erővel vetették bele magukat a nyomozásba,
több tanút is kihallgattak. Egyikük azt állította, hogy a fotót még 1986-ból adták át a rendőröknek,
és egy fontos személy található rajta, ennél többet azonban nem tudott róla mondani.
A rendőrök újra elővették a régi aktákat, és több száz DNS-vizsgálatot hajtottak végre, azonban még a mai napig
nem sikerült egyértelműan bizonyítani, hogy valóban az egyik brabanti gyilkos szerepel a fotón, és egyéb nyomokat sem találtak,
noha több, mint két év eltelt azóta. Az idő pedig egyre kevesebb, 2025-ben véglelg elévülhet az ügy.
Felhasznált források: