Volodimir Zelenszkij ukrán elnök adatai szerint hogy az orosz invázió 98 napja alatt
243 gyerek meghalt, 446 pedig megsebesült
a megszállók támadásai következtében. 139 gyereket eltűntként tartanak nyilván. Az áldozatok, a sérültek és az eltűntek száma is tovább emelkedhet, hiszen a jelenleg is megszállt területekről nincsenek adatok.
Mintegy 12 millió ukrán volt kénytelen elhagyni az otthonát a háború miatt.
Több mint 5 millióan mentek külföldre, túlnyomó többségük gyermekes nő.
Volodimir Zelenszkij szerint mindent megtesznek annak érdekében, hogy ők hazatérhessenek Ukrajnába.
Az ukrán elnök Oroszország egyk legszörnyűbb háborús bűnének nevezte, hogy a megszállt területekről kitoloncolják a felnőtteket és a gyerekeket egyaránt.
Eddig összesen több mint 200 ezer ukrán gyereket deportáltak.
Ezek árvaházakban nevelkedő gyerekek, de vannak köztük olyanok is, akik elszakadtak a családjuktól vagy épp a szüleikkel együtt vitték el őket. Zelenszkij szerint a deportáltakat kifejezetten távoli orosz régiókban telepítik le, hogy ne tudjanak könnyen hazatérni és mielőbb felejtsék el Ukrajnát.
Amerikai katonai hackerek támadó hadműveleteket hajtottak végre Ukrajna támogatására – mondta az amerikai kiberparancsnokság vezetője a Sky Newsnak. Egy exkluzív interjúban Paul Nakasone tábornok azt is elmagyarázta, hogy az "elővadászat" műveletek lehetővé teszik az Egyesült Államok számára, hogy felkutassák a külföldi hackereket, és azonosítsák eszközeiket, mielőtt Amerika ellen használták volna őket.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár azt mondta: Oroszország valószínűleg nem fogja megtorolni, hogy az Egyesült Államok fejlett fegyvereket biztosított Ukrajnának. Szerinte az a támogatás, amit a NATO-tagországok és maga a NATO nyújtanak Ukrajnának csupán az önvédelem jogának fenntartásához elegendőek, amely jogot ENSZ-szerződés garantál.
Lengyelország további 60 darab KRAB önjáró tarackot ad el Ukrajnának. A Dziennik című lengyel lap arról számolt be, hogy ezeket a fegyvereket a következő hónapokban szállítják majd. Májusban Lengyelország már küldött 18 db KRAB önjáró tarackot Ukrajnába.
A Reuters úgy tudja, az Egyesült négy nagy hatótávolságú MQ-1C Grey Eagle drón eladását tervezi Ukrajnának, amelyek akár nyolc Hellfire rakétával is felfegyverkezhetők. Noha az eladást a Kongresszus továbbra is blokkolhatja, ez azért jelentős, mert Ukrajnának egy fejlett, újrafelhasználható amerikai rendszert biztosítana, amely mélyen behatolhat Oroszország belsejébe.
Az Egyesült Királyság sorozatvető rakétarendszereket vagy M270-es tüzérségi eszközöket küld Ukrajnába – mondta Ben Wallace, az Egyesült Királyság védelmi minisztere június 1-jén. Az M270-es hordozórakéták akár 80 kilométeres távolságban is eltalálhatják a célokat, ami „jelentős lökést ad az ukrán erők képességeinek, " – áll a brit külügyminisztérium közleményében. A döntés „szorosan összehangolt" azzal, hogy az Egyesült Államok HIMARS-t bocsátott Ukrajnának, az M270-es hordozórakéták egyik változatát. Az Egyesült Királyság ukrán csapatokat is kiképez a rakétarendszerek használatára.
A holland kormány nyilvánosságra hozta, hogy a hidegháború vége óta a legnagyobb mértékben növelték a katonai kiadásokat. Kajsa Ollongren védelmi miniszter szerint "a világot fenyegető veszélyek és az ukrajnai háború azt mutatják, hogy a békét és a biztonságot nem lehet természetesnek venni".
A már elfogadott költségvetés felett évente további ötmilliárd eurót fordítanak eszközbeszerzésekre, például hat új F-35-ös vadászrepülőgépre. Négyről nyolcra emelik az MQ-9 Reaper drónok számát, valamint enyhítik az általános felszereléshiányt. Ez azt jelenti, hogy 2024-ben és 2025-ben az ország eléri azt a 2%-os GDP-arányos katonai kiadást, amelyet a NATO sürget tagjaitól.