A megállapodást több hónapnyi tárgyalás előzte meg. A felek közlése szerint az ügyletet várhatóan márciusban véglegesítik, de annak értékét nem hozták nyilvánosságra.
A G.O.I. Energy tulajdonosa Michael Bobrov, aki a Green Oil nevű izraeli cég vezérigazgatója is, amely jelentős részesedéssel rendelkezik Izrael legnagyobb finomítójában, a Bazan Groupban.
A finanszírozás egy részét a szingapúri székhelyű Trafigura svájci multinacionális árutőzsdei kereskedő biztosítja. A társaság azonban nem szerez részesedést a cégben.
A Financial Times decemberben arról írt, hogy egy amerikai befektetési csoport, a Crossbridge Energy Partners folytat tárgyalásokat a Lukoil szicíliai finomítójának, az ISAB Srl.-nek a megvásárlásáról. A brit üzleti napilap információi szerint az amerikaiak 1,5 milliárd eurót kínáltak a cégért.
A létesítmény Európa harmadik legnagyobb olajfinomítója, naponta 320 ezer hordó olajat dolgoz fel, ezzel a teljes olasz finomítói kapacitás ötödét biztosítja.
Közvetlenül ezer embernek ad munkát az ország egyik gazdaságilag hátrányos térségében.
A szankciók miatt a Lukoil olasz finomítója kénytelen volt 100 százalékra emelni a felhasznált orosz olaj arányát, mert a bankok ódzkodtak finanszírozni az orosz tulajdonos ellenőrzése alatt álló vállalat olajvásárlásait.
Moszkva Ukrajna elleni inváziója óta ez az első nagyobb értékű eszközértékesítése egy orosz társaságnak Nyugat-Európában.
Németország az ősszel döntött a Gazprom és a Rosznyeft német leányvállalatainak államosításáról.
Állami kézbe kerülhet az orosz állami gázóriás németországi gázimportőr cége, a Sefe - korábbi nevén a Gazprom Germania -, valamint a Rosznyeft helyi érdekeltségei, köztük a schwedti finomító az energiabiztonságra hivatkozva.
A Reuters beszámolója szerint a szankciók nyomán mintegy 300 milliárd dollár értékű orosz eszközt fagyasztottak be, amely a teljes orosz deviza - és aranytaralék felét teszi ki. Az erőmű eladásáról szóló megállapodáshoz az olasz kormány jóváhagyására is szükség van.