Az intézkedés előzménye, hogy tavaly novemberben
Nagy-Britannia biztonsági kockázatokra hivatkozva arra kérte a kormányhivatalait, hogy ne telepítsenek kínai gyártmányú megfigyelő kamerákat épületeikbe.
Hasonló okokból korábban az Egyesült Államokban több kínai vállalat termékeit is betiltották.
A védelmi minisztériumban értékeljük az összes megfigyelési technológiát, és ahol ilyen kamerákat használunk, azokat eltávolítjuk
- mondta Marles az ABC rádiónak adott interjúban.
James Person ellenzéki képviselő saját kutatása során kiderítette, hogy a Hangzhou Hikvision Digital Technology és a Dahua Technology Co. - részben a kínai állam tulajdonában lévő - vállalat csaknem
ezer darab kameráját telepítették, több mint 250 ausztrál kormányzati hivatalban.
Paterson, aki a kiberbiztonságért és a külföldi beavatkozási kísérletek elleni küzdelemért felelős árnyékminiszter sürgette, hogy a kormány mielőbb álljon elő egy tervvel az összes ilyen kamera eltávolítására.
A Hikvision elutasította az ausztrál vádakat,
a vállalat szerint kameráik megfelelnek az összes vonatkozó ausztrál törvénynek és a szigorú biztonsági szabályoknak.
A vállalat közlése szerint nem férnek hozzá a kamerák végfelhasználóinak adataihoz, és arról nem vezethetnek sem adatbázisokat.
A Dauha egyelőre nem reagált a Reuters hírügynökség megkeresésére.
Anthony Albanese miniszterelnök azt mondta, nem aggódik amiatt, hogy Kína miképpen reagálna majd a kamerák esetleges eltávolítására.
Ausztrália nemzeti érdekeinek megfelelően cselekszünk. Ezt átláthatóan tesszük, és ezt fogjuk tenni a jövőben is
- mondta Albanese újságíróknak.
A két ország kapcsolata 2018-ban mérgesedett el,
amikor Ausztrália biztonsági kockázatokra hivatkozva megtiltotta, hogy a kínai Huawei részt vegyen az ausztrál 5G hálózat kiépítésében.Válaszul Kína vámot vetett ki több ausztrál termékre.
Az utóbbi időben ugyanakkor Ausztrália 2022-ben megválasztott baloldali kormánya igyekszik rendezni a viszonyát Kínával.
Címlapi képünk illusztráció!