Mint mondta, 83,7 százalékra dúsított uránrészecskékről van szó ami nagyon közel áll a fegyvergyártáshoz szükséges minőséghez.
A részecskéket január 21-én, a fordói nukleáris létesítmény ellenőrzése során észlelték IR-6-os centrifugák sorba kapcsolt két kaszkádjában, amelyek 60 százalékosra dúsítottak uránt.
Korábban a Bloomberg News amerikai üzleti-politikai hírportál számolt be arról, hogy a NAÜ ellenőrei ilyen magas dúsítású uránt mutattak ki.
Az iráni hatóságok a NAÜ-nek azt a magyarázatot adták, hogy mindössze "véletlenszerű hullámzásról" van szó.
Ilyesmi véletlenül, de szándékosan is előfordulhat
- hangsúlyozta egy magas rangú diplomata, aki szorosan nyomon követi az iráni atomprogrammal kapcsolatos fejleményeket. Mint mondta, a NAÜ elemzése szerint mindössze kis mennyiségben állíthattak elő 83,7 százalékos tisztaságú uránt.
A NAÜ egyik nem nyilvános jelentése szerint, amelybe a dpa német hírügynökség betekintést nyert, a kérdést most igyekeznek tisztázni a teheráni vezetéssel. A NAÜ-főigazgató iráni közlések szerint a napokban Teheránba készül.
A dokumentum szerint a fordói létesítményben a NAÜ felé korábban bejelentettől "jelentősen eltérő" módon lettek a kaszkádok beállítva.
Grossi már januárban felhívta a figyelmet arra, hogy az Iszlám Köztársaság elegendő dúsított uránnal rendelkezik több atombombához, amennyiben tovább finomítja készletét.
A mostani jelentés szerint Irán egyebek között mintegy 435 kilogramm 20 százalékra dúsított uránnal rendelkezik, készletét 48 kilogrammal emelte a tavaly novemberi negyedéves jelentés óta.
A 60 százalékosra dúsított készletét ez idő alatt 25 kilogrammal növelte a mostani csaknem 88 kilogrammra.
Teherán azt állítja, hogy nukleáris programja békés célokat szolgál.