Arról ír a brit The Telegraph, hogy a walesi munkáspárti (Labour) kormány tervezete alapján az „öreg fehér férfiakat" megjelenítő szobrokat el kell távolítani a közterekről, vagy akár meg is kell semmisíteni azokat, annak érdekében, hogy az egyre inkább multikulturálissá váló társadalomban megteremtsenek „egy helyes történelmi narratívát".
A baloldali kormányzati tervezet külön kihangsúlyozza a legfontosabb brit nemzeti hősök, a Bonaparte Napóleon francia császárt csatában legyőző Nelson admirálisnak és Wellington hercegének emelt emlékművek ledöntését.
Lord Horatio Nelson admirális volt az, aki a földközi-tengeri brit flotta parancsnokaként a Trafalgar-foknál megverte Napóleon hadait, megakadályozva azáltal, hogy a francia császár inváziót indítson Nagy-Britannia ellen.
A világtörténelmi jelentőségű tengeri csatában életét áldozta hazája szabadságáért maga Nelson admirális is.
A közismertebb megfogalmazásban Wellington hercegeként emlegetett Arthur Wellesley a híres waterlooi csata főparancsnokaiként győzte le Napóleont, örökre véget vetve ezáltal a korzikai származású tábornok világuralmi ábrándjainak.
A nemzeti hősként tisztelt Arthur Wellesley később konzervatív (tory) színekben két alkalommal is Nagy-Britannia miniszterelnöke lett.
A baloldal szerint a „jelentős szerepet betöltő, idősebb, erős testalkatú fehér férfiakat" megjelenítő szobrok és emlékművek sértőek lehetnek az egyre sokszínűbb Nagy-Britannia jelenlegi lakossága számára. Továbbá sérelmezték, hogy a fent említett nagy államférfiak állítólagos „agresszorként" részt vettek más népek földjeinek a meghódításában, a Brit Birodalom kiterjesztése érdekében.
A walesi kormány március végére fogja véglegesíteni az áthelyezendő, illetve a megsemmisítendő köztéri szobrok listáját. A kormányzati tervezet indoklásában még az is szerepel, hogy
a második világháború után lezajlott nagy migrációs hullámok ellenére a kelta tartományban alig vannak olyan emlékművek, amelyek nem fehér férfiakat jelenítenek meg.
A Munkáspárt szerint ez a „fehér felsőbbrendűségről szóló rasszista gyarmati mítoszok" állandósulását eredményezi.
A kritikusok véleménye alapján
a walesi baloldali kormány érvrendszere ahhoz hasonló amit George Orwell 1984 című regényében lehet olvasni; ez pedig a történelmi múlt meghamisítására irányul.
A Konzervatív Párt walesi vezetőjének, Andrew Robert Tudor Davies regionális parlamenti képviselőnek a véleménye alapján
a Munkáspárt át akarja írni a történelmünket.
A politikus szerint
Wales egy erősen baloldali, britellenes csőcselék fogságába esett, ez a csőcselék pedig nem akar mást, mint ledönteni a szobrainkat, megsemmisíteni a klasszikus szerzőink műveit és eltörölni nagy filozófusaink munkáit.
Összefoglaló nevén ezt az amerikai eredetű gyakorlatot „eltörlés kultúrájának" (cancel culture) nevezzük.
Ahogy arról az Origo már számos alkalommal beszámolt, a szobordöntögetések radikális baloldali gyakorlata 2017-ben kezdődött, mintegy reakcióként Donald Trump republikánus elnök hivatalba lépésére.
Ez a jelenség tömeges mérteket azonban csak 2020-ban vált, a szélsőséges Black Lives Matter (BLM)-mozgalom erőszakos fellépései után. Mindez a 2020-as amerikai elnökválasztási kampány tükrében értelmezendő. A szobordöntögetések és a cancel culture más jellegű megnyilvánulásai nemsokára átterjedtek Nagy-Britanniára és Latin-Amerikára is.