Az orosz nyersolajszállítások napi 50 ezer hordóval (bpd) 8,3 millió bpd-re nőttek a múlt hónapban. A jelentés arra utal, hogy a tervezett orosz olajkitermelés-csökkentés nem valósult meg.
Oroszország olajkereskedelmi bevétele 1,7 milliárd dollárral nőtt, és áprilisban elérte a 15 milliárd dollárt az IEA szerint. A nyersolajszállítások csaknem 80 százaléka Kínába és Indiába áramlott.
A növekvő exportot egyes szakértők a sikeres orosz politikának tekintik, amelynek célja a szállítások átirányítása új vevőkhöz, miután az EU és a G7-országok kitiltották az orosz kőolajat és a kőolajtermékeket a piacaikról.
A nyugati szankciók a globális energiapiac eddigi legnagyobb mértékű átrendeződését eredményezték, mivel Oroszország az elmúlt egy évben olajának nagy részét Ázsiába irányította át.
Úgy tűnik, hogy Oroszországnak kevés gondot okoz, hogy vevőket találjon nyersolajára és kőolajtermékeire, gyakran az OPEC+ tagországok rovására az embargók hatályba lépése óta kialakult kétszintű piacon
─ állítja az IEA.
Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes korábban elárulta, hogy Moszkva idén az EU-ból származó olaj- és kőolajtermék-exportjának több mint 60%-át Ázsiába irányítja át. A tisztségviselő szerint a korábban az EU-ba szánt 220 millió tonna nyersolajból és finomított termékekből 140 millió tonnát Ázsiába irányít át Oroszország.
A kínai kereslet élénkülése továbbra is felülmúlja a várakozásokat, az ország márciusban [16 millió bpd-vel] minden idők rekordját érte el
─ áll a jelentésben.