A napokban Rómában akcióztak a szélsőséges klímavédők, az Ultima Generazione környezetvédő szervezet aktivistái.
A megmozdulásuk azonban életveszélyes volt, hiszen négyen közülök egy forgalmas autóút feletti hídról kezdtek el kötélen leereszkedni, egy "nem fizetünk a fosszilis tüzelőanyagokért" feliratú molinóval, miközben társaik az útra vonultak az autók elé, és leültek.
A római Tangenziale főút Olaszország egyik legfontosabb útszakasza.
A 14 aktivistát rövid időn belül őrizetbe vették a rendőrök, és engedély nélküli tüntetéssel, a közlekedés biztonságának akadályozásával és az út elzárásával vádolták meg őket, illetve feljelentést tettek ellenük.
A tüntetők célja az volt, hogy felszólítsák a kormányt a klímaváltozás elleni küzdelem fokozására.
Az olaszországi helyszín pedig azért számít jelzés értékűnek, mert a napokban Emilia-Romagna tartományban árvíz pusztított, amit az aktivisták már a klímaváltozás egyik következményének tulajdonítanak.
Néhány nappal ezelőtt az Ultima Generazione egyébként lezárta a Roma-Fiumicino autópályát is, amely a Leonardo Da Vinci repülőtérre vezet.
A fiumicinói rendőrkapitányság ügynökei akkor a helyszínen szintén közbeléptek, és húsz fiatalt jelentettek fel az igazságügyi hatóságnál útlezárás, engedély nélküli tüntetés és hivatalos személynek való ellenállás miatt.
Korábban több helyen megbénították már a közlekedést a klímatüntetők, akik különösen aktívak a brit fővárosban.
Londonban a Just Stop Oil nevű nem rég egyszerre több helyszínen is felvonult megbénítva a forgalmat, hogy a fosszilis energiahordozók használata ellen tiltakozzon, az Extinction Rebellion (XR) nevű szélsőséges klímavédő szervezet aktivistáival karöltve.
A klímavédők akciói folyamatosak az elmúlt hónapokban, emlékezetes, aktivisták tavaly paradicsomlével öntötték le Vincent van Gogh 76 millió fontot érő festményét a londoni Nemzeti Galériában, majd a kezüket a falhoz ragasztották.
De Monet egy festményét sem kímélték: krumplipürét öntöttek rá Németországban, majd a kezüket szintén a falhoz ragasztva arról kezdtek beszélni, hogy az emberiség egy klímakatasztrófa közepén van.
Nemrég pedig a snooker világbajnokságot akasztották meg.
A legtöbb ember életét érintő akcióik azonban kétségtelenül azok voltak, amikor utakat barikádoztak el, hatalmas forgalmi dugókat okozva, és nem csak magukra, hanem másokra is veszélyt jelentve.
A Letzte Generation egyik tiltakozása tragédiába is fulladt. Novemberben agyhalottnak nyilvánítottak egy kerékpárost, aki Berlinben egy betonkeverővel ütközött. Sérüléseit enyhíteni lehetett volna, ha a mentőautókat nem akadályozzák az utat elzáró klímaaktivisták.
A berlini tűzoltóság szóvivője megerősítette, hogy az A100-as autópályát elzáró klímatüntetők miatt érkeztek késve a mentőautók a baleset helyszínére.
A baleset idején néhány kilométerrel arrébb tüntettek a Letzte Generation klímavédő csoport aktivistái, akiknek az akciója miatt korlátozni kellett a forgalmat az A100-as úton, emiatt pedig dugók alakultak ki.
Miután a hatóságok azt közölték, hogy a balesetet szenvedő nőnél beállt az agyhalál, a Letzte Generation közleményt adott ki, amiben elhárítják a felelősséget, és gyűlöletbeszéddel vádolják azokat, akik szerint ők tehetnek arról, hogy a mentő nem érkezett meg idejében a helyszínre. Azt is közölték, hogy folytatják akcióikat.