Egész Franciaországot a feje tetejére állította, hogy a hét elején egy rendőr önvédelemből lelőtt egy 17 éves fiatalt a főváros közeli Nanterre-ben. Amint arról az Origo beszámolt, az algériai származású fiatal tudatmódosító szerek hatása alatt, érvényes papírok nélkül vezetett és a közúti ellenőrzés során nem akart együttműködni a rendőrökkel, sőt, megpróbálta elütni az egyiküket.
A rendőr rálőtt a fiúra, ügyvédje elmondása alapján azért, mert attól tartott, hogy Nahel elgázol valakit.
A nanterre-i ügyész elmondása alapján erre valós esély volt, ugyanis a fiú, mielőtt a rendőr rálőtt volna, korábban nem állt meg az őt igazoltatni kívánó rendőröknek és menekülés közben veszélybe sodort egy biciklist és egy gyalogost is.
Az ügyész bejelentette, hogy a lövést leadó rendőrt előzetes letartóztatásba helyezték.
A fenti hírt kitörő örömmel fogadta a francia George Floydként is emlegetett többszörösen visszaeső bűnöző, a 2016-ban rendőri intézkedést követően meghalt Adama Traoré emlékére alakított Traoré Bizottság.
A szélsőbalos rendőrgyűlölő kompánia ugyanis, Adama nővérével, Assa-val az élén, azonnal rárepült a kínálkozó lehetőségre és pártfogásába vette a lelőtt fiú édesanyját.
Olyannyira felkarolták, hogy épp a nő lakásában tartózkodtak, amikor a rendőr előzetesbe helyezéséről szóló hír a tudomásukra jutott, erről Taha Bouhafs szélsőbalos aktivista számolt be a Twitteren, bejegyzése szerint örömmel és megkönnyebbüléssel töltötte el őket, hogy letartóztatták a rendőrt.
A rendőrgyűlölő Traoré Bizottság vezetője, Assa Traoré személyesen támogatja a lelőtt fiú édesanyját, a nanterre-i felvonuláson is együtt mutatkoztak. Jean Messiha jobboldali politikus az eseményről készült felvétellel kapcsolatban azt firtatta a Twitteren, hogy vajon mennyire elfogadható, ha valaki a halott fia emlékére rendezett meneten Assa Traoré oldalán mosolyog és csókokat dobál a tömegnek, mint ha csak egy esküvőn lenne.
Érdekes azt is megjegyezni, hogy a nagy gyász közepette arra rögtön jutott idő, hogy legyártassanak számos fehér pólót, melyen a „Justice pour Nahel" (igazságot Nahelnek) felirat szerepel a fiú halálnak dátumával.
A pólók azonnal készen voltak és azt viselték a felvonulók, a történtek után két nappal.
A szóban forgó pólót az interneten is meg lehet rendelni, többféle színben és méretben kapható, most akciós áron, 30 helyett 23 euróért.
Egy kommentelő azt is megjegyezte, hogy igen furcsa módja a gyásznak az, hogy az édesanya feltartott hüvelykujjal, mosolyogva pózol a Traoré banda társaságában.
A felvonuláson több ezren vettek részt és rengeteg volt köztük a rendbontó elem, Damien Rieu jobboldali politikus, az Éric Zemmour által alapított és vezetett Reconquête (visszahódítás) párt tagja osztott meg egy felvételt, melyen tisztán hallatszik, amint a tüntetők Allah Akbar kiáltást hallatnak.
A csőcselék azt skandálta, hogy ha a rendőrök muszlimokat gyilkolnak, akkor nekik is jogukban áll ölni, ez áll a Koránban. Konkrét fenyegetés is elhangzott, mégpedig az, hogy nem fognak leállni és sokkal rosszabbra lehet számítani, mint ami 2005-ben történt.
2005-ben három hétig tartott az a zavargás hullám, ami Párizs túlnyomórészt muszlimok lakta külvárosából, Clichy-sous-Bois-ból indult, miután október 27-én két afrikai származású tinédzser a rendőrök elől menekülve áramütés következtében meghalt, egy trafóházban agyonütötte őket az áram. A kitartó zendülés olyan mértékben elterjedt, hogy novemberben szükségállapotot hirdettek Franciaországban.
A tüntető szélsőbalos elemek tehát nyíltan fenyegetődznek, ráadásul a megmozdulást sokan arra használták, hogy áruházakat fosszanak ki.
Egy felvételen az látszik, hogy egy fejkendős nő egy elektronikai készüléket cipel, kihasználva a káoszt. Mindennapossá váltak a rablások és a fosztogatások is.
Egy másik videón a CNews stábja tetten ért egy férfit, aki épp egy sportboltot pakolt ki, óriási táskákkal a vállán.
A férfinak nem volt szerencséje, két arra járó rendőr lefülelte és őrizetbe vette, zsákmánya több száz euróra rúgott. Nantes-ban odáig mentek a tolvaj zavargók, hogy autóval törték be egy bolt kirakatát.
A belügyminiszter közlése alapján országszerte 667 személyt vettek őrizetbe a zavargások harmadik éjjelén, a letartóztatottak zömében nagyon fiatalok, 14 és 18 év közöttiek, de 14 év alatti gyerekek is voltak köztük.
Reagált a történtekre Éric Zemmour jobboldali politikus is, aki az Europe 1-nek adott nyilatkozatában leszögezte, hogy egy fiatal halála mindig szomorú dolog, de a szóban forgó fiú egyáltalán nem nevezhető angyalnak, ahogy azt Kylian Mbappé írta a Twitteren, 17 évesen már igen kiterjedt bűnügyi lajstrommal rendelkezett. Zemmour megjegyezte továbbá, hogy azokat, akik az illegális algériai migráns által meggyilkolt, majd bőröndbe rejtett Lola emlékére demonstráltak, lázadónak, fasisztának és rasszistának nevezték.
A legnépszerűbb francia párt, Marine Le Pen Nemzeti Tömörülés nevű pártjának az elnöke, Jordan Bardella is nyilatkozott a történtekkel kapcsolatban, a jobboldali politikus felhívta rá a figyelmet, hogy a parlamentben nem tartottak egy perces néma csendet a szolgálat közben meghalt rendőrök emlékére.
Emmanuel Macron ultraliberális elnök is megszólalt az eset kapcsán, először részvétet nyilvánított a lelőtt fiú hozzátartozóinak, majd a zavargások második napját követően elítélte, hogy a tüntetők a Francia Köztársaságot szimbolizáló közintézményeket rongáltak meg. Vagyis, érdemben egyszer sem mondott semmit.
A francia elnököt szemmel láthatóan nem igazán hatotta meg, hogy a zavargók gyakorlatilag szétverték és felgyújtották az országot, ugyanis a második estén neje társaságában egy Elton John koncerten szórakozott, ahol mindketten remekül mulattak.