A világ egyik legjelentősebb konzervatív személyisége, Tucker Carlson a Mandinernek adott interjúban beszélt arról, hogy méretéhez képest nagyobb szerephez jut a világpolitikai folyamatokban hazánknak, és Magyarország kitart értékei mellett.
A magyar álláspont a háború ügyében az, hogy nincs katonai megoldás sem arra, hogy Oroszország leigázza Ukrajnát, sem arra, hogy az USA visszaállítsa Ukrajna területi integritását. Ezzel kapcsolatban a jobboldali gondolkodó elmondja:
Katonai megoldás? Mi erőltettük ezt a háborút, mi akartuk a fegyveres harcot. Kevesebb mint egy héttel azelőtt, hogy az orosz csapatok átlépték a határt, az Egyesült Államok alelnöke, Kamala Harris odament a Müncheni biztonsági konferenciára, és azt mondta nyilvánosan Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek: „Szeretnénk, ha Ukrajna a NATO tagja lenne." No mármost, az orosz fekete-tengeri flotta Ukrajna határain belül van, a Krímben. És akkor mi azt mondjuk az orosz kormánynak, hogy atomfegyvereket teszünk a határára, és azzal választjuk el a fekete-tengeri flottát Moszkvától?
Nagyra tartom Orbán Viktor politikai képességeit, bízom abban, hogy képes kezelni az Egyesült Államokat
- mondta Tucker Carlson.
Orbán Viktor miniszterelnök amerikai megítélését teljes mértékben az amerikai sajtó ellenőrzi, amely olyan okokból gyűlöli őt, amelyeknek semmi közük a tetteihez - mondta.
Orbán nem szélsőséges. Rendkívül tehetséges politikus. Közép-Európa közepén egy tízmilliós, sík ország van rábízva, hét szomszédos állam gyűrűjében. Az Egyesült Államoknak kettő szomszédja van, mindkettő jelentéktelen kis testvér, amely olcsó munkaerőt ad az országunknak
- fogalmazott, hozzátéve, a magyar kormányfőnek ráadásul nemcsak ezzel a hét országgal, hanem az EU-val is el kell bírnia, amihez óriási diplomáciai tehetség szükséges.
Kétlem, hogy Orbán Viktor vagy bármely magyar szeretné az oroszokat. Kétszer lerohanták Magyarországot, hogy is szerethetnék? De muszáj kijönniük Moszkvával, mert ez a hatalmas ország mindig itt lesz. Nem lehet egyszerűen csak leírni a gonosz birodalmaként és befejezni a vele való párbeszédet. Muszáj szóba állni vele, szükség van az energiamegállapodásokra, ha létezni akarnak
- mondta.
Úgy folyatta: bízik abban, hogy a magyar kormány képes kezelni az Egyesült Államokat. Egy tízmilliós országnak néha akkor is mosolyognia kell, amikor nincs hozzá hangulata.
Nagyra tartom Orbán politikai képességeit
- húzta alá.
Tucker Carlson szerint nincs mód elérni a céljukat katonai úton.
Milyen Oroszország és Ukrajna népességének aránya? Négyszeres. És akkor még a gazdaságuk arányáról nem is beszéltünk. Ez aszimmetrikus harc, idővel a nagyobb, gazdagabb ország, amelyiknek nagyobb ipari kapacitása van rakéták és lőszerek gyártására, győzni fog. A nagyobb hadsereg idővel legyőzi a kisebbet. Nem kell Szun-cénak lenni ahhoz, hogy rájöjjünk erre. Az orosz hadsereg nagyobb, mint a Szovjetunió összeomlása óta valaha, az ukránoknak viszont NATO-csapatokra van szükségük ahhoz, hogy megvívhassák ezt a háborút.
Hozzátette: nem gondolom, hogy az átlagos amerikai értené: amerikaiak fognak meghalni Ukrajnában, ha ez így folytatódik. És van itt még annyi abszurditás! Hadd emeljem ki a legnyilvánvalóbbat. Ez egy demokráciáért vívott háború, a demokrácia pedig az a rendszer, amelyben a nép választott képviselők útján magát uralja. Tehát ezt a háborút „a demokrácia" védelmében vívjuk. Az első dolgunk az kellene legyen, hogy népszavazást tartunk, megtudakolandó, hogy az állampolgáraink támogatják-e ezt a demokráciáért vívott háborút. Ennek a háborúnak márpedig az Egyesült Államokban nincs többségi támogatottsága. Hogy lehet antidemokratikus módon háborúzni a demokráciáért? A demokrácia paródiáját éljük ma.
Tucker Carlson háborúról mondott véleményét bővebben itt ismertettük.
Rotyis Bálint az Origo kérdésére kifejtette, hogy Amerikából nézve Magyarország egy távoli kis ország, ebből kifolyólag nehezebben értik meg a magyar álláspontot még a jobboldalon is. Az elemző szerint
az, hogy az egyik legismertebb amerikai jobboldali gondolkodó nemcsak hajlandó megérteni a magyar békepárti álláspontot, hanem egyenesen egyet is ért a magyar állásponttal, egy igen fontos fegyvertény, hisz így az amerikai közönség és az amerikai jobboldal valós képet kaphat Magyarország helyzetéről.
Elismeri Magyarország jelentőségét a keresztény világban, elismeri, hogy Magyarország földrajzi elhelyezkedésénél fogva nem folytathat bárki ellen ideológiai alapú háborút, épp ellenkezőleg, Magyarországnak együttműködésre kell törekednie a környező országokkal
– véli a szakértő, aki szerint Tucker Carlson megvilágítja az amerikai jobboldal számára, hogy egy tízmilliós ország vezetése igen komoly diplomáciai képességeket igényel, és ezeknek a kihívásoknak Orbán Viktor képes is megfelelni.