Csúcsra ugrott az olaj ára

Magyarország, Barátság, kőolajvezeték, kőolaj, vezeték, barátság, olaj
Kistompa, 2015. február 9. A Barátság I. kőolajvezeték a szlovák Transpetrol kőolajszállító vállalat kistompai átemelő állomásánál 2015. február 9-én. Ezen a napon Orbán Viktor magyar és Robert Fico szlovák kormányfő ünnepélyesen átadta a felújított vezetéket. MTI Fotó: Komka Péter
Vágólapra másolva!
A szaúdi és az orosz kitermelés szűkítéséről szóló hírekre reagálva az olaj tőzsdén jegyzett ára idei csúcsára emelkedett. A Brenten és a WTI-n is. 
Vágólapra másolva!

Éves csúcsra drágult a Brent típusú nyersolaj ára, miután a legnagyobb kitermelők közé tartozó

Szaúd-Arábia tegnap bejelentette: decemberig meghosszabbítja az érvényben lévő, napi egymillió hordós kitermelési korlátozást

– írta a Világgazdaság.

Az Európában irányadó északi-tengeri olajfajta kurzusa tavaly november óta a legmagasabb szintre, hordónként 90 dollár fölé szökött fel a kínálati oldalt tovább szűkítő hírre. Az energiahordozó jegyzési ára még szerda reggel is e szint fölött járt, kilenc óra után 90,6 dolláron jegyezték a Brentet. Az amerikai kontinensen meghatározó olajfajta (WTI) árfolyam kurzusa ugyancsak tízhavi csúcsra drágult az éjjel, a 87 dolláros szintet is átlépve. Ma reggel 86,5 dollárra ereszkedett vissza a kurzus.

Az energiahordozó árát a szaúdiak lépése mellett az is felfelé húzza, hogy Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes közlése szerint Oroszország is napi 300 ezer hordóval kevesebb olajat hozhat a felszínre.

A KBC Equitas elemzői szerint már az utóbbi időben is élesebb emelkedés mutatkozott az olajpiacon, hiszen keresleti oldalról eddig sem mutatkoznak komolyabb problémák, így a feszes kínálat miatt

árfelhajtó hatás jött létre.

A két ország havonta, a piaci környezet alakulásának függvényében vizsgálja felül a termelés növelését vagy a további csökkentés lehetőségét.

A szaúdi és az orosz önkéntes termeléscsökkentésre az OPEC több termelője által tavasszal elfogadott, 2024 végéig tartó csökkentésen felül került sor. Az olajkartell és szövetségeseik a piacokat is meglepve április elején napi 1,16 millió hordós kihozatali mérséklésről döntöttek, emelkedő pályára állítva az energiahordozó kurzusát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!