Jereván tagadja, hogy bármilyen köze lenne a katona halálához.
"A katonát ma (szombat) délután ölték meg Kalbacar térségében", a lövés az örményországi Kut falu irányából történt, és "az azeri fegyveres erők egységei megtorló intézkedéseket hoznak" - áll a bakui védelmi tárca közleményében.
Örményország ezzel szemben tagadta, hogy bármi köze lenne a történtekhez. A jereváni védelmi minisztérium a Telegram üzenetközlő alkalmazáson azt írta, hogy a nyilatkozat, amely szerint "örmény alakulatok nyitottak tüzet azeri állásokra (...), nem felel meg a valóságnak".
Az azeri villámoffenzíva múlt heti győzelme és a hegyi-karabahi örmény szakadárok kapitulációja után a többségében örmények lakta enklávé csütörtök reggel elrendelte - 2024. január 1-i hatállyal - valamennyi intézménye feloszlatását.
Az azeri offenzíva során összesen csaknem 600-an haltak meg. A harcokban mindkét tábor hozzávetőlegesen 200 katonát veszített.
Hegyi-Karabah szombatra szinte teljesen elnéptelenedett, lakosai tömegesen átmenekültek Örményországba azeri megtorlásoktól tartva. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerint a mintegy 120 ezer karabahi lakos közül több mint 100 ezer már elhagyta az enklávét.
Nazeli Bagdaszárján, Nikol Pasinján örmény miniszterelnök szóvivője szerint 100 437 ember lépett Örményország területére a szeptember 20-i kapituláció óta.
Jereván szerint a hegyi-karabahi örmények félelmét tovább szítja egy sor "illegális őrizetbe vétel". A beékelődés több vezetőjét - közöttük a pénteken előállított David Babaján korábbi külügyminisztert - terrorizmussal és más bűncselekményekkel vádolják.
Az ENSZ közölte: engedélyt kapott, hogy a küldöttsége a hét végén a térségbe utazzon, elsődlegesen a humanitárius szükségletek felmérésére.
Szombaton mintegy kétezren vonultak fel Jereván központjában a Ruben Vardanján korábbi hegyi-karabahi kormányfő melletti szimpátiatüntetésen.
Vardanján 2022 novembere és 2023 februárja között vezette a szakadár beékelődést, és szerdán fogták el, amikor megpróbált Örményországba utazni.
A kudarcért felelősnek tartott Nikol Pasinján bírálóinak felhívására háromezer ember vonult az utcára késő délután Jerevánban hegyi-karabahi zászlókat lengetve és a kormányfő lemondását követelve.
Jereván Moszkvát, hagyományos szövetségesét okolja a történtekért, mondván, hogy a 2020. őszi orosz-azeri-örmény tűzszüneti megállapodás értelmében az orosz békefenntartók kötelessége lett volna a tűzszünet maradéktalan betartatása, ami szerinte nem történt meg. Moszkva cáfolja ezt.