Egyre elterjedtebbé válnak azok a vélemények, miszerint az izraeli háború elterelheti a figyelmet az ukrajnai konfliktusról. Ezt a felvetést támaszthatják alá az Axios értesülései is, miszerint dacára annak, hogy Joe Biden amerikai elnök ígéretet tett Izrael és Ukrajna egyidejűleg történő pénzügyi és katonai támogatására
az amerikaiak az Ukrajnának szánt tüzérségi lőszereket Izraelnek adhatják.
Az Axios szerint több tízezer darab 155 milliméteres tüzérségi lövedéket adhatnak át Izraelnek, amelyeket az IDF erői a Gázai övezet inváziójához (Vaskardok-hadművelet) használnának. Az Egyesült Államok hatalmas lőszerkészletet tart fenn egy izraeli létesítményben, amelyhez csak az amerikai erők férhetnek hozzá. Az év elején az amerikai lövedékeket elkezdték ebből a és egy dél-koreia létesítményből mozgatni, hogy kisegíthessék vele Ukrajnát.
Izraeli tisztviselők beszéltek az Axiosnak arról, hogy az Egyesült Államok ezt a készletet most az izraeli kormány közvetlen kérésére saját, Ukrajnának szánt készleteiből származó lőszerrel fogja feltölteni. A tisztviselők elmondták, hogy a lövedékek a következő hetekben érkeznek Izraelbe.
Mindez azt követően látott napvilágot, hogy Joe Biden találkozott az izraeli kormányfővel, Benjámin Netanjáhúval.
Netanjáhú szerint az amerikai elnök hatalmas mértékű katonai segítséget ígért Izraelnek, ugyanakkor nem világos, hogy az izraeli miniszterelnök itt a szóban forgó tüzérségi lövedékekre gondolhatott.
Mindeközben Volodimir Zelenszkij elnök egyre jobban aggódik az Ukrajnának szánt támogatások elapadása miatt, különösen annak fényében, hogy az ellentámadás nem hozta meg a várt áttörést a fronton, ehelyett
egy Verdun-höz fogható húsdarálót hozott létre a zaporizsjai frontszakaszon.
Ennélfogva az Ukrajna-fáradtság jelei - amelyet felerősít az izraeli háború - egyre erősebben mutatkozik az amerikai döntéshozatal intézkedéseiben is. Janet Yellen, amerikai pénzügyminiszter szerint Washington képes lenne finanszírozni egyszerre két háborús konfliktust, Joe Biden-nek azonban a jelek szerint nem sikerül teljes körűen meggyőzni a republikánus képviselőket és szenátorokat, akik viszont - Ukrajnával ellentétben - elkötelezettek Izrael támogatása iránt.
Izrael eddig nem vetett be nehéztüzérséget a Hamász elleni háborújában, ezért eddig a Gáza elleni légicsapásokra szorítkozott, miközben a tüzérség és a tankok szórványos tűzharcot vívnak a Hezbollah terroristáival Libanonban és a Golán-fennsíkon. Az izraeli csapatok azonban jelenleg a gázai határ mentén tömörülnek a Gázai-övezet elfoglalását célzó szárazföldi hadművelet céljából, amellyel kapcsolatban Joáv Gallant izraeli védelmi miniszter csütörtökön azt mondta, hogy "hamarosan" megindulhat.