"A palesztinok legnagyobb donorjaként az Európai Bizottság felülvizsgálja teljes fejlesztési portfólióját, összesen 691 millió euró értékben" – írta Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztosa.
A döntést azonban több európai kormány kritizálta, és végül a külügyminiszterek rendkívüli ülésén visszavonták azt.
A miniszterek túlnyomó többsége ellenezte azt a javaslatot, hogy függesszék fel a kifizetéseket a Palesztin Hatóságnak. Ez az, ami számít
− idézte az EU külügyi főbiztosát, Josep Borrellt a The Guardian.
Borrell szerint felülvizsgálhatják a pénzeket, hogy ellenőrizzék, nem szivárog-e ki valami a Hamásznak, de ha igen, akkor valakinek meg kell fizetnie az árát egy ilyen hibának. A főbiztos azt is hozzátette, hogy mindössze két vagy talán három ország nem értett egyet a döntés visszavonásával. Az EU a Palesztin Hatóság legnagyobb finanszírozója, és a humanitárius segélyeket növelni fogják – mondta Borrell, írja a Magyar Nemzet.
Az Európai Bizottság kedden közzétett adatai szerint 2021-ben és 2022-ben 410 millió eurót adtak a Palesztin Hatóságnak, a 2023-as forrásokat még nem osztották ki. További 271 millió eurót adományozott az EU az ENSZ Segélyszervezetének humanitárius projektekre a 2021 és 2023 közötti három évben – derült ki a bizottság adataiból.
Miközben a palesztinokat a támadás ellenére bőkezűen támogatja az Európai Unió, a Magyarországnak járó forrásokat továbbra is visszatartják, annak ellenére, hogy − mint arra Szijjártó Péter a napokban felhívta a figyelmet − ezek a források nekünk járnak.
Az európai szabályok szerint nekünk ezeket az európai uniós pénzeket ki kell fizetni, ha tetszik, ha nem
– szögezte le a külügyminiszter.
Közben az Egyesült Államokban egyre több politikus követeli annak a hatmilliárd dollárnak az ismételt befagyasztását, amit nemrég szabadítottak fel Iránnak, egy öt amerikai állampolgár szabadon bocsátásáról szóló megegyezés részeként. Míg a Fehér Ház ragaszkodik hozzá, hogy a megállapodás értelmében Irán az említett összeget csak humanitárius célra használhatja, és következetesen elhárítja annak lehetőségét, hogy a hatmilliárd dollár hozzájárult volna az Izrael elleni tragikus támadáshoz, ebben sokan kételkednek.
Idiótának kell lenni ahhoz, hogy elhiggyük a Biden-adminisztráció szavait, miszerint az Iránnak juttatott hatmilliárd dollárból semmit sem lehet az Izrael elleni háborúra fordítani
– írta a közösségi médiában Marjorie Taylor Greene republikánus képviselő.
Míg eddig jobbára a republikánusok hallatták a hangjukat, most már Jon Tester és Joe Manchin demokrata szenátorok is sürgetik Biden elnököt, hogy ismételten fagyassza be a hatmilliárd dolláros összeget.
– Miközben az amerikai hírszerzés tisztviselői folytatják a Hamász által végrehajtott terrortámadások kivizsgálását, felül kell vizsgálnunk lehetőségeinket, hogy Iránt felelősségre vonjuk az általa nyújtott támogatásért. Legalábbis azonnal be kell fagyasztanunk a hatmilliárd dollárnyi iráni vagyont, és meg kell vizsgálnunk a rendelkezésünkre álló egyéb pénzügyi eszközöket − idézi a Tester által kiadott közleményt a The Hill politikai portál.
Manchin még keményebben fogalmazott:
Minden olyan országot vagy kormányt, amelyről kiderül, hogy támogatja ezt a terrorszervezetet, azonnal a legszigorúbb szankciókkal kell sújtani, hogy megszűnjön ezeknek a terrorista, barbár akcióknak a támogatása
− mondta a demokrata szenátor.