A Roszkozmosz, az orosz űrügynökség közleményében azt írta, hogy a legénység és az űrállomás nincs veszélyben. A NASA a houstoni központjából utasította az egyik fedélzeten tartózkodó amerikai űrhajóst, hogy menjen a kupolához és nézze meg közelebbről, mit észleltek a földi irányítók.
Szivárgás van az MLM radiátornál
- válaszolta Jasmin Moghbeli NASA-asztronauta, utalva az állomás orosz szegmensének Nauka moduljára.
Moghbeli és a dán, orosz és japán űrhajósok augusztusban érkeztek az űrállomásra a SpaceX Crew Dragon kapszula fedélzetén. Az amerikai Loral O'Hara, valamint az orosz Oleg Kononyenko és Nyikolaj Csub a múlt hónapban érkeztek meg egy orosz Szojuz űrhajóval.
Az állomás, amely egy futballpálya méretű, a Föld fölött mintegy 400 km magasságban keringő tudományos laboratórium, több mint két évtizede fogad nemzetközi űrhajóscsapatokat.
Mivel az Egyesült Államok felel az állomás energiahálózatáért, Oroszország pedig nagyrészt a pályaműveleteket lehetővé tevő hajtóművekért,
az űrállomás fedélzetén fennálló kölcsönös függőség a két ország között fennmaradt kevés együttműködési kapcsolat egyikét jelenti.
Az űrállomás szerkezete sokat elöregedett azóta, hogy 2000-ben az első legénységnek otthont adott, és a NASA a magánépítésű utódok fejlesztésének finanszírozásával készül a 2030 körüli nyugdíjazására.
Tavaly év végén a mostanihoz hasonló szivárgást észleltek a Szojuz kapszulán, ami miatt azt le kellett cserélni, és a legénységnek haza kellett térnie.
Az orosz Szojuz-22 kapszulából tavaly decemberben kiszivárgott hűtőfolyadék a videókon hószerű részecskék formájában jelent meg, amelyek az űrhajó hűtőjéből az űrbe szivárogtak.
A NASA mérnöki csoportja úgy vélte, hogy egy űrszemétdarab vagy egy apró meteorit volt a hibás, miután az oroszokkal közösen hónapokig tartó vizsgálatot folytattak.