Geert Wilders konzervatív-liberális színekben 1998-ban jutott be először a holland parlamentbe. Ezekben az időkben Pim Fortuyn volt a holland jobboldal meghatározó alakja. A népszerű bevándorlásellenes politikust 2002-ben meggyilkolta egy szélsőbaloldali környezetvédelmi aktivista. Fortuyn halála után Wilders próbálta felvenni a bevándorlásellenes, iszlámkritikus vonalat.
2006-ban Wilders megalapította a Szabadságpártot miután kilépett korábbi mozgalmából. Ekkor már Wilders rendőrségi védelem alatt élt, mivel két évvel korábban elkaptak két iszlamistát, akik a meggyilkolását tervezték. Ugyanebben az évben Wilders pártja kilenc képviselőt küldhetett a 150 fős holland parlamentbe. 2007-ben a politikus sokaknál kiütötte a biztosítékot, miután a Korán betiltását követelte – írta a Mandiner.
Wilders hosszú éveken át ugyanazt hirdette: csökkenteni kell a nem-európai bevándorlást, és fel kell venni a kesztyűt a radikális iszlámmal. Újra és újra az iszlamista iskolák betiltását követelte, és azt, hogy, aki már Hollandiában él, integrálódjon a társadalomba.
A 2000-es évek európai terrorhulláma ellenére nem sikerült a bevándorlást központi kérdéssé tenni az európai politikában. A fordulatot 2015 hozta el, amikor is több százezer szíriai migráns érkezett Európába. A nyugati kormányok kitárták az ajtókat, de ezt sokan nem támogatták. A migrációs válság megerősítette ugyan Wilders pártját, de még nem hozta el a győzelmet. A 2017-es voksolásokon az előzetes felméréseknél rosszabb eredményt ért el a Szabadságpárt.
Időközben Wilders kibővítette a platformját:
az iszlámellenes üzenetek mellett erősen euroszkeptikus retorikát vett fel, sőt még egy Brexithez hasonló referendumot is megígért.
Az utóbbi időben Wilders leginkább azért került a nyugati lapok hasábjaira, mert a holland bíróság elítélte őt marokkóiak elleni diszkriminációért.
Az elmúlt években Geert Wilders jó kapcsolatot alakított ki a magyar kormánnyal, és többször elismerően nyilatkozott Orbán Viktor magyar miniszterelnökről. Geert Wilders Magyarország jóbarátja, mindig is tisztelettel közelített hozzánk, magyarokhoz.
A nemzetközi mainstreammel szemben ért és megért minket, pontosan tisztában van az illegális migráció okozta veszélyekkel
– írta Szijjártó Péter külügyminiszter a Szabadságpárt vezetőjéről idén márciusban.
Wildersnek a felesége is magyar származású; a politikus gyakran járt Magyarországon.
A 2021-es választásokon Wilders mozgalma csupán 10,79 százalékkal a harmadik helyen végzett, és 17 mandátumot szereztek a 150-ből.
A választási kampány főleg az infláció, valamint a megélhetés biztonságáról szólt, és ezek a témák kedveztek a Szabadságpártnak. A bevándorlás korlátozása mellett a Szabadságpárt mostani kiáltványa az északi-tengeri olaj- és gázkitermelés fokozását ígérte, illetve a szén- és gázerőművek nyitva tartására szólított fel. Ez sok vidéki szavazót megnyert, többek között a gazdákat is.