Mit kell tudni a holland választást fölényesen megnyerő Geert Wildersről?

Far-right, anti-Islam Wilders on course for Dutch landslide TOPSHOTS Horizontal
PVV leader Geert Wilders reacts to the results of the House of Representatives elections in Scheveningen, the Netherlands, 22 November 2023. The far-right, anti-Islam party of firebrand politician Geert Wilders has won a stunning victory in the Dutch election, partial results showed Wednesday, a political bombshell that will resound in Europe and around the world. (Photo by Remko de Waal / ANP / AFP) / Netherlands OUT - Belgium OUT
Vágólapra másolva!
Hatalmas győzelmet aratott Geert Wilders bevándorlásellenes holland politikus a szerdai parlamenti választáson. De kicsoda is valójában a nyertes? 
Vágólapra másolva!

Geert Wilders konzervatív-liberális színekben 1998-ban jutott be először a holland parlamentbe. Ezekben az időkben Pim Fortuyn volt a holland jobboldal meghatározó alakja. A népszerű bevándorlásellenes politikust 2002-ben meggyilkolta egy szélsőbaloldali környezetvédelmi aktivista. Fortuyn halála után Wilders próbálta felvenni a bevándorlásellenes, iszlámkritikus vonalat.

2006-ban Wilders megalapította a Szabadságpártot miután kilépett korábbi mozgalmából. Ekkor már Wilders rendőrségi védelem alatt élt, mivel két évvel korábban elkaptak két iszlamistát, akik a meggyilkolását tervezték. Ugyanebben az évben Wilders pártja kilenc képviselőt küldhetett a 150 fős holland parlamentbe. 2007-ben a politikus sokaknál kiütötte a biztosítékot, miután a Korán betiltását követelte – írta a Mandiner.

Hosszú utat járt be Wilders, amíg eljutott a választási győzelemig Forrás: AFP/Remko De Waal

Wilders hosszú éveken át ugyanazt hirdette: csökkenteni kell a nem-európai bevándorlást, és fel kell venni a kesztyűt a radikális iszlámmal. Újra és újra az iszlamista iskolák betiltását követelte, és azt, hogy, aki már Hollandiában él, integrálódjon a társadalomba.

A 2000-es évek európai terrorhulláma ellenére nem sikerült a bevándorlást központi kérdéssé tenni az európai politikában. A fordulatot 2015 hozta el, amikor is több százezer szíriai migráns érkezett Európába. A nyugati kormányok kitárták az ajtókat, de ezt sokan nem támogatták. A migrációs válság megerősítette ugyan Wilders pártját, de még nem hozta el a győzelmet. A 2017-es voksolásokon az előzetes felméréseknél rosszabb eredményt ért el a Szabadságpárt.

Időközben Wilders kibővítette a platformját:

az iszlámellenes üzenetek mellett erősen euroszkeptikus retorikát vett fel, sőt még egy Brexithez hasonló referendumot is megígért.

Az utóbbi időben Wilders leginkább azért került a nyugati lapok hasábjaira, mert a holland bíróság elítélte őt marokkóiak elleni diszkriminációért.

Magyar kapcsolat

Az elmúlt években Geert Wilders jó kapcsolatot alakított ki a magyar kormánnyal, és többször elismerően nyilatkozott Orbán Viktor magyar miniszterelnökről. Geert Wilders Magyarország jóbarátja, mindig is tisztelettel közelített hozzánk, magyarokhoz.

– írta Szijjártó Péter külügyminiszter a Szabadságpárt vezetőjéről idén márciusban.

Wildersnek a felesége is magyar származású; a politikus gyakran járt Magyarországon.

A 2021-es választásokon Wilders mozgalma csupán 10,79 százalékkal a harmadik helyen végzett, és 17 mandátumot szereztek a 150-ből.

A választási kampány főleg az infláció, valamint a megélhetés biztonságáról szólt, és ezek a témák kedveztek a Szabadságpártnak. A bevándorlás korlátozása mellett a Szabadságpárt mostani kiáltványa az északi-tengeri olaj- és gázkitermelés fokozását ígérte, illetve a szén- és gázerőművek nyitva tartására szólított fel. Ez sok vidéki szavazót megnyert, többek között a gazdákat is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!