Február 24-én lesz két éve annak, hogy kitört az orosz-ukrán háború, mostanra pedig már látszik:
a háborút nyugati szemszögből nem lehet megnyerni katonai eszközökkel, csak az azonnali tűzszünettel és a béketárgyalások elindításával lehetséges a konfliktus megoldása.
A hatalmas kudarcnak bizonyult, "tavaszinak" nevezett, ugyanakkor nyártól késő őszig tartó ellentámadás hatására pedig Oroszország került a legközelebb a katonai győzelemhez, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök helyzete Ukrajnában is megrendült. Joe Biden amerikai elnök szeretné ugyan további 60 milliárd dollárnak megfelelő katonai-pénzügyi segélyhez juttatni Ukrajnát, azonban ennek megvalósítása egyre komolyabb akadályokba ütközik:
A szóban forgó támogatás eljuttatása érdekében a Fehér Ház alkudozásba kezdett, Biden ezért hajlandó lenne akár az izraeli háború és a határvédelmi költségek megemelésére is, hogy ezekkel egy csomagban szavaztassa meg a szenátussal a Zelenszkijnek szánt segélyeket. Ugyanakkor a republikánusoknak van többsége a Képviselőházban, ráadásul a Szenátusban megosztottak a demokraták a Bernie Sanders vezette antiszemita szélsőbaloldal miatt, akik az Izraelnek szánt támogatást nem hajlandók megszavazni.
Vagyis Bidenen az nem segít, ha különválasztja Ukrajna és Izrael támogatását és az sem, ha egybevonja.
Mindeközben egymás után látnak napvilágot olyan közvélemény-kutatások, amelyek szerint
egyre többen vannak azok, akik úgy gondolják, hogy Amerika már így is túl sokat segít Ukrajnának.
Ez az álláspont különösképpen az amerikai jobboldalon erősödött meg, amely egy dolgot jelent:
a jövő évi előválasztáson lényegesen jobb helyzetből indulnak azok a politikusok, akik teljes mértékben leállítanák Ukrajna támogatását.
Eddig egyedül Donald Trump beszél egyértelműen, és neki van a legnagyobb esélye a választások megnyerésére is.
Donald Trump kijelentette: ez a háború nem amerikai érdek és 24 óra alatt véget vetne a vérontásnak.
A Kieli Világgazdasági Intézet adatai szerint nominálisan még mindig az Egyesült Államok Ukrajna első számú és legnagyobb támogatója - figyelembe véve az amerikai gazdaság méreteit ez nem is meglepő -, azonban a gazdasági intézet döbbenetes adatokat közölt most decemberben:
Augusztus és október között közel 90 százalékkal csökkentek az Ukrajnának adott katonai-pénzügyi támogatások.
Összevetve az amerikai belpolitikai folyamatokat a Kieli Intézet számaival pedig látszik, hogy Ukrajna hamarosan elveszítheti az Egyesült Államokat, mint legfontosabb támogatóját.