A NATO jóváhagyta azokat a terveket, amelyek felvázolják, hogyan reagálhat a szövetség egy esetleges orosz támadásra. A hidegháború vége óta nem volt példa arra, hogy a NATO ilyen részletes tervet dolgozott volna ki arra az esetre, ha egy orosz támadás ellen kellene védekezni, Rob Bauer admirális szerint viszont az elhúzódó orosz-ukrán konfliktus miatt időszerűvé vált a lépés. A több ezer oldalas terv a 31 tagot a katonai eszközök és a logisztika korszerűsítésében is eligazítják. A terveket a NATO vilniusi csúcstalálkozóján hagyhatják jóvá, a jóváhagyott lépések teljes megvalósítása viszont évekig is eltarthat.
A NATO elszántságát jól mutatja a fenti tervek elkészítése is, de kétségtelenül egyre nagyobb esélye a teljes világháborús eszkalációnak Oroszországgal. Mint ismert, a NATO 5. cikkelye alapján valamennyi tagot ért támadásnak tekinthető a külső fél által egy NATO-tagállam területe, lakossága vagy hadereje ellen alkalmazott bármely erőszak, azaz e feltételek külön-külön „casus belliként" értelmezhetők és alkalmazhatók.
Jelenleg a legmagasabb szintű kockázatnak az tekinthető, hogy az Ukrajnában lévő NATO-tagállamok katonáit éri direkt támadás.
Most is rengeteg amerikai, brit, holland és lengyel katona tartózkodik Ukrajnában. A felsorolt országokból azonban nemcsak a katonák vannak jelen, hanem többek között a katonai szállítmányok átadás-átvétellel megbízott kísérő személyzete, az ukrán katonai törzsekben szolgáló tanácsadók, az idegen zászlós műveletet végrehajtó különleges erők. Feltételezhetően a komolyabb szaktudást igénylő eszközök üzemeltetésében is részt vesznek a NATO-tagországok katonái, mivel azokat az ukrán katonák nem képesek kezelni.
Az oroszok természetesen tisztában vannak az érintett NATO-tagállamok tanácsadóinak jelenlétével.
Eddig az oroszok - saját érdekükből adódóan is - vigyáztak arra, hogy ne mérjenek csapást olyan helyekre, ahol NATO-katonák lehetnek. A német Rheinmetall javító üzemének Ukrajnába telepítése azonban új helyzetet teremt: az üzemben valószínűleg egy vagy több NATO tagállam civil és katonai személyzete is folyamatosan ott lesz. Vagyis egy esetleges támadás esetén könnyen áldozattá válhatnak.
A nyugati személyzetet érő bármilyen támadás tehát a közvetlen katonai belesodródás veszélyével jár az 5. cikkely értelmében, ami a III. világháború kitörését jelentené.