Az energetikai infrastruktúra erősen elhasználódott, a fagyok miatt áramszünetekkel kell számolni Ukrajnában. Az energiaszektor több milliárd dolláros adóssággal terhelt - írta a RIA Novoszty, amely Ukrajna aktuális energetikai helyzetét elemezte.
Az Ukrán Energiakutató Központ igazgatója, Alekszandr Harcsenko szerint a jelenlegi energiaellátási helyzet sokkal rosszabb, mint egy évvel ezelőtt.
Még rakétatámadások nélkül sem fogjuk áramkimaradások nélkül átvészelni a telet. Mínusz 10-15 foknál néhány napig ezek elkerülhetetlenek, mert nincs elég áram. Az import nem segít, még az augusztust is alig vészeltük át
- mondta, hozzátéve, szerinte hozzá kell szokiuk az ukránoknak ahhoz, hogy egyes régiókban időszakos lesz az áramellátás és így a világítás is.
Ukrajnában csak az orosz rakéták által megrongált alállomásokon végeztek üzemszerű javításokat, miközben teljes javításra lenne szükség.
Ezt már Jurij Korolcsuk, a Naftogaz sajtószolgálatának volt vezetője, az Energiastratégiák Alapítvány társalapítója mondta, kiemelve:
Az energiarendszer 70-80 százalékban helyreállt. Sok múlik azonban azon, hogy milyen lesz a tél. Az előző tél az elmúlt 200 év egyik legmelegebbje volt.
Viktorija Vojcickaja volt ukrán parlamenti képviselő azt hangsúlyozta, hogy tavaly télen a felszereléseknek és a készletnek köszönhetően sikerült gyorsan helyreállítani az áramellátást azokon a helyeken, ahol áramkimaradások voltak. Most azonban már más a helyzet.
Több tucat transzformátort rendeltünk, de csak néhányat kapunk. Őszintének kell lennünk az emberekkel: a korábbi csodák aligha lehetségesek
- figyelmeztetett.
Senki nem fizet az energiáért, Ukrajnának viszont több áramot kellene vennie
Ukrajnában már december 7-én rekordmagas áramfogyasztást regisztráltak. Nem volt elég a 700 MW, ezért Lengyelországból és Romániából vásároltak kiegészítést. Az Ukrenergo vállalat arra kérte a lakosságot, hogy takarékoskodjanak az árammal.
Az ukrán kormány ugyanakkor úgy véli, hogy újév után a hideg időjárás enyhül, és a helyzet normalizálódik, a hiányzó megawattokat pedig a a szomszédos országoktól fogják megvásárolni.
Kijevnek már így is hatalmas adósságai vannak az energiaszektorban. A lakosság már régóta nem fizet a kommunális szolgáltatásokért.
A háború alatt moratórium tiltja a tarifák emelését és azt is, hogy kikapcsolják az áramot azoknál a családoknál, amelyek nem fizetnek a szolgáltatásért.
Az energiavállalatoknak jelentős kapacitást kell elkülöníteniük a megrongálódott katonai berendezések javítására. Az energiatermelésért felelős vállalatok, azért, hogy a csődöt elkerüljék, úgy döntöttek, hogy nem fizetnek a kék, vagyis a szintetikus üzemanyagért sem.