Németországban is a mezőgazdaság és az áruszállítás a legnagyobb gázolaj-felhasználó, és az agrárium, illetve az erdészet támogatásának egyik megszokott formája, hogy az érintettek a gázolaj jövedéki adójából visszatérítést kapnak (ez hazánkban is így van), a termelésben használt gépeik pedig mentesek a gépjárműadó alól.
A német kormány most e kedvezmények visszavonására készül, ami évente egymilliárd eurós plusz kiadást jelentene a gazdáknak. Ezért vonultak felháborodva 1500 traktorral a Brandenburgi kapuhoz.
Ez már több a soknál, elég legyen!
– ez volt a mottója a demonstrációnak, amit a Német Gazdaszövetség (DBV) hirdetett meg más gazdaszervezetekkel közösen. Néhány gazdálkodó már éjjel, mások a kora reggeli órákban érkeztek Berlinbe.
Özdemir mezőgazdasági miniszter a Moma reggeli magazinban azt nyilatkozta:
osztom az aggodalmakat. A német gazdák versenyfeltételei romlanának, és a dízelnek nincs alternatívája
– fogalmazott, hozzátette:
a gazdák gondoskodnak arról, hogy tele legyen a tányérunk. Nem szabad túlterhelnünk őket.
A termelők aláírásgyűjtést is indítottak a kormány tervei ellen tiltakozva, és csaknem 60 ezer támogató aláírást sikerült összegyűjteniük.
Joachim Rukwied, a Német Gazdák Szövetsége (DBV) elnöke beszédében felszólította a kormányt, hogy vegye komolyan a gazdák aggodalmait. A szövetségi kormánynak nem érdeke a gazdaságok jövőjének biztosítása. "Elég" – mondta az elnök. Amire szükség van, az a politika irányváltása.
Ez a mi Németországunk jövőjéről szól!
– szögezte le; egyúttal ígéretet tett arra, hogy
a tüntetők visszatérnek a fővárosba, illetve Németország-szerte lehet számítani megmozdulásokra, ha a kormány kitart tervei mellett.
A többi felszólaló is keményen fogalmazott, egyebek közt azt mondták: ma egy gazdálkodó 150 embert táplál, szemben a 100 évvel ezelőtti néggyel; amit nem büntetni, hanem jutalmazni kellene.
Nem lehet, hogy mindent a gazdák fizessenek meg
– hangzott el. Más arra mutatott rá, egyre nehezebb megélni a mezőgazdasági tevékenységből, illetve hogy a kormánynak inkább a bürokrácián kellene faragnia, ha költséget akar csökkenteni.
A miniszter a tüntetésen reagált is a gazdák felvetéseire, és azt mondta, azok közül többel is egyet tud érteni. Elmondta: ellenzi, hogy ezeket a döntéseket meghozzák.
Tudom, hogy az adókedvezmények elvonása súlyosabban fogja érinteni őket, mint más iparági szereplőket. Ezért minden tőlem telhetőt megteszek annak érdekében, hogy ez ne történjen meg!
– szögezte le végül. A tüntető tömeg végül békében szétszéledt, de képviselőik nem hagytak kétséget a felől, hogy ha a kormány meghozza az említett intézkedéseket, újra elindulnak traktoraikkal – és sokkal többen lesznek.
A tüntetők kifütyülték Özdemirt, és skandálva követelték a kormány lemondását. A miniszter fellépése azért is képmutatás, mert napközben kiderült, a módosítást éppen a minisztérium kezdeményezte.
A terv hadüzenetet, és mi elfogadjuk a hadüzenetet - mondta Joachim Rukwied, a gazdák vezetője, közölve, hogy a tüntetéseket az új évben is folytatják majd - nemcsak Berlinben, hanem más városokban is, ahogy már most is sok helyen tüntettek.
A szigorítás ugyanis drámai hatásokkal járna. Nőne a német zöldség, gyümölcs és gabona ára, ezzel az infláció, ráadásul egyre több kereskedő döntene az import mellett.
„A kedvezmények megszüntetése a verseny elfogadhatatlan torzulását eredményezné a szomszédos országokhoz képest, amelyek a mezőgazdasági dízelolaj támogatását és a gépjárműadó-mentességet egyaránt érvényesítik - mondta egy alsó-szászországi szocdem vezető, szembemenve saját kormányával.
A kormánykoalícióban most mindenki a másikra mutogat, és próbál elhatárolódni a tervektől.