Donald Tusk és a lengyel baloldal eltiporta a jogállamot, Brüsszel hallgat

Vágólapra másolva!
A lengyel jobboldal által német ügynöknek nevezett egykor konzervatív, majd baloldali, mára gyakorlatilag szélsőbaloldali Donald Tusk miniszterelnökké választása óta felfüggesztették a jogállamot Lengyelországban. Egyik legelső intézkedéseként az Alkotmánybíróság határozatával szembe menve verőemberekkel elfoglalta a köztévét. Az egyik névtelen verőember bántalmazta a Jog és Igazságosság egyik képviselőjét. Tusk szándékaira jellemző, hogy kulturális miniszternek az állambiztonság egyik ezredesét nevezte ki. A Nyugat és Brüsszel hallgat, Vera Jourová a nyilvánvaló jogsértések ügyében annak ellenére nem szólalt meg, hogy éppen Lengyelországban tartózkodott.
Vágólapra másolva!

A lengyel parlament alsóháza, a szejm kedden éjjel megszavazott egy határozatot - tehát még csak nem is törvényt - amelyben a Polgári Koalíció, a Harmadik Út és az Új Baloldal nevű választási koalíciókból álló, valójában tízpárti kormánytöbbség arra szólítja fel az állami kincstárt képviselő illetékes szerveket, hogy hozzanak „javító intézkedéseket" a köztelevízióval szemben. A képmutatásra jellemző a kommunista ízű elnevezés, amely még látszatát sem kelti semmilyen jogszerűségnek.

Donald Tusk a magyar baloldal receptjét valósítja meg Lengyelországban. Jól látható, hogy mi történt volna Magyarországon a dollárbaloldal hatalomra jutása esetén Forrás: MTI/Szigetváry Zsolt

Az eddig kormányzó Jog és Igazságosság frakciójának nagyobb része, 109 képviselő és köztük Jaroslaw Kaczynski pártelnök nem vett részt a szavazáson, hanem a TVP - a köztévé - Woronicza utcai fő székházához vonult tiltakozni az intézkedés ellen, a demokrácia mellett. Mint fogalmazott, a PiS a lengyel függetlenség védelmében tüntetett.

– vélekedett.

Mateusz Morawiecki korábbi lengyel kormányfő úgy fogalmazott, hogy a parlamenti többség azt mondja, hogy médiapluralizmust akar, de a közszolgálati televízió éppen ezt szavatolja, hiszen eltérő politikai felfogást képvisel azzal szemben, amely például a TVN kereskedelmi televíziót, a Gazeta Wyborcza napilapot vagy az Onet és a WP hírportálokat jellemzi. Morawiecki a köztelevízió védelmére szólította fel a lengyeleket

Donald Tusk baloldali kormányfő közölte, hogy a jövő évi lengyel költségvetésben nem biztosítják a köztévé finanszírozását, az csak a jelenlegi helyzet "javítása" után lesz lehetséges. Andrzej Duda államfő a döntést követően hangsúlyozta, hogy az alkotmány megkerülésével nem szabad változtatni a közszolgálati sajtó helyzetén.

Ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Századvég Alapítvány tanácsadója a helyzetet elemezve elmondta, hogy jogtalan a lengyel köztévében zajló tisztogatás.

Mint fogalmazott, a lengyel jogi szabályozás egyértelmű, a lengyel köztévé vezetőinek gyors eltávolítását nem lehetett volna országgyűlési határozattal végrehajtani, magasabb szintű jogszabályt, legalább törvényt kellett volna módosítani, ez így alkotmányellenes.

– hangsúlyozta az alkotmányjogász.

Tusk a brüsszeli és az amerikai parancsokat hajtja végre Forrás: Anadolu Agency via AFP/2019 Anadolu Agency/Dursun Aydemir

– vélekedett Lomnici.

Ifjabb Lomnici Zoltán rámutatott arra is, hogy ami Lengyelországban történt, szembe megy azzal az európai szellemiséggel, amit Donald Tusk évekkel ezelőtt az Európai Tanács elnökeként hirdetett; továbbá bizonyítja, hogy a brüsszeli bürokraták nem veszik komolyan a jogot, a "politika szolgálólányává silányítják", politikai érdekeiknek rendelik alá.

– jegyezte meg ifjabb Lomnici Zoltán az M1 Híradójában.

– mondta Hidvéghi Balázs, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője a Magyar Nemzetnek.

Az intézkedések közé tartozik, hogy a kulturális és örökségvédelmi miniszter

FELMENTETTE A KÖZSZOLGÁLATI TELEVÍZIÓ, A RÁDIÓ ÉS A PAP ÁLLAMI HÍRÜGYNÖKSÉG VEZÉRIGAZGATÓIT, ÉS ÚJ FELÜGYELŐTANÁCSOKAT ALAKÍTOTT KI A KÖZTELEVÍZIÓBAN. MINDEZ ALKOTMÁNYELLENES.

A kulturális miniszter személye is érdekes. Bartłomiej Henryk Sienkiewicz (aki egyébként a Quo Vadis világhírű írójának a dédunokája) egy állambiztonsági tiszt, 12 éven keresztül dolgozott a lengyel Államvédelmi Hivatalban alezredesként, majd ezredesként. A korábbi Tusk-kormányban már vállalt szerepet, de ott ennek megfelelően előbb a titkosszolgálatokért felelt, majd belügyminiszter lett. Most ő a kulturális miniszter...

– hangsúlyozta Hidvéghi Balázs.

A lengyel jogállam elleni gyalázatos támadásra válaszul a Jog és Igazságosság január 11-re tömegtüntetésre hívja a lengyeleket Varsóba.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!