A lengyel parlament alsóháza, a szejm kedden éjjel megszavazott egy határozatot - tehát még csak nem is törvényt - amelyben a Polgári Koalíció, a Harmadik Út és az Új Baloldal nevű választási koalíciókból álló, valójában tízpárti kormánytöbbség arra szólítja fel az állami kincstárt képviselő illetékes szerveket, hogy hozzanak „javító intézkedéseket" a köztelevízióval szemben. A képmutatásra jellemző a kommunista ízű elnevezés, amely még látszatát sem kelti semmilyen jogszerűségnek.
Az eddig kormányzó Jog és Igazságosság frakciójának nagyobb része, 109 képviselő és köztük Jaroslaw Kaczynski pártelnök nem vett részt a szavazáson, hanem a TVP - a köztévé - Woronicza utcai fő székházához vonult tiltakozni az intézkedés ellen, a demokrácia mellett. Mint fogalmazott, a PiS a lengyel függetlenség védelmében tüntetett.
Tudvalevő az, hogy mi történik az Európai Unióban, hogy vannak német-francia tervek, amelyek Európai központosítására és arra irányulnak, hogy megfosszák az országokat függetlenségüktől, távlatilag létezésüktől, különösen azokat, amelyek veszélyt jelenthetnek erre a dominanciára.
– vélekedett.
Mateusz Morawiecki korábbi lengyel kormányfő úgy fogalmazott, hogy a parlamenti többség azt mondja, hogy médiapluralizmust akar, de a közszolgálati televízió éppen ezt szavatolja, hiszen eltérő politikai felfogást képvisel azzal szemben, amely például a TVN kereskedelmi televíziót, a Gazeta Wyborcza napilapot vagy az Onet és a WP hírportálokat jellemzi. Morawiecki a köztelevízió védelmére szólította fel a lengyeleket
Donald Tusk baloldali kormányfő közölte, hogy a jövő évi lengyel költségvetésben nem biztosítják a köztévé finanszírozását, az csak a jelenlegi helyzet "javítása" után lesz lehetséges. Andrzej Duda államfő a döntést követően hangsúlyozta, hogy az alkotmány megkerülésével nem szabad változtatni a közszolgálati sajtó helyzetén.
Ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Századvég Alapítvány tanácsadója a helyzetet elemezve elmondta, hogy jogtalan a lengyel köztévében zajló tisztogatás.
Mint fogalmazott, a lengyel jogi szabályozás egyértelmű, a lengyel köztévé vezetőinek gyors eltávolítását nem lehetett volna országgyűlési határozattal végrehajtani, magasabb szintű jogszabályt, legalább törvényt kellett volna módosítani, ez így alkotmányellenes.
Andrzej Duda lengyel köztársasági elnök is alkotmányos válságról beszélt a történtek kapcsán
– hangsúlyozta az alkotmányjogász.
Donald Tusk az elemzők szerint az amerikai Demokrata Párt vezetőinek, Soros György Nyílt Társadalom alapítványainak és Brüsszelnek az érdekeit hajtja végre
– vélekedett Lomnici.
Ifjabb Lomnici Zoltán rámutatott arra is, hogy ami Lengyelországban történt, szembe megy azzal az európai szellemiséggel, amit Donald Tusk évekkel ezelőtt az Európai Tanács elnökeként hirdetett; továbbá bizonyítja, hogy a brüsszeli bürokraták nem veszik komolyan a jogot, a "politika szolgálólányává silányítják", politikai érdekeiknek rendelik alá.
A történtek megmutatják azt is, mi lett volna, ha a 2022-es magyar választásokon a dollárbaloldal nyert volna: nyílt politikai erőszak és tisztogatás
– jegyezte meg ifjabb Lomnici Zoltán az M1 Híradójában.
Hátborzongató, ami Lengyelországban zajlik, a Donald Tusk-féle új liberális kormány lábbal tiporja a lengyel alkotmányosságot és a hatályban lévő törvényeket
– mondta Hidvéghi Balázs, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője a Magyar Nemzetnek.
Az intézkedések közé tartozik, hogy a kulturális és örökségvédelmi miniszter
FELMENTETTE A KÖZSZOLGÁLATI TELEVÍZIÓ, A RÁDIÓ ÉS A PAP ÁLLAMI HÍRÜGYNÖKSÉG VEZÉRIGAZGATÓIT, ÉS ÚJ FELÜGYELŐTANÁCSOKAT ALAKÍTOTT KI A KÖZTELEVÍZIÓBAN. MINDEZ ALKOTMÁNYELLENES.
A kulturális miniszter személye is érdekes. Bartłomiej Henryk Sienkiewicz (aki egyébként a Quo Vadis világhírű írójának a dédunokája) egy állambiztonsági tiszt, 12 éven keresztül dolgozott a lengyel Államvédelmi Hivatalban alezredesként, majd ezredesként. A korábbi Tusk-kormányban már vállalt szerepet, de ott ennek megfelelően előbb a titkosszolgálatokért felelt, majd belügyminiszter lett. Most ő a kulturális miniszter...
Amit látunk, az nyílt erőszak, megfélemlítés és egy leplezetlen kísérlet arra, hogy a nyilvánosságot és a véleményszabadságot páros lábbal tiporják, és hogy minden ellenvéleményt elhallgattassanak. Külön figyelemre méltó, hogy ezt egy olyan koalíció teszi meg, amely az elmúlt években folyamatosan a jogállamiságra hivatkozva támadta a PiS-kormányt, valamint Magyarországot
– hangsúlyozta Hidvéghi Balázs.
A lengyel jogállam elleni gyalázatos támadásra válaszul a Jog és Igazságosság január 11-re tömegtüntetésre hívja a lengyeleket Varsóba.