Egy mozifilmen állt bosszút Macron elnök

Vágólapra másolva!
Az Egy zuhanás anatómiája című francia film megnyerte a legnagyobb fesztiváldíjat, ami létezik - Arany Pálmát Cannes-ban -, majd ennek ellenére a francia állami filmintézet (egyszóval a francia állam) nem ezt a filmet jelölte Oscar-díjra. Természetesen senki nem sajnálja a két és fél órás francia feminista bűnügyi filmet és rendezőnőjét, hogy be kell érnie két Golden Globe-díjjal, viszont rendkívül tanulságos a mellőzés háttere. A szélsőbaloldali rendezőnő ugyanis, amikor átvette az Arany Pálmát, bírálta a baloldali kultuszminisztert és főleg Macron politikáját. Ezután Macron kormánya bosszút állt és inkább megfosztották saját országukat egy biztosnak tűnő Oscar-díjtól. 
Vágólapra másolva!

Justine Triet francia rendező Egy zuhanás anatómiája című filmje két Golden Globe-díjat is kapott, a legjobb idegennyelvű film kategóriában nyert és a legjobb forgatókönyv díját is megkapta. 2023 májusában a Cannes-i filmfesztiválon fődíjjal, vagyis Arany Pálmával jutalmazták. Emellett az európai nézettsége is kiemelkedő.

Franciaországban kasszasiker volt, a film nemzetközi bevételei decemberben 22 millió dollárnál tartottak

A rendezőnő beszéde

Justine Triet a Cannes-i Filmfesztiválon, a díj átvétele után politikai hangvételű beszédet mondott, amelyben elítélte Emmanuel Macron elnök kormányának népszerűtlen nyugdíjreformjait, valamint a kultúra ultraliberális megközelítéséről beszélt.

Azt sugallta, hogy a macroni kultúrpolitika megnehezíti a filmesek új generációjának megjelenését és fejlődését és azt hangsúlyozta, hogy veszélybe került az úgynevezett "kulturális kivétel" intézménye is.

- mondta, hozzátéve:

A beszéd után a Rima Abdul Malak (egyébként baloldali, migráns hátterű) kulturális miniszternő az X-en (Twitteren) üzent a rendezőnek.

- írta, utalva arra is, hogy Triet is kapott támogatást a film elkészítéséhez. Nem is keveset.

Egy nappal később a miniszternő a BMFTV egyik műsorában megismételte mindezt. A beszélgetés elején azt mondta, hogy "Franciaország szabad ország, demokrácia, amelyet a véleménynyilvánítás szabadsága jellemez, és a filmkészítő bármikor, bárhol kifejezheti véleményét". Majd mégiscsak kifogásolta a rendezőnő szavait.

- mondta, kiemelve az új francia filmtámogatási tervet és a pandémia alatt az ágazatnak juttatott több százmilliós támogatást.

Justine Triet beszéde egyértelműen szélsőbaloldali ideológiai hátteret mutat

- tette hozzá Abdul-Malak.

Cannes polgármestere, a jobbközép politikus, David Lisnard is kommentálta a történteket. Közösségi oldalán azt írta:

A közösségi médiafelületeken aktív

Macron elnök még csak nem is gratulált a díjhoz,

noha 2021-ben X-en (Twitteren) köszöntötte Julia Ducournau-t, aki akkor a Titane című horrorfilmjéért kapott Arany Pálmát. Igaz, a Golden Globe díjakat már Macron sem hagyta szó nélkül és röviden gratulált Justine Triet rendezőnek közösségi oldalán, de a kommentelőket ez már nem hatotta meg.

Többen kétszínűnek nevezték az elnököt és volt aki az Oscar-jelölésre utalva azt írta, ezzel Macron elismerte vereségét az ügyben. Vagyis belátta azt, hogy nem állíthatja meg egy film sikerét politikai döntés mentén.

Sarah Legrain, a Jean-Luc Mélenchon alapította, szélsőbaloldali Engedetlen Franciaország (La France Insoumise) képviselője révén a francia parlamentbe is bekerült az ügy. A képviselő a rendező védelmére kelt, támadva a kormánypolitikát. Úgy fogalmazott:

A kulturális miniszterhez szólva hozzátette:

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!