Suárezt bízták meg a televízióállomás elleni támadás kivizsgálásával, és éppen bírósági tárgyalásra utazott, amikor megölték. A férfi egyebek mellett a transznacionális szervezett bűnözés felderítésével foglalkozott Guayas tartományban.
Nem világos, hogy Suárez halála összefüggésben van-e a székház elleni támadással kapcsolatos nyomozással.
A múlt heti drámai incidens során maszkos férfiak élő adás közben betörtek a TC közszolgálati televíziós csatorna stúdiójába és túszokat ejtettek. Az élő adásban közvetített képeken Jose Luis Calderon újságíró könyörgött a fegyvereseknek, miközben a munkatársai kénytelenek voltak a stúdió padlóján feküdni.
Az egyik operatőrt lábon lőtték, egy másiknak pedig a karja tört el.
A helyi média jelentése szerint Suárezt az irodája közelében, vezetés közben lőtték le.
A közösségi médiában közzétett felvételeken egy jármű is látható, amelynek ablakán golyó ütötte lyukak vannak.
Egy nappal a halála előtt az El Universo című újságnak adott interjújában Suárez azt mondta, hogy
nem kapott rendőri védelmet, annak ellenére, hogy kihallgatta a tévéállomás elleni támadás után letartóztatott 13 embert.
Suarez halálára reagálva Diana Salazar főügyész azt mondta:
Lehetetlen, hogy ne törjön meg minket ez az eset, de az ő nevében szilárdan kiállunk: érte, az országért, az igazságszolgáltatásért.
A gyilkosság a legutóbbi az erőszakos incidensek sorában Ecuador-szerte, ahol két bandavezér megszökött a börtönből, több száz börtönőrt ejtettek túszul, és több városban robbantottak. Válaszul Daniel Noboa elnök 60 napos szükségállapotot hirdetett, és utasította a hadsereget, hogy semlegesítsen 22 fegyveres csoportot, amelyeket terrorista szervezetként definiált.
Egy hete Ecuadorban egy országos akcióban a biztonsági erők 329 gyanúsítottat vettek őrizetbe a bűnbandák elleni harcban.
Az országszerte végrehajtott műveletek során lőfegyvereket, lőszereket, robbanóanyagokat, gyújtószerkezeteket, hajókat és járműveket is lefoglaltak.
A százezer lakosra jutó mintegy 46,5 gyilkosság tavaly a legmagasabb volt az egykor békés andoki ország történetében, és az egyik legmagasabb Latin-Amerikában. A kábítószer-kereskedelmi útvonalak ellenőrzéséért több, nagy hatalmú, a mexikói kartellekkel kapcsolatban álló banda küzd.
Ecuador fontos tranzitországa a Dél-Amerikából származó kokainnak, amelyet az Egyesült Államokba és Európába csempésznek.