Megérkezett Brüsszelbe az a több mint ezer olasz mezőgazdasági termelő és állattenyésztő, akik az Európai Unió agrárpolitikája és az ukrán gabonadömping ellen fognak tüntetni a „Nem ilyen Európát akarunk" nevű demonstráción az Európai Parlament épülete előtt.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke néhány szót intézett az Európai Tanács épülete előtt tüntető gazdákhoz:
látjuk önöket, halljuk önöket. Ha azt akarják, hogy hallassák a hangjukat, hallassák azt júniusban is, amikor az európai parlamenti választásokon szavaznak.
AZ ALÁBBI KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!
Metsola szerint a gazdák tiltakozása azt mutatja, hogy az európai társadalmaknak vannak olyan rétegei, amelyeket nem hallgatnak meg.
Jobban meg kell hallgatnunk őket, ahogy belépünk az uniós választások kampányidőszakába
A Magyar Nemzet összefoglalója szerint a csütörtöki EU-csúcstalálkozó kezdete előtt Emmanuel Macron francia elnök az Európai Bizottság elnökével, Ursula von der Leyennel folytatott megbeszélést arról, hogy mit tehet az EU az Európa-szerte, de különösen Franciaországban tiltakozó, feldühödött gazdák megnyugtatására. Macron kormánya napokig azt ismételgette, hogy a francia gazdák problémáinak egy része az uniós zöldszabályokkal és a kereskedelmi megállapodásokkal kapcsolatos.
A bizottság a hét elején már engedett a francia követeléseknek, amikor enyhítette azokat az uniós szabályokat, amelyek előírják a gazdák számára, hogy szántóföldjeik egy részét pihentessék a biológiai sokféleség előmozdítása érdekében.
A francia elnök korábban felszólalt az EU–Mercosur egyezmény ellen is.
Varga Judit, az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának elnöke az Instagram-oldalára feltöltött egy olyan videót, amelyen égő szemétkupacok és egy rakás trágyahalom látható a kordonok elé szórva.
Európa okkal dühös és forrong. Brüsszelben változásra van szükség
- írta.
Miközben a gazdák szeretnének megoldást a problémáikra, a brüsszeli elit újabb 50 milliárd eurós segélycsomagot szavazott meg Ukrajna számára.