Élő közvetítésünk az orosz-ukrán háborúról.
Egy hét alatt hét orosz vadászrepüőgépet lőtt le az ukrán légierő, ami kivíló eredmény - mondta napi videójban az ukrán elnök. Volodimir Zelenszkij szerint az idei év egyik legfontosabb harci feladata az égbolt és frontállások megvédése az orosz légi- és rakétatámadásoktól.
"Új biztonsági megállapodásokat készítünk partnereinkkel. Ide tartozik a harcosaink új védelmi támogatása, az államunknak adott konkrét pénzügyi garanciák, valamint a politikai együttműködés, amely közelebb hozza Ukrajnát a nagyobb lehetőségekhez, a világgal való nagyobb interakcióhoz és nagyobb erőhöz. A következő hetekben több új biztonsági megállapodást készítünk elő. Hálás vagyok az őket felkészítő csapatainknak, hálás vagyok partnereinknek" - mondta napi videójában az ukrán elnök.
Egy hét alatt hét orosz vadászrepüőgépet lőtt le az ukrán légierő, ami kivíló eredmény - mondta napi videójban az ukrán elnök. Volodimir Zelenszkij szerint az idei év egyik legfontosabb harci feladata az égbolt és frontállások megvédése az orosz légi- és rakétatámadásoktól.
Az amerikai szenátus testülete a jövő héten meghallgatást tart az amerikai mikrochipek orosz fegyverrendszerekben való használatáról. Richard Blumenthal szenátor közölte, hogy a meghallgatást az állandó vizsgálati albizottság kedden tartja.
Arról lesz szó, hogy Moszkva hogyan kerüli ki az exportellenőrzéseket, amelyek célja, hogy megakadályozzák az amerikai technológia alkalmazását az Ukrajna elleni háborúban – közölte Blumenthal irodája.
A kanadai kormány beidézte Oroszország nagykövetét Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető halála miatt. A kormány szóvivője szerint Ottawa felszólítja a Kreml-et, hogy folytasson le teljes és átlátható vizsgálatot, és haladéktalanul adja ki Navalnij holttestét.
Az Egyesült Királyság és más európai országok, köztük Franciaország, Németország, Spanyolország, Svédország és Hollandia szintén beidézték az orosz nagykövetségek diplomatáját.
Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető édesanyja pert indított, amiért a hatóságok megtagadták fia holttestének kiadását. Ljudmila Navalnaja a hétvége óta kampányol Navalnij holttestének visszaszerzéséért, miután meghalt egy távoli sarkvidéki büntetés-végrehajtási telepen. A politikus jogi csapata szerint nem sikerült kiderítenie, hol tárolják a testet.
Március 4-ére tűzték ki a per zárt ajtós tárgyalását – közölte a TASS orosz hírügynökség bírósági tisztviselőkre hivatkozva.
David Cameron brit külügyminiszter a G20-ak külügyminisztereinek találkozóján azt mondta, hogy "nincs komolyabb probléma a világ számára", mint az ukrajnai orosz invázió. "Az egész világnak Ukrajna mögé kell állnia... és fel kell hívni a figyelmet arra a törvénytelenségre, amit Putyin és cimborái tettek" - fogalmazott.
A riói csúcstalálkozón ott volt Szergej Lavrov orosz külügyi vezető is.
Eltávolították a moszkvai újságos standokról a Szobeszednyik című hetilap példányait, amelynek címlapján Alekszej Navalnij képe látható. A politikus portréján az utolsó szavai is szerepeltek: "De van remény!".
A lap egyik újságírója szerint semmilyen törvényt nem sértettek meg. Beszámolt arról is, hogy a lap "sértéseket és fenyegetéseket" kapott a Navalnij-kérdést ellenző olvasóktól.
Irán nagyszámú föld-föld ballisztikus rakétát bocsátott Oroszország rendelkezésére – közölte több forrás a Reuters hírügynökséggel. Az iráni védelmi minisztérium és a Forradalmi Gárda nem kívánta kommentálni a jelentést. Az orosz védelmi minisztérium sem reagált a kommentárra.
A Sky News adatelemzése szerint brit cégek több száz millió font értékű berendezéseket és gépeket exportálnak, amelyek szinte biztosan Oroszországba kerülnek, aláásva a hivatalos szankciórendszert és megerősítve az orosz hadigépezetet.
A tárgyakat – köztük drónfelszereléseket, optikai kellékeket és nehézgépeket – a kaukázusi és közép-ázsiai országokba, köztük Kirgizisztánba, Örményországba, Üzbegisztánba és más országokba küldik, ahonnan a hírek szerint Oroszországba kerülnek.
Az ukrán légvédelmi egységek megsemmisítettek az Oroszország által indított 10 Shahed drónból nyolcat – jelentette a légierő február 22-én.
Ballisztikus rakétafenyegetés van érvényben Donyeck és Zaporizzsja megyékben – jelentette be a légierő február 22-én éjjel.
Az Ukrán Fegyveres Erők (AFU) takarékoskodni kezdtek a lövedékekkel, mivel az Egyesült Államoktól érkező segélyek késése miatt két hónapon belül elfogyhat a lőszer – számolt be Alekszej Getman, az ukrán hadsereg tartalékos őrnagya az Obozrevatel című kiadványnak.
Elmondása szerint a lövedékek teljes hiányának megelőzése érdekében az ukrán fegyveres erők jelentősen csökkentették azok használatát. Hetman hangsúlyozta: lehetetlen megengedni, hogy ilyen helyzet megtörténjen.
Oroszország két régiójában a légvédelmi rendszerek lelőtték az ukrán fegyveres erők S-200-as rakétáját és drónját – számolt be az orosz védelmi minisztérium a Telegram csatornán.
A légvédelmi erők pontosították, hogy lelőttek egy S-200-as rakétát, amelyet földi célok elérésére alakítottak át a rosztovi régióban. A drónt a Brjanszki régióban találták el. A védelmi minisztérium Ukrajna lépéseit az orosz területen lévő célpontok elleni terrortámadási kísérletnek nevezte.
Az ukrán fegyveres erők Kremennaja térségében lelőtték a visszavonuló katonáikat - mondta a RIA Novosztyinak Andrej Marocsko katonai szakértő, nyugalmazott LPR alezredes.
"Kremennaja településtől nyugatra, a Torskoje térségében lévő csapatainkkal való rövid tűzharc után az ukrán fegyveresek (egy szakasz erejéig) elhagyták állásaikat és megpróbáltak másodlagos állásokba visszavonulni. Ezekből az állásokból azonban heves tüzet nyitottak rájuk" - mondta Marocsko.
"Az előzetes becslések szerint az ukrán katonák "baráti tűz" következtében elszenvedett helyrehozhatatlan veszteségei körülbelül 10 katonát tettek ki" - mondta Marochko.
December végén több ukrán katonát lőttek le a társaik, miután az AFU katonáinak egy csoportja az orosz egységek támadása miatt elhagyta állásait.
Elfoglalták a donyecki régióban lévő Pobjeda települést az Ukrajnát támadó orosz erők az elmúlt nap folyamán, miközben mind Avgyijivkánál (oroszul: Avgyejevkánál), mind Donyecknél folytatták az előrenyomulást, három frontszakaszon pedig 15 ukrán támadást vertek vissza - közölte csütörtökön az orosz védelmi minisztérium.
A tárca szerint a legtöbb, szám szerint kilenc ukrán roham az avgyijivkai frontszakaszon hiúsult meg. Az ukrán fél a harci érintkezési vonal mentén csaknem 800 katonát veszített, akik közül a legtöbben, több mint 410-en a Donyeck körzetében vívott összecsapásokban estek el vagy sebesültek meg súlyosan.
Az ukrán tengerészgyalogság sok katonáját veszítette el Krynkyben. Közülük sokan az Egyesült Királyságban és Olaszországban kaptak kiképzést - közölte a TASZSZ-szal az orosz biztonsági erők egyik képviselője.
Dánia a nyáron átszállítja Ukrajnába az első F-16-os vadászgépeket. A repülőgépek Kijevbe szállításának időpontját a királyság védelmi minisztériumának vezetője, Troels Lund Poulsen jelentette be - írja a Reuters.
Poulsen szerint a Kijevnek szánt új katonai segélycsomag légvédelmi eszközöket, drónokat és 15 ezer tüzérségi lövedéket tartalmaz majd.
Oroszország azzal fenyegetőzött, hogy lelövi a Fekete-tenger felett közlekedő francia járőrgépeket - árulta el a francia védelmi miniszter.
Sebastien Lecornu a múlt hónapban a nemzetközi légtérben járőröző repülőgépek ellen irányuló fenyegetéseket Moszkva "különösen agresszív" magatartásának nevezte.
"Ez a Szovjetunió hidegháború alatti magatartására emlékeztet" - mondta.
A déli ukrán védelmi erők megerősítették csütörtökön, hogy csapást mértek Herszon megyében az orosz csapatok egy összpontosulására, amelynek a parancsnoksága is valószínűleg ott volt.
Natalja Humenyuk, az ukrán déli műveleti parancsokság sajtóközpontjának vezetője az ukrán Szabadság Rádiónak elmondta, hogy három robbanás is történt ott, ahol orosz katonákat készítettek fel a megyében lévő Krinki település elleni rohamra. Megjegyezte: arról a Dnyeper (Dnyipro) folyó bal partján fekvő településről van szó, amelyről a héten Vlagyimir Putyin orosz elnök azt állította, hogy bevették az orosz csapatok. Humenyuk hozzátette, hogy az oroszoknak okozott veszteségeket még ellenőrzik.
Olekszandr Tarnavszkij, a délkelet-ukrajnai szektorban (Tavria) szolgálatot teljesítő ukrán csapatok parancsnoka a Telegramon arról írt, hogy a Donyeck megyei Avgyijivka (oroszul Avgyejevka) térségében az orosz erők most átcsoportosításokat hajtanak végre és tartalékokat képeznek, az ukrán védelmi erők pedig erősítik állásaikat.
Viktar Hrenyin fehérorosz védelmi miniszter csütörtökön azt állította egy tévéinterjúban, hogy Ukrajna 112-114 ezer fős csapásmérő erőt összpontosított a fehérorosz határhoz, egyúttal kilátásba helyezte, hogy "teketóriázás nélkül" lelövik a NATO-gépeket, ha megsértik a Fehérorosz Köztársaság légterét.
A tárcavezető erről a Rosszija 24 orosz tévécsatornának beszélt. Kijelentette, hogy a több mint százezer fős ukrán haderőből szerinte mindössze csak 17 ezer főt használnak közvetlenül a határ védelmére. Úgy vélte ugyanakkor, hogy egyelőre nem szükséges katonai erőket vezényelni az ukrán határhoz a fehérorosz oldalon. Szavai szerint most a legnagyobb veszélyt országára nézve az "Ukrajnából érkező szabotázscsoportok" jelentik.
Vlagyimir Putyin orosz elnökkel a fedélzetén tett meg egy negyvenperces utat csütörtökön Oroszországban egy modern fejlesztésű Tu-160M orosz szuperszonikus hadászati nehézbombázó.
A nukleáris rakétákkal is felszerelhető bombázó a kazanyi Tupoljev repülőgépgyár repülőteréről szállt fel. Az orosz állami televízióban bemutatott felvételeken látható volt, amint a hatalmas gép a levegőbe emelkedik.
A változtatható szárnygeometriájú, Fehér Hattyúként emlegetett szovjet Tu-160-as (a NATO-kód szerinti nevén Blackjack) repülőgépek modernizált, Tu-160M formájában történő újjáépítésének programjáról 2015-ben döntött az orosz államfő. A Tu-160-as szuperszonikus stratégiai bombázó-rakétahordozó az orosz légi- és űrerő nagy hatótávolságú repülőgépflottájának alapját képezi.
Nagy távolságra lévő nukleáris és hagyományos célpontok megsemmisítésre tervezték.
Újabb szankciókat jelentett be Oroszország ellen csütörtökön a brit kormány.
Az ukrajnai háború kezdetének közelgő második évfordulója elé időzített széleskörű intézkedéscsomag a brit külügyminisztérium tájékoztatása szerint olyan külföldi vállalatokat is érint, amelyek segítik Moszkvát a korábbi szankciók megkerülésében, vagy hadfelszereléseket - köztük rakétaindító rendszereket, rakétákat és robbanószereket - szállítanak az orosz fegyveres erőknek.
A brit intézkedések céljai között szerepel emellett az olyan jövedelemforrások további szűkítése, mint például az Oroszországgal folytatott fém-, gyémánt- és energiahordozó-kereskedelem.
Oroszország nyitott a stratégiai stabilitásról folytatandó párbeszédre, de annak "becsületesnek kell lennie" - jelentette ki csütörtökön az orosz külügyminiszter.
Szergej Lavrov a világ 19 fejlett gazdaságát, az Európai Uniót és az Afrikai Uniót tömörítő G20 országcsoport Rio de Janeiró-i külügyminiszteri tanácskozása után csütörtökön mindamellett leszögezte, hogy Oroszország gazdaságának megerősítésével válaszol a Moszkva elleni újabb amerikai szankciókra.
Hozzátette: Oroszország azokkal az országokkal fog együttműködni, amelyek arra törekednek, hogy a gazdaság fejlesztésében "ne függjenek azoktól, akik hozzászoktak a világgazdaságban való parancsolgatáshoz, más népek kirablásához és gyilkolásához, természeti erőforrásaik és javaik elvételéhez és a rajtuk való élősködéshez".