Kína parti őrsége szombaton közölte, hogy vízágyúkat vetett be a Dél-kínai-tenger vitatott vizein tartózkodó Fülöp-szigeteki hajók ellen, amit a Fülöp-szigeteki parti őrség "felelőtlen és provokatív" lépésnek minősített.
A Reutershez eljutott közlemény szerint az egyik fülöp-szigeteki hajó komoly sérüléseket és károkat szenvedett.
Nem ez volt az első eset a vízágyús bombázásra, a kínai parti őrség az elmúlt időszakban egyre gyakrabban vetette már be ezt a fegyvert a Fülöp-szigeteki hajók ellen a Dél-kínai-tengeren a Second Thomas-zátony és a Scarborough-zátony környékén, de voltak már hajóütközések is.
A zátonyon kis létszámú filippínó csapat állomásozik egy hadihajón, amelyet Manila 1999-ben helyezett ott partra, hogy megerősítse szuverenitási igényeit.
Kína szinte az egész Dél-kínai-tengerre, köztük a Fülöp-szigetek 200 mérföldes kizárólagos gazdasági övezetén belül fekvő Second Thomas-zátonyra is igényt tart, és hajókkal járőrözik a vitatott atollon. Az Állandó Választottbíróság 2016-os döntése szerint Kína átfogó követeléseinek nincs jogi alapja.
Március 5-én a Fülöp-szigeteki parti őrség arról számolt be, hogy az egyik hajója megsérült, miután egy kínai őrhajóval ütközött a Dél-kínai-tengeren egy vitatott zátony közelében, és négy ember megsérült.
Kína több évtizede vitában áll Brunei-jel, Vietnámmal, Malajziával és a Fülöp-szigetekkel a Dél-kínai-tenger egyes szigeteinek hovatartozása kapcsán, ahol jelentős szénhidrogén-készleteket fedeztek fel.