Egy hete, vasárnap szabadult el a pokol a Karib-térségben lévő Haitin,
miután rabok százai szöktek meg egy fegyveres lázadás után.
A börtönben lévő csaknem négyezer rabból alig százan maradtak rács mögött, köztük 18 egykori kolumbiai katona is. Őket azzal vádolják, hogy zsoldosokként részt vettek Jovenel Moise elnök 2021-es meggyilkolásában. A haiti vezetés mozgósította a rendőrséget és a hadsereget, aminek az lett a következménye, hogy csütörtökön négy rendőrt megöltek a bűnözők a fővárosban, aztán a repülőtérre nyitottak tüzet. Ezek után elfoglaltak két rendőrörsöt és menekülésre késztették a városban élő embereket. Az eseményekért Jimmy Chérizier bandavezért vállalta a felelősséget, aki korábban rendőr volt. A Barbecue nevet viselő bűnöző több bűnszervezet szövetségét vezeti. Kijelentette, a céljuk Haiti rendőrfőnökének és kormányának túszul ejtése, valamint Ariel Henry, Haiti ügyvivő miniszterelnöke hazatérésének megakadályozása.
A bűnözőknek az a baja politikussal, hogy pénteken Nairobiban aláírt egy olyan megállapodást, amely után ezerfős kenyai rendőri kontingens érkezhet Haitire a bűnbandák megfékezésére.
A hét közepén a bűnözők megpróbálták átvenni az ellenőrzést az ország nemzetközi repülőtere felett. A fővárosban található Toussaint Louverture a támadás ideje alatt zárva volt, nem közlekedtek a repülőgépek és utasok sem voltak a helyszínen. Az AP amerikai hírügynökség munkatársai viszont látták azt a páncélozott járművet a kifutópályán, amely a bandákra tüzelt. Ezzel próbálták megakadályozni a bünőzöket abban, hogy bejussanak a reptérre. Vasárnapra az ENSZ jelentése szerint Port-au-Prince területének mintegy 80 százalékát ellenőrzésük alá vonták a bűnözők. A helyzet nehéz, de korábban sem volt könnyű. A bünőzők randalírozása súlyosbítja az amúgy is sanyarú ellátási helyzetet. A Karib-tengeri szigetország 11 millió lakosának csaknem fele szinte éhezik, mert számukra nem biztosított az élelmiszer-ellátás a Mandiner cikke szerint.
Csütörtökön meghosszabbították a szükségállapotot és az éjszakai kijárási tilalmat, hogy úrrá lehessenek a fővárost, Port-au-Prince-t megbénító erőszakhullámon.
Az eredetileg három napra szóló kényszerintézkedéseket a hét végén jelentették be, de a bűnbandák nem hagytak fel a rendőrőrsök és a kormányhivatalok elleni éjszakai támadásokkal, miközben a rendvédelmi szervek szűkös eszközeikkel próbálják kezelni a zűrzavart.
Az ország hivatalos közlönyében megjelent rendelet szerint a szükségállapot hatályát április 3-ig kiterjesztik, az éjszakai kijárási tilalom pedig március 11-ig marad érvényben.
Vasárnap az amerikaiak bejelentették, hogy evakuálták Haitin lévő nagykövetségük személyzetének nagy részét. Éjjel menekítették ki őket katonai helikopterekkel. Emellett jelezték, hogy nem zárják be az intézményt, de a biztonságot ezentúl amerikai haditengerészek biztosítják majd.