Ma kezdődik az EU-csúcs Brüsszelben

EU-csúcs, EU-zászló, euzászló, brüsszel
Fotó: NurPhoto via AFP
Vágólapra másolva!
Orbán Viktor miniszterelnök részvételével kétnapos EU-csúcstalálkozó kezdődik ma Brüsszelben. Az egyeztetések során tervek szerint szóba fog kerülni a tömb bővítése, Ukrajna támogatása, a közel-keleti válság, továbbá migrációs és védelmi kérdésekről is egyeztetnek a tagállamok vezetői – számol be minderről a Magyar Nemzet.
Vágólapra másolva!

Egy lépéssel közelebb kerülhet az ­uniós tagsághoz Bosznia-Hercegovina – erről írt tegnap a Policito. A brüsszeli hírportál ugyanis úgy értesült, a balkáni országgal való csatlakozási tárgyalások megkezdésének zöld jelzést adhatnak a tagállamok a ma kezdődő kétnapos uniós csúcstalálkozón. Azonban nem minden uniós diplomata optimista az ügyet illetően, egyes vélekedések szerint a 2022 decembere óta tagjelölti státusban lévő országnak minden reformot be kell fejeznie, mielőtt bármilyen előrelépés történne.

EU Flags In Brussels, Brüsszel, EU, Európai Unió, EU zászló, euzászló
Fotó: NurPhoto via AFP / NurPhoto via AFP/Nicolas Economou/NurPhoto

A tárgyalóasztalon van továbbá Ukrajna és Moldova csatlakozása is: mindkettő esetében 2023 decemberében döntöttek a csatlakozási tárgyalások megkezdése mellett — írja a Magyar Nemzet. 

Az EU-csúcson Orbán Viktor is részt vesz, aki már tegnap Brüsszelbe érkezett. Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke tegnap az MTI-t arról tájékoztatta, a miniszterelnök részt vett az Európai Nukleáris Szövetség csúcstalálkozóján.

Ukrajna esetében minden bizonnyal forró pont lesz a posztszovjet ország támogatása az Oroszországgal vívott háborúban.

Olaf Scholz német kancellár a berlini parlamentben mondott beszédében az európai szövetségesek Ukrajnával kapcsolatos egységét hangsúlyozta. „Közös állásponton vagyunk” – jelentette ki. Beszédében egyúttal utalt a weimari háromszög – Németország, Lengyelország és Franciaország – múlt heti találkozójára is: „Addig támogatjuk Ukrajnát, amíg csak szükséges” – fogalmazott. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke meghívólevelében szintén Ukrajna támogatását emelte ki:

Legfontosabb feladatunk az Ukrajnának nyújtott katonai segítség gyors eljuttatása, valamint – a csehországihoz hasonló közelmúltbeli kezdeményezésekre építve – a lőszerek Ukrajnába történő gyorsított beszerzése és szállítása

– írta levelében a politikus.

Az Európai Tanács oldalán közzétett agenda szerint biztonságról és védelemről is fognak tárgyalni az uniós vezetők. Többek között szó fog esni Euró­pa védelmi felkészültségének növeléséről, arról, hogy miként lehet megerősíteni az EU védelmi technológiai és ipari bázisát, továbbá más lépésekről is tárgyalni fognak a védelmi ipar versenyképesebbé tételében. Tervek szerint a tagállamok megvitatják az európai védelmi ipari stratégiát és az európai védelmi ipari programot is.

A résztvevők várhatóan kitérnek a Hamász palesztin terrorszervezet és Izrael közötti háborúra. Az EU korábban elítélte a fegyveresek támadását és elismerte, Izraelnek joga van megvédenie magát, ugyanakkor aggodalmát fejezte a romló gázai humanitárius helyzet ­miatt. A migráció szintén a napirendi pontok között szerepel: legutóbb a tagállami vezetők abban állapodtak meg, még erősebb partnerségre fognak törekedni a kibocsátó- és tranzitországokkal.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!