A tájékoztatás szerint míg 2019-ben 1,1 millióan haltak bele a hepatitisz különböző változataiba, 2022-ben ez a szám 1,3 millióra nőtt. A halálozások 83 százalékát a hepatitisz B, 17 százalékát pedig a hepatitisz C okozta.
A WHO adatai szerint ugyanebben az időszakban csökkent az újabb megbetegedések száma: 2019-ben 2,5 millió fertőzést regisztráltak, 2022-ben pedig 2,2 milliót.
A szervezet részéről aláhúzták, hogy a kapott értékek az oltási kampányok és a megelőzést népszerűsítő programok sikerességét mutatják.
Mindazonáltal még így is a világon naponta mintegy 6000 ember fertőződik meg májgyulladással.
A WHO kiemelte, hogy 2022 végéig a krónikus májgyulladás B típusában szenvedők csupán 13 százaléka kapott diagnózist és mindössze három százalék jutott antivirális kezeléshez. Ami a hepatitisz C változatát illeti, csupán a betegek egyötödét kezelték.
A szervezet felhívta a figyelmet arra, hogy sok országban a májgyulladást kimutató vizsgálat, illetve a kezelés továbbra sem támogatott államilag, ezeket a betegeknek kell állnia. A többi között vírusok, autoimmun betegség, alkohol, bizonyos gyógyszerek és méreganyagok okozta májgyulladásnak - másnéven hepatitisznek - öt különböző változatát különböztetjük meg A-tól E-ig. A WHO jelentésében kiemelt helyet kapó hepatitisz B és C a cirrózis és májdaganat fő előidézői között vannak.