Bár a több évszázados hagyomány egykor országszerte népszerű mulatság volt, és a televíziók élőben közvetítették a viadalokat, amelyek számos híres dalt és regényt is inspiráltak, az utóbbi években állatvédelmi szempontok miatt egyre több bírálat érte ezeket a rendezvényeket.
Ma már az emberek többsége elfogadhatatlannak tartja, hogy állatok szenvedését nézve szórakozzon.
Az új jogszabály értelmében 2028-tól tiltanák be teljesen a bikaviadalokat Kolumbiában. A törvényt még alá kell írnia Gustavo Petro kolumbiai államfőnek is, akiről hosszú ideje köztudott, hogy élesen ellenzi ezeket a rendezvényeket.
Hatalmas győzelem ez azoknak a szervezeteknek, amelyek az állatokkal szembeni erőszak ellen és a társadalom szemléletének átalakításáért küzdenek.
Nagy megkönnyebbülés, hogy Kolumbiában ezentúl nem fognak bikákat és lovakat kínozni, és a gyerekeknek nem kell ezentúl végignézni ezeket a viadalokat
- mondta el Terry Hurtado állatjogi aktivista, aki már az 1990-es évek óta szervezett tiltakozásokat a bikaviadalok ellen.
A viadalok hagyománya az Ibériai-félszigetről ered, és néhány országban - Spanyolországban, Franciaországban, Portugáliában, Peruban, Ecuadorban és Mexikóban - ma is legális. Kolumbiában ma már csak néhány városban bevett szokás, bár a Manizalesben tartott híres éves fesztiválon megrendezett bikaviadalokra még mindig több tízezer néző kíváncsi.
A bikaviadalok rajongói szerint a tilalom sérti a kisebbségek szabadságát, és gondot okozhat majd azoknak a városoknak, ahova több ezer turista éppen a viadalok miatt látogat el.
Az utóbbi években a bikaviadal új formában hódított az országban: az arénában nem a bika legyőzése a cél, hanem csak az átverése. A bátor vállalkozók két csapatban próbálják megtenni az adott távot úgy, hogy a bika ne dühödjön fel és senkinek ne essen bántódása.
Arról is beszámoltunk, hogy a spanyol bikaviadalok továbbra is évente több millió euró értékű uniós finanszírozásban részesülnek, amely a bikákat tenyésztő gazdaságoknak nyújtott mezőgazdasági támogatások révén valósul meg.
Nagy port kavart a spanyol Brihueda városában pár éve megrendezett bikaviadal, ahonnét az egyik állat megszökött és végül autós üldözés áldozatává vált.
Újra bikaviadalt rendeztek Mexikóvárosban idén januárban, a világ legnagyobb bikaviadal-arénájában, a Plaza de Toros-ban.
Az eseményre azután került sor, hogy Mexikó legfelsőbb bírósága ideiglenesen felfüggesztette egy alacsonyabb fokú bíróság 2022-es döntését, melyben állatvédelmi okokból elrendelték a bikaviadalok betiltását a városban.