A szerző több emberrel is beszélgetett a moszkvai éjszakai életben, hogy aztán megírja a tapasztalatait
Egy Moszkva központjában található divatos étteremben Alexandra orosz adatelemző elhatározta, hogy a szomszédos Ukrajnában zajló konfliktus ellenére a szokásos módon folytatja a munkát. Barátnője egy pohár vörösborral tért vissza. Majd kocsmázni indultak az orosz fővárosban, mintegy 600 kilométerre a több mint két éve dúló harcoktól
- idézi a hangulatot a szerző.
Még a második világháború alatt is sminkeltek a nők, és rúzst vásároltak
- mondta a 32 éves nő, aki nem volt hajlandó megadni a vezetéknevét.
Ez azt mutatja, hogy tovább kell élnünk... Elmegyünk szórakozni és jól érezzük magunkat
- tette hozzá mosolyogva.
Akár hazafiságból, akár óvatosságból, akár közönyből, az AFP által megkérdezett moszkvaiak a konfliktus és a Moszkva és a Nyugat közötti feszültség eszkalálódása ellenére is a „normális” élethez való jogukat bizonygatta. Kerülték, hogy közvetlenül foglalkozzanak Oroszország ukrajnai offenzívájával, amelyet Moszkva „különleges katonai műveletnek” nevez.
Alexandra szerint Moszkvában „ugyanolyan a légkör, mint a konfliktus kezdete előtt”. A város szívében, Moszkva híres Bolsoj Színházában aznap este telt ház volt Verdi La Traviata című operájának előadására.
Miért ne menjünk oda?
- kérdezte a 49 éves dadus Anna Szavjolova. Ő is párhuzamot vont a II. világháborúval, amelyet Oroszországban Nagy Honvédő Háborúnak neveznek.
Tudom, hogy művészek jöttek, felléptek, támogatták a katonákat... Az élet nem áll meg!
- mondta.
A nyugati márkák folyamatos jelenléte - gyakran a 2022 előtt kötött licencszerződések alapján - a normalitás látszatát erősíti, és vizuálisan is megkérdőjelezi az Oroszország és a Nyugat közötti helyrehozhatatlan kulturális, politikai és gazdasági szakadékról alkotott elképzelést.
Forrás: Magyar Nemzet