Oroszország és szövetségese, Fehéroroszország új szakaszba lépett a közös nukleáris gyakorlatok során. Az orosz fél közlése szerint a két hadsereg vadászgépeket és tankokat vonultatott fel egy gyakorlat során, amelynek célja az volt, hogy megmutassák a világnak katonai partnerségük felkészültségét - írta meg a Mandiner. Minszk számára a gyakorlatok módot jelentettek arra, hogy „növeljék készültségüket az úgynevezett megtorló fegyverek használatára” – mondta Viktor Hrenin fehérorosz védelmi miniszter.
Bár nem vesz részt közvetlenül Ukrajna inváziójában, és nincsenek saját nukleáris fegyverei, Fehéroroszország tavaly óta helyet biztosít néhány orosz taktikai nukleáris arzenálnak. A gyakorlatok kapcsán az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy Moszkva „következetesen javítja védelmi képességeit” szuverenitásának védelme érdekében.
Vlagyimir Putyin elnök 2022 februárja óta gyakran fenyegette a Nyugatot nukleáris fegyverek használatával, ha Oroszország területét támadás éri.
Elemzők szerint Moszkva nukleáris fenyegetőzése arra szolgál, hogy elriassza a nyugati hatalmakat attól, hogy lehetővé tegyék Ukrajna számára orosz területek elleni csapások végrehajtását fegyvereikkel.
A taktikai nukleáris fegyverek kevésbé erősek, mint a hagyományos nukleáris fegyverek, és a harctéren is bevethetők, még a baráti erők közelében is. Eddig még egyetlen ország sem használta még taktikai nukleáris fegyvereit tesztelésen kívül.
A gyakorlatok néhány nappal az ukrajnai békecsúcs előtt kezdődtek, amelyet Svájcban rendeznek szombaton.
Bár körülbelül 90 ország vesz részt rajta, Oroszországot nem hívták meg, és Peking közölte, hogy Kína sem csatlakozik.
Oroszország szerint a múlt hónapban Putyin által elrendelt nukleáris gyakorlat összefüggésben van „egyes nyugati országok provokatív kijelentéseivel és fenyegetéseivel
– számolt be a Reuters. A hírügynökség szerint a gyakorlatok első szakaszában az orosz csapatok az Iszkander rakéták élesítését és bevetését, a légierő pedig a Kinzsal hiperszonikus rakéták élesítését gyakorolta.
A kedden bejelentett második szakaszban az orosz és fehérorosz egységek közös kiképzésének kidolgozása történt „a nem stratégiai nukleáris fegyverek harci alkalmazására”
– közölte az orosz védelmi minisztérium.
Az európai kontinensen meglehetősen feszült a helyzet, amelyet naponta provokálnak az európai vezetők, illetve Washington Oroszországgal szemben ellenséges új döntései és lépései. Ezért természetesen nagyon fontosak számunkra az ilyen gyakorlatok és a harckészültség fenntartása."
– mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, amikor a gyakorlatokról kérdezték.
Az egyik orosz védelmi minisztérium által közzétett felvételeken egy Iszkander rakétarendszer látható egy mezőn, amint beüzemelik a rakétákat. Illetve bemutattak Kinzsal rakétákat szállító MiG-31-es szuperszonikus elfogó repülőgépek, valamint Tupoljev Tu-22M3-as nagy hatótávolságú szuperszonikus bombázókat is.
A nukleáris hadgyakorlatok az orosz fél részéről válasz a nyugati fenyegetésekre. Mint ismert, Emmanuel Macron francia elnök NATO-csapatokat akar Ukrajnába küldeni, továbbá felhozta azt is, hogy szükség esetén atomháborúba kezdene, mivel azt mondta, hogy támaszkodni kell a nukleáris arzenálra is az Oroszország elleni háborúban.
A napokban Macron jelezte, hogy 4500 ukrán katonát fognak kiképezni, Mirage 2000-5 gépeket küldenek az ukránoknak és franciák fogják kiképezni a pilótákat. Így egy úgynevezett "francia brigád" fog szolgálni Ukrajnában - ők ukránok, csak franciák képezik ki őket. A "francia brigád" kifejezéssel nyilvánvalóan a harmincas évekre, a spanyol polgárháború nemzetközi brigádjaira utalt.
Ukrajna független, mondta Macron, tehát miért is ne lehetne ukrán földön ukránokat kiképezni franciáknak? Vlagyimir Putyin szóvivője szerint ezzel a francia kiképzők legitim célpontokká válnak.
Mindezek mellett Macron csak fokozta a háborús pszichózist kijelentéseivel.
Franciaország kész megnyitni a vitát a nukleáris fegyvereket is magában foglaló európai védelmi politikáról
– mondta Emmanuel Macron francia elnök az Ebra cégcsoport kelet-franciaországi regionális lapjainak adott interjúban.
Szeretném elindítani ezt a vitát a rakétaelhárító védelemről, a nagy hatótávolságú képességekről és a nukleáris fegyverekről azoknak az államoknak az esetében, amelyek rendelkeznek ilyenekkel, vagy amelyeknek a területére telepítettek amerikai atomfegyvereket. Tegyünk ki mindent az asztalra, és nézzük meg, mi nyújt számunka valódi védelmet, hiteles módon"
– fejtette ki a francia államfő.
"Franciaország meg fogja őrizni sajátosságát, de készen áll arra is, hogy jobban hozzájáruljon Európa védelméhez" - mondta Macron, aki szerint beszélni kell egy európai rakétapajzs lehetőségéről is, de biztosítani kell azt, hogy az minden típusú rakéta elhárítására alkalmas legyen, és elrettentsen az atomfegyverek bevetésétől.
A hitelességhez szükség van nagy hatótávolságú rakétákra, amelyek elrettentik az oroszokat. A nukleáris fegyverekkel kapcsolatban pedig Franciaországnak az a doktrínája, hogy akkor lehet azokat bevetni, ha létfontosságú érdekeinket fenyegetik
– tette hozzá.
Macron szerint ez a háború, amelyben egy atomfegyverekkel felfegyverzett hatalom vesz részt, és amely ezt használja retorikájában, kétségtelenül a geopolitikai feszültségek első megnyilvánulása, amellyel Európának meg kell tanulnia együtt élni. Ezért van az, hogy paradigmaváltáson megyünk keresztül a biztonság szempontjából - tette hozzá.
A közelmúlt eseményei megmutatták a rakétavédelem, a mélycsapás-képesség fontosságát, amelyek döntő fontosságúak a stratégiai jelzés és az eszkaláció kezelése szempontjából a gátlástalan ellenfelekkel szemben.
Macron, francia elnökhöz csatlakozva egyre többen akarják a nukleáris fegyverek bevetését is, mivel az oroszokat konvencionális módon nem tudták kivéreztetni a szankciókkal és egyéb büntetőintézkedésekkel. Csakhogy ez elindítaná a pusztító atomháborút.
A francia elnök az elmúlt hónapokban egyre keményebb álláspontra helyezkedett Oroszországgal szemben. Macron hosszú hónapok óta szorgalmazza, hogy nyugati csapatokat küldjenek Ukrajnában. A mintegy háromszáz nukleáris robbanófejjel rendelkező Franciaország az egyetlen atomhatalom az Európai Unióban.
Ahogy arról korábban is beszámoltunk, a francia elnök nemzetközi koalíciót szeretne felállítani katonai kiképzők küldésére Ukrajnába.
Emmanuel Macron mindezt a Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel közösen tartott párizsi sajtótájékoztatóján jelentette be. Elárulta azt is: a tervvel Ukrajna kérését teljesítik.
Több tízezer katonát kell majd kiképezniük, ami sokkal praktikusabb Ukrajnában"
– hangsúlyozta a francia elnök.
Mint ismert, Oroszország a tervvel kapcsolatban arra figyelmeztetett, amire már több ízben korábban is:
a háborúba ilyen módon beavatkozó nyugati katonák „legitim célpontok” lesznek.
Marcont mindez nem ijesztette el a tervtől. A francia elnök azt is bejelentette: a napokban megkezdődik az ukrán pilóták és szerelők képzése Franciaországban
Mindezek mellett Emmanuel Macron ugyancsak beleegyezését adta ahhoz, hogy Ukrajna csapást mérjen Oroszországra.
"Örömmel veszem Franciaország kezdeményezését, hogy kiképzőket küldjön Ukrajnába ukrán katonák felkészítésére" - jelezte Telegram-oldalán Olekszandr Szirszkij, az Ukrán Fegyveres Erők (AFU) főparancsnoka a Sébastien Lecornu francia védelmi miniszterrel videóösszeköttetés útján folytatott beszélgetést követően nemrég.
Már aláírtam a dokumentumokat, amelyek lehetővé teszik francia kiképzőtiszteknek, hogy hamarosan meglátogathassák kiképző központjainkat, és megbarátkozzanak az infrastruktúrájukkal és a személyzettel"
– tette hozzá. A főparancsnok nem árult el részleteket, de úgy vélekedett, hogy Franciaország eltökéltsége felbátorít majd más partnereket is arra, hogy csatlakozzanak ehhez "az ambiciózus projekthez". Olekszij Honcsarenko ukrán ellenzéki parlamenti képviselő szintén megerősítette az értesülést.
Emmanuel Macron február 26-án osztotta meg a világgal azon tervét, amely minden bizonnyal egyenlő lenne a harmadik világháború kirobbantásával. A francia elnök februárban arról beszélt, hogy nem lehet kizárni a NATO-csapatok küldését Ukrajnába.
Nincs konszenzus ezen ponton arról, hogy hivatalos formában szárazföldi csapatokat küldjünk” - mondta, majd hozzátette, hogy semmit sem szabad kizárni. Mindent meg fogunk tenni, amit meg kell tennünk, hogy Oroszország ne győzzön”
– fogalmazott.
Emellett elmondta, hogy Franciaország az úgynevezett stratégai bizonytalanság taktikáját kívánja alkalmazni, ami annyit tesz, hogy vegyes üzeneteket küldenének Moszkvának, amelyekből nem derülne ki, hogy a NATO pontosan mire készül.