Mint ismert, a csütörtöki csúcstalálkozón az uniós vezetők jelentős része támogatását fejezte ki Ursula von der Leyen második mandátumát illetően az Európai Bizottság elnökeként. A német kereszténydemokrata politikusnak most az Európai Parlamentben kell szembenéznie egy nehéz szavazással, amellyel kapcsolatban még saját pártbeli szövetségesei is elismerik, hogy nagyobb kihívás lesz.
A vezetői posztok kiosztásáról ugyanis egy szűk elit döntött, ám a parlamentben nem pár személyt kell meggyőznie Ursula von der Leyennek, hanem pontosan 361 képviselőt. Ennyi szavazatra van ugyanis szüksége, hogy hivatalosan is elfoglalja az Európai Bizottság elnöki székét
- írja a Magyar Nemzet.
A szocialisták, a liberálisok és a saját jobbközépnek hazudott frakciója, az Európai Néppárt (EPP) jelenleg valamivel kevesebb mint négyszáz mandátummal rendelkezik, közölte a Politico brüsszeli hírportál. A szavazásra akár már július 18-án sor kerülhet.
A kérdés az, hogy kikkel tud összefogni Ursula von der Leyen, hogy elérje a szükséges szavazatszámot: megelégszik az EPP, a szocialisták és a liberálisok nyújtotta támogatással, esetleg nyit a Zöldek, vagy akár az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) pártcsalád felé, és egyezséget köt Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel. Mindegyik stratégiának megvan a maga veszélye.
Az olasz miniszterelnök csütörtök este tartózkodott attól, hogy Ursula von der Leyenre szavazzon.
Úgy döntöttem, hogy nem támogatom, a polgárok iránti tiszteletből és a polgároktól a választások során kapott jelzések miatt. Továbbra is azon dolgozunk, hogy Olaszország végre megkapja azt a súlyt, amelyet megérdemel Európában
– magyarázta a döntését Giorgia Meloni az X-en.
Nem ő az egyetlen, aki nem fejezte ki támogatását Ursula von der Leyen második mandátumával kapcsolatban. Orbán Viktor miniszterelnök kijelentette:
Magyarország nem tudja támogatni az Európai Bizottság elnök asszonya mandátumának meghosszabbítását, mert a jogállamiság eszközét, ami egy fontos európai érték, pártalapon és politikai alapon használta és használja Magyarországgal szemben.
Közölte továbbá: az EPP, a szocialisták és a liberálisok koalíciót hoztak létre az Európai Unió intézményei következő vezetőinek kinevezéséről, ami – szavai szerint – „a hazugság és a becsapás pártkoalíciója”.
Nincs semmi okunk arra, hogy mi ezt a hatalommal való visszaélést támogassuk
– zárta gondolatait.
A lap közölte, hogy amennyiben Ursula von der Leyen akár egyetlen szavazattal is alulmarad az Európai Parlamentben tartandó titkos szavazás során, az Európai Tanácsnak egy hónap áll rendelkezésére, hogy másik jelöltet állítson.