Ahogy az Origo is beszámolt róla, egy rendkívül veszélyes, négyes kategóriájú hurrikán halad az Atlanti-óceánon a Karib-tengeri Windward-szigeteken keresztül Mexikó irányába. Az előrejelzésekben a szakemberek 3 méter magas hullámokat, és 150 millimétert meghaladó esőt jósoltak. A hurrikán hétfő reggel érkezett meg a szigetekhez és szörnyű pusztítást végzett a térségben.
A vihar pusztítást okozott a Karib-tengeren, és legalább 10 ember meghalt.
St. Vincent és a Grenadine-szigetek, Grenada és Venezuela összesen hat halálos áldozatról számolt be, míg Jamaikában egy ember halt meg. A vihar St Vincent és a Grenadine-szigetek két kis szigetén, Mayreau-n és Unionon szinte minden házat elpusztított.
Az óránként akár 185 kilométeres sebességű széllel tomboló hurrikán már a mexikói Yucatán-félsziget keleti partvidékénél jár az amerikai hurrikánközpont (NHC) közlése szerint, ezért veszélyes és nagy károkozásra képes viharhullámokra figyelmeztettek az éjszaka. A helyi meteorológiai szolgálat heves vagy özönvízszerű esőzéseket jelzett előre, amelyek földcsuszamlásokat és áradásokat okozhatnak.
A szakértők mérései alapján a hurrikán ereje már kis mértékben enyhült, miután megkerülte Jamaica déli partjait.
Mexikóban a helyi hatóságok már a hét elején megkezdték a lakosság kitelepítését a veszélyeztetett területekről,
a partmenti Punta Allen mintegy 700 lakosát szólították fel, hogy hagyják el otthonukat. Cancúnban az ablakokat és ajtókat homokzsákokkal torlaszolták el, miután a hatóságok közlése szerint a deszkákból kezdtek kifogyni. Andrés Manuel López Obrador mexikói elnök felszólította a vihar útvonalában élőket, hogy keressenek menedéket.
Sok turista a Cancúnból induló utolsó járatokra igyekezett feljutni csütörtökön a város nemzetközi repülőterén, ahol legalább 100 járatot töröltek az időjárás miatt.
A hurrikán nyomán megjelenő jelentős csapadékmennyiség
komoly aggodalomra ad okot a mezőgazdasági területeken is, ahol óriási áradásokról számoltak be.
Ezenkívül az áramszolgáltatás sem állt még egyelőre helyre. A jamaicai energiaszolgáltató, a JPS közölte, hogy 65%-a - vagyis körülbelül 400 000 ügyfele - maradt áram nélkül csütörtök reggel.
A hurrikán "a valaha volt legpusztítóbb csapást" mérte a sziget egyes részeire - mondta a St Elizabeth South Western képviselője.
Az X-en közzétett bejegyzésekben leszakadt tetőkről, megsemmisült házakról, kidöntött fákról és, villanyoszlopokról, járhatatlan utakról osztottak meg képeket és videókat.
Az ENSZ 4 millió dollárt (1 milliárd forint) különített el a sürgősségi alapjából, hogy segítse a helyreállítást Jamaikában, Grenadában, valamint Saint Vincent és a Grenadine-szigeteken.
A Berylt tartják az elmúlt évszázad egyik legpusztítóbb, ötös kategóriájú atlanti hurrikánnak a feljegyzések szerint. A feltételezések szerint a tengerfelszín melegebb hőmérséklete miatt ilyen erős.
A meteorológusokra szintén sokkolóan hatott extrém gyors erősödése a viharnak, amely mindössze 42 óra alatt vált trópusi viharból óriási hurrikánná - írja a BBC.