A tengeren és a légtérben zajló hadgyakorlat célja, hogy „bizonyítsák a két fél eltökéltségét és képességeit a tengeri biztonsági fenyegetések közös kezelésében, valamint a globális és regionális béke és stabilitás megőrzésében” – közölte a kínai védelmi minisztérium.
A „Tengeri együttműködés–2024” közös haditengerészeti gyakorlaton a két ország tengerészei a tengeri mentésben vesznek részt, közös légvédelmi és egy tengeralattjáró-elhárítási gyakorlatot tartanak a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg tengeralattjáró-elhárító légierejének bevonásával.
A hadgyakorlat e hónap közepéig tart.
A dél-Kangtung tartományban található Zhanjiang város közelében tartott hadgyakorlat célja, hogy „bizonyítsák a két fél eltökéltségét és képességeit a tengeri biztonsági fenyegetések közös elhárításában, valamint a globális és regionális béke és stabilitás megőrzésében” – közölte a minisztérium.
A hadgyakorlat „tovább mélyíti a Kína és Oroszország közötti átfogó stratégiai koordinációs partnerséget az új korszakban”. A bejelentés ugyanazon a héten érkezett, amikor a NATO vezetői összeültek Washingtonban, hogy megerősítsék Ukrajna támogatását.
A NATO-vezetők szerdai nyilatkozatukban kijelentették, hogy Kína „döntő előmozdítójává” vált Moszkva ukrajnai inváziójának, ez a bejelentés pedig arra késztette Pekinget, hogy figyelmeztesse a NATO-t: ne provokáljon konfrontációt. Peking "határozottan elítéli a NATO-főtitkár Kína ellen tett felelőtlen és provokatív kijelentéseit, amelyek hidegháborús retorikával vannak átitatva, és alaptalan vádakból állnak" - fogalmazott a kínai külügyminisztérium.
Kína fenntartja, hogy nem részese az ukrajnai konfliktusnak, de a nyugati vezetők bírálták, amiért politikai és gazdasági támogatást nyújtott Oroszországnak, beleértve a polgári és katonai felhasználású áruk kereskedelmét is. A kínai haderő még ezen a héten Fehéroroszországgal is közös hadgyakorlatot tart a NATO keleti határán.
Japán szintén pénteken kijelentette, hogy a területe közelében folytatott közös kínai-oroszországi hadgyakorlat nemzetbiztonsági szempontból komoly aggodalomra ad okot.