Azt tudom elmondani önöknek, hogy Magyarország energiaellátása biztonságban van
- mondta a külügyminiszter a szerdai videójában.
A Daily Mail emlékeztetett, hogy a magyar állam gázellátását nem veszélyeztetik az oroszországi Kurszki területen lévő Szudzsában zajló harcok sem, mivel más vezetékek elegendő mennyiségű gázt szállítanak.
Közölték,
az orosz Gazprom a Török Áramlat nevű gázvezetéken Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül továbbra is szállítja a földgázt Magyarországra.
"Magyarország gázellátása a tervek szerint halad, ezt nem befolyásolja a (szudzsai) helyzet" - hangsúlyozta Szijjártó Péter.
Mint ismert, az ukrán fegyveres erők augusztus elején elfoglaltak több orosz várost is, köztük Szudzsát amelyen keresztül Oroszország Nyugat-Szibériából Ukrajnán keresztül szivattyúzza a gázt az Európai Unióba. A brit lap azt írta, a gázáramlás változatlan marad, habár Ukrajna azt mondta, nem tervezi a tranzitszerződés megújítását vagy meghosszabbítását, ha az év végén lejár.
Habár a Daily Mail írt arról, hogy Ukrajna június végén gyakorlatilag megtiltotta a Lukoil orosz olajvállalat szállításait Magyarország és Szlovákia irányába, veszélyeztetve ezzel az országok kőolajellátását, azt már nem közölte az olvasóival, hogy az Európai Bizottság elfogadhatatlanul viselkedik két uniós tagállammal szemben abban a helyzetben, amikor segítségre és támogatásra szorulnának.
Sajnos az Európai Bizottság továbbra is elfogadhatatlanul viselkedik abban a kérdésben, amely annak kapcsán állt elő, hogy Ukrajna a Lukoil orosz olajvállalat szállításait Magyarország és Szlovákia irányába gyakorlatilag megtiltotta"
- mondta a politikus a videóban. Rámutatott, hogy ez az ukrán lépés jelentősen befolyásolja Magyarország kőolajellátását, ezért a brüsszeli testületnek fel kellene lépnie.
"Ukrajna és az Európai Unió között van egy társulási megállapodás, amelynek értelmében Ukrajna nem gátolhatja az energiahordozók tranzitját az európai uniós tagországok irányába" - emlékeztetett.
Most annak ellenére, hogy Ukrajna ezt a társulási megállapodást megsértette, és annak ellenére, hogy Ukrajna ezzel a lépésével súlyos kihívásokat okozott Magyarország és Szlovákia számára, jól látszik az, hogy az Európai Bizottság támogatására nem számíthatunk
- tette hozzá. "Ezért gőzerővel zajlanak azok az egyeztetések, amelyek hosszú távon biztosítani tudják Magyarország kiegyensúlyozott kőolajellátását az ukrán intézkedés dacára, s annak dacára, hogy az Európai Bizottság nem segít nekünk" - folytatta.