A washingtoni Fehér Ház által közzétett felhívásban kiemelték: a Libanon és Izrael közötti határ térségében azonnali tűzszünetre van szükség, hogy esélyt tudjanak adni a diplomáciai megoldásnak, és a civilek mindkét oldalon biztonságban hazatérhessenek.
Joe Biden amerikai és Emmanuel Macron francia elnök az ENSZ Közgyűlése alkalmából folytatott New York-i találkozója után azt közölte, hogy az utóbbi napokban közösen dolgoztak a tűzszüneti felhíváson, amelyben az izraeli és a libanoni kormány támogatására is felszólítottak.
A Libanon és Izrael közötti helyzet 2023. október 8-a óta elviselhetetlen, és azt az elfogadhatatlan veszélyt hordozza, hogy a konfliktus tovább szélesedhet a térségben
- fogalmaztak a közös közleményben, amelyhez többek között már az Európai Unió, Németország, Japán, Kanada, Ausztrália, Szaúd-Arábia és Katar is csatlakozott.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerdán rendkívüli értekezletet tartott a libanoni helyzetről.
Nadzsib Mikáti libanoni ügyvezető miniszterelnök reményét fejezte ki, hogy a tűzszüneti felhívás segíthet véget vetni a konfliktusnak.
A kormányfő arra figyelmeztetett, hogy a válság totális regionális háborúvá alakulhat át.
Mikáti felszólította a Biztonsági Tanácsot, hogy "cselekedjen határozottan, és azonnal érje el, hogy Izrael vonuljon ki valamennyi elfoglalt libanoni területről, és vessen véget napi szintű katonai műveleteinek".
Dani Danon, Izrael ENSZ-nagykövete újságíróknak nyilatkozva azt mondta: Izrael támogatja a tűzszünetet, és inkább diplomáciai megoldást szeretne Libanonban, de ha a diplomácia kudarcot vall, akkor Izrael kész a rendelkezésére álló valamennyi eszközt bevetni.
Az izraeli nagykövet a Biztonsági Tanács előtt felszólalva azt hangoztatta, hogy Izrael el akarja kerülni a széles körű háborút, és az izraeli hadsereg precíziós műveleteket hajt végre Dél-Libanonban a Hezbollah síita milícia célpontjai ellen. Leszögezte: nem fogják hagyni, hogy Észak-Izrael háborús zónává váljon.