Vasárnap este Tel-Avivban rekord létszámú tömeg gyűlt össze, amely a tavaly októberi háború kitörése óta a legnagyobb volt. A szervezők szerint országszerte 700 ezer ember vonult utcára, a tel-avivi megmozduláson pedig 550 ezer résztvevőt számláltak.
Sok helyen feszültségek alakultak ki a rendőrök és a tüntetők között, több demonstrálót őrizetbe vettek.
Tel-Avivban hat koporsót helyeztek a színpadra, hogy emlékezzenek a csütörtökön és pénteken meggyilkolt hat újabb túszra.
A tömeg azt skandálta, hogy nem hagyják cserben a Hamász által elrabolt embereket. A beszédek alatt a szónokokat gyakran pfujolták, amikor a kormány tagjait említették.
A tel-avivi rendezvényen az elraboltak családtagjai, Lior Szimha, a kibucmozgalom főtitkára és Arnon Bar-David, a Hisztadrut, az izraeli szakszervezeti szövetség elnöke léptek fel.
A zsidók nem hagynak cserben zsidókat, nem lehet, hogy gyermekeink politikai érdekek miatt meghaljanak az alagutakban
– mondta a szakszervezeti elnök, és általános sztrájkot hirdetett hétfőre a túszalku megkötéséért.
Az egész államban leáll a munka holnap reggel hat órától. Mindenütt, az Egged és Dan busztársaságnál, reggel nyolctól a repülőtéren is, beleértve a kikötőket, gyárakat, önkormányzatokat és hivatalokat. Az egész gazdaság leáll holnapra. Azt várom, hogy Izrael minden munkahelye, a magán- és a közszféra csatlakozzon a szolidaritási sztrájkhoz, és egyesüljön azon felhívás érdekében, hogy hazahozzuk fiainkat és lányainkat
– közölte a szakszervezeti vezető.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök a kormány esti ülésén kijelentette, hogy a túszok meggyilkolása ellenére sem szándékozik lemondani az egyiptomi határ menti philadelphiai tengely izraeli ellenőrzéséről, amely jelenleg a túszalku legnagyobb akadályát jelenti.
Joáv Galant védelmi miniszter az ülésen úgy vélekedett, hogy a kabinet döntése, miszerint Izrael a túszok élete árán is fenntartja a philadelphiai tengelyen való jelenlétét, súlyos tévedés - számolt be róla a Magyar Nemzet.
Izraelben a magánvállalatok jelentős része csatlakozott a szakszervezeti sztrájkhoz, melyet a Hisztadrut szakszervezet elnöke a vasárnap esti tel-avivi tüntetésen hirdetett meg, hogy a Gázai övezetbe hurcolt izraeli túszok hazahozatalát követeljék. Csatlakozott a Big, az Ofer, a G nevű bevásárlóközpont-hálózat és a Sarona Market Tel-Avivban, az Azrieli-csoport viszont az egyes üzletekre bízza, hogy kinyitnak-e a a sztrájk napján.
A munkabeszüntetés mellett döntöttek a bankok, a minisztériumok és számos high-tech cég, a Dan Hotels hálózat pedig bejelentette, hogy bezárja foglalási központját.
A kétszáz legnagyobb izraeli vállalkozást tartalmazó üzleti fórum cégszövetség tagjai szintén közölték, hogy nem veszik fel hétfőn a munkát.
Felszólítottuk a kormányt, hogy állapodjon meg a túszok hazahozataláról, de nem történt semmi. Ma szintet lépünk a harcban
– jelentette ki a Harel Vízel, a csoporthoz tartozó Fox nevű üzletlánc vezetője.
A tel-avivi Ben Gurion repülőtéren a sztrájk meghirdetése után hosszú sorok alakultak ki, a Hisztadrut szerint felfüggesztették a felszállásokat, de a légitársaságok és a repülőtéri hatóság szerint jelenleg csak késésekről van szó, mert reggel 8-tól 10 óráig nem indultak gépek, és az alkalmazottak nem foglalkoztak a poggyászokkal.
Az érkezések egyelőre zavartalanok. A reptéri sztrájk délelőtt tízkor véget ért.
A pedagógus szakszervezet az óvodák bezárásáról döntött, az iskolák részben működnek 11:45-ig.
A középiskolák bérviták miatt már vasárnap sem kezdték meg a tanítást, és a kutató egyetemek, valamint a Reichman magánegyetem és szinte minden főiskola és más felsőoktatási intézmény is csatlakozott a munkabeszüntetéshez.
A helyi önkormányzatok egy része nem sztrájkol, de nem dolgoznak olyan nagyobb városokban, mint Tel-Aviv, Haifa. Zárva vannak a kikötők, és a kórházak szombati munkarend szerint működnek.
Becalel Szmotrics pénzügyminiszter és Benjámin Netanjahu miniszterelnök kérésére a pénzügyminisztérium a sztrájk megtiltását kérte a munkaügyi bírósághoz benyújtott petícióban. A kérelem szerint a munkabeszüntetést minden előzetes értesítés nélkül,
jogszerű munkaügyi vita bejelentése nélkül hirdették meg azzal a céllal, hogy megváltoztassák az izraeli kormány politikáját
az elrabolt túszok ügyében, és annak szerintük nincs köze a joghoz és a munkához.
Júniusban arról is beszámoltunk, hogy egy palesztin újságíró túszként tartott fogva a Gázai övezetben fekvő Nuszeirát menekülttáborban három izraeli férfit.
Ahogy korábban megírtuk, a Hamász által Gázában túszként fogva tartott öt izraeli katonanő családjai egy olyan videót tettek közzé májusban, mely a lányok október 7-i terrortámadás során történt elrablásuk során készült és összevágott, testkamerákból és okostelefonokból felvett anyagokból áll.