Az amerikaiak és a lengyelek már felsorakoztak a határon, különösen a lengyel határ mentén. Tudjuk, hogy a lengyel vezetés már a kezét dörzsöli
– idézte a fehérorosz elnököt hírügynökségi források alapján a Magyar Nemzet. Az elnök úgy fogalmazott, hogy felkészültek erre az eshetőségre, és haladéktalanul reagálni fognak, ha bekövetkezik egy támadás. Egy atomcsapásra a NATO is válaszolhat saját atomfegyvereivel, ami oda vezethet, hogy Oroszország a teljes arzenálját beveti – részletezte Lukasenka.
Hozzátette: ilyen jellegű eszkalációra a Nyugat nincs felkészülve. Belarusz nem atomhatalom, de engedélyezte 2023 vége óta, hogy a vele szövetséges Oroszország taktikai nukleáris fegyvereket állomásoztasson a területén. Lukasenka áprilisban több tucat atomtöltetről beszélt.
Minszk nukleáris töltet hordozására képes Iszkander ballisztikus rakétákkal is rendelkezik, s Szu-25 típusú harci repülőgépei is képesek atomfegyverek indítására.
A Belarusz területre telepített taktikai atomfegyverek feletti parancsnokságot az orosz erők látják el, de Lukasenka már a fehérorosz katonai doktrínába is beépítette a nukleáris fegyverek bevetésének lehetőségét. A fehérorosz elnök most köszönetet mondott orosz hivatali partnerének, Vlagyimir Putyinnak az orosz nukleáris doktrína módosításáért.