A csókolózás az embereknél jelenleg a szerelem szimbolikus kifejezése, a viselkedésminta azonban már az ősembereknél és az emberszabású majmoknál is megfigyelhető volt: tisztálkodás célját szolgálta - ezt állítja egy új, átfogó tanulmány.
A csók sokoldalú módja volt annak, hogy az emberek civilizációkon és társadalmakon átívelően kimutatták a szeretetet, az intimitást vagy a társadalmi kötődést,
leggyakrabban kulturális konvenciók által szabályozott módon - számolt be róla az Independent.
Egy tavaly közzétett tanulmány szerint Mezopotámia mintegy 4500 évvel ezelőtt volt az egyik legkorábbi ismert hely, ahol a csókolózás "jól bevált gyakorlat" volt.
A mai Irak és Szíria területén, az Eufrátesz és a Tigris folyók között élő korai emberi kultúrákból előkerült több ezer agyagtábla tanúsága szerint a csókolózás a romantikus intimitás részének számított ezekben az időkben.
Az azonban, hogy fajunk pontosan hogyan kezdte el így kommunikálni a szeretetet, továbbra is vita tárgya.
Az Evolutionary Anthropology című folyóiratban megjelent új tanulmányban a tudósok átfogóan áttekintették ezeket a hipotéziseket, hogy feltárják ennek az intim viselkedésnek a gyökereit az emberben.
Az elemzés az emberi csókolózáshoz hasonló funkciójú viselkedést vizsgált az állatvilágban is.
A tudósok azt feltételezik, hogy a csókolózás akkor alakult ki az embermajom-ősöknél, amikor a fáktól távol, a földön kezdtek jelentős időt tölteni.
Ez pedig csak azután következhetett be, hogy a klímaváltozás miatt az élőlények az erdős élőhelyektől a szárazabb és nyitottabb tájak felé vándoroltak
- mondják a kutatók.
Korábban már írtunk arról, hogy a legtöbb tanulmány szerint az ajakcsók legkorábbi bizonyítékai egy meghatározott földrajzi helyről, Indiából származnak Krisztus előtt 1500-ból, ahonnan más régiókba is átterjedhettek.
Több kutatásban elemezték a csókolózás pozitív hatásait: segíti a másik ember megismerését, erősíti az immunrendszert, csökkenti a stresszt, és még kalóriát is éget az arcizmok mozgatása révén. Azonban egyes országok vezetőit mindez hidegen hagyta, és
higiéniai vagy morális szempontokat figyelembe véve betiltották az intim érintéseket, mint például Angliában.
A 16. században Nápoly vezetősége is tehetetlenül figyelte, ahogy a fekete halál mérhetetlen pusztítást okoz a királyságban. A bő száz évvel korábbi angol rendelet mintájára 1562-ben ők is betiltották az utcán való csókolózást.
Indonéziában manapság is börtönbe kerülhetnek a szerelmespárok, ha utcai csókolózáson kapják őket, s ha mindezt szermérmetlen módon, látható szenvedéllyel teszik, akkor akár 5 év szabadságvesztéssel is büntethetők.
Egyes elméletek szerint az őskorban az anyák úgy táplálták gyermekeiket, hogy a megrágott ételt szájukon keresztül juttatták utódaik szájába, majd felnőttként is folytatták az élvezetet adó példát. Az egyiptomiak egyfajta "illatcsókot" váltottak, ami abból állt, hogy az egyik fél az orrát a másik arcához szorította, és beszívta annak illatát.