Európai uniós, NATO-ország fenyegetőzik: itt az újabb lépés a harmadik világháború felé

Emmanuel Macron francia elnök Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel
Emmanuel Macron francia elnök Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel
Fotó: Xose Bouzas
Vágólapra másolva!
Az észak-koreai csapatok Oroszországba küldéséről szóló állítások újjáélesztik az ukrajnai uniós „szárazföldi bevetésről” szóló forgatókönyveket. Litvánia külügyminisztere szerint itt az ideje újra átgondolni az uniós csapatok bevetésének ötletét.
Vágólapra másolva!

Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter a Politicónak azt mondta, hogy itt az ideje, hogy az európai országok újra fontolóra vegyék Emmanuel Macron francia elnök azon ötletét, hogy csapatokat vezényeljenek Ukrajnába.

Gabrielius Landsbergis, Litvánia külügyminisztere sajtónyilatkozatot ad
Gabrielius Landsbergis, Litvánia külügyminisztere sajtónyilatkozatot ad (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Joerg Carstensen)

„Ha beigazolódnak az információk arról, hogy az orosz gyilkos osztagok észak-koreai lőszerrel és katonai személyzettel vannak felszerelve, akkor vissza kell térnünk a Macron által javasolt elképzelésekhez” – mondta Landsbergis.

Macron szárazföldi csapatokat küldene Oroszország ellen

A francia elnök először februárban beszélt szárazföldi csapatok Ukrajnába küldéséről, de Olaf Scholz német kancellár gyorsan elutasította, és fogadkozott, hogy sem európai, sem NATO-csapatokat nem fognak Ukrajnába vezényelni.

Emmanuel Macron francia elnök
Emmanuel Macron francia elnök (Fotó: NurPhoto/AFP)

A háborúpárti Macron később megismételte szavait és az Economistnak adott interjújában a francia elnök újra megerősítette, hogy Európának be kell szállnia az ukrán-orosz háborúba.

„Sajnálatos módon ismét lemaradásban vagyunk, de hiszek abban, hogy közösen képesek vagyunk megtenni minden szükséges proaktív lépést, hogy Macron elnök elképzeléseit tettekre váltsuk” – jelentette ki Landsbergis.

A nyugati vezetők egyelőre óvatosak az Ukrajnába tartó észak-koreaiakról szóló hírek kapcsán.

Sem Mark Rutte NATO-vezér, sem Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter nem erősítette meg azokat az értesüléseket, amelyeket Dél-Korea és Ukrajna vezetői osztottak meg, bár Austin azt mondta, hogy egy ilyen bevetés, ha megerősítést nyer, „aggodalmat keltene” az Egyesült Államokban.

Dél-Korea eközben azt tervezi, hogy küldöttséget küld a NATO Brüsszel melletti főhadiszállására, hogy megvitassa az észak-koreai csapatmozgásokkal kapcsolatos hírszerzési megállapításait.

Egyes tisztviselők szerint a Nyugat túlságosan óvatos.

Riho Terhas, az Európai Parlament észt képviselője, volt tábornok azt mondta: „Biztos vagyok benne, hogy a jelentéseket nagyon hamar ellenőrizni fogják, mert valóban így van, hogy az észak-koreaiak Oroszország mellé állnak.”

Terhas lekicsinyelte a fejlemény jelentőségét, amely szerint Putyin külföldi haderőt igénybe vevő mozgósítása csak csekély harctéri sikerekkel kecsegtet. Mindazonáltal, tette hozzá, az európaiaknak újra fontolóra kellene venniük a csapatok Ukrajnába telepítésének ötletét. 

„Fontos, hogy ez legalább mint lehetőség megmaradjon” -–mondta Terhas, aki 2011 és 2018 között az észt fegyveres erők parancsnoka volt.

„Minden alkalommal, amikor bakancsokról beszélünk Ukrajna földjén, az elbizonytalaníthatja Putyint, és ez jó dolog”.


 


 


 


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!