Az erdők globális állapotáról alapos kutatások és szakértői értékelések alapján évente készülő helyzetértékelő jelentés rámutatott, hogy a globális erdőirtás 45 százalékkal haladta meg azt a szintet, amely a nemzetközi célok eléréséhez szükséges lenne, s így
a világ messze le van maradva attól a vállalástól, hogy 2030-ra megfeleződjék az erdőirtás mértéke.
Az ENSZ 2021-ben Glasgow-ban megrendezett klímaváltozással foglalkozó konferenciáján több mint 140 ország tett rá ígéretet, hogy véget vet az erdőpusztításnak. Ám a legújabb adatok azt mutatják, hogy csupán a tavalyi évben 6,37 millió hektárnyi erdő tűnt el, ami számottevő lemaradást mutat a célok elérésében.
A jelentés szerint tavaly az erdőirtások csaknem 96 százaléka a trópusi régiókban történt.
Afrikában, Ázsiában, Latin-Amerikában és a karibi térségben az erdők eltűnésének fő okai között sorolták fel az erdőtüzek mellett a mezőgazdaságot, az útépítést és a kereskedelmi célú fakitermelést.
Az erdőpusztulás visszaszorításával kapcsolatos 2023-as célt egyedül a szigetországok alkotta Óceánia teljesítette.
Ivan Palmegiani, a Climate Focus elnevezésű, klímaváltozás ellen és a fenntartható fejlődésért küzdő szervezet munkatársa, a jelentés egyik vezető szerzője ugyanakkor hangsúlyozta, hogy
ezen a tendencián lehet változtatni, és hozzátette, hogy az iparosodott országoknak át kell gondolniuk túlzott fogyasztásukat, és támogatniuk kell az erdőkben gazdag országokat természetvédelmi erőfeszítéseikben.
Korábban arról is írtunk, hogy a tudósok és a vállalkozók régóta elmélkednek, hogy a fa eltemetése megoldás lehet az éghajlati problémára. Az ilyen megoldások roppant sikerrel kecsegtetnek a klímaváltozás elleni harchoz, a fák kérge ugyanis eltávolítja a metánt a légkörből.
Arról is beszámoltunk, hogy jelenleg gyorsabb tempóban bocsátjuk ki az üvegházgázokat, mint bármely korábbi vulkáni esemény és az erdőket is globálisan pusztítjuk, ami
erősen csökkenti a természetes ökoszisztémák éghajlat szabályozó képességét.
Döbbenetes mértékben nőtt az illegális erdőirtás az elmúlt évtizedben, hihetetlen a pusztítás Brazília őslakosok lakta vidékein.
Arról is írtunk, hogy 2021-ben arról állapodott meg 100 ország, hogy az évtized végére megállítják az erdők pusztulását, ennek eredményeképpen tavaly csökkent az erdőirtás mértéke az Amazonas-vidéken.