Csalás miatt nyomozás folyik az Európai Parlament legerősebb frakciójával szemben

Vágólapra másolva!
Az EU vezető ügyészei csalás és korrupció vádjában folytatnak vizsgálatot, többek között Brüsszel egyik legbefolyásosabb politikusa és a legnagyobb parlamenti frakció, az Európai Néppárt vezetője, Manfred Weber 2019-es európai parlamenti választási kampányához kapcsolódóan, uniós pénzekkel való visszaélés miatt.
Vágólapra másolva!

A nyomozást az uniós pénzekkel való visszaélések felderítését végző Európai Ügyészség (EPPO) vezeti – közölte a Politicoval két belga rendőr és a belga ügyészség szóvivője. A belga rendőrség Weber 2019-es kampányában érintett három – köztük két magas rangú – személy ellen folytat nyomozást – derült ki a kampányban részt vevő, a rendőrség által a kampányban érintett munkatársak szerepe és tevékenysége kapcsán kihallgatott személyek nyilatkozatából, valamint a Politico által megtekintett dokumentumokból. A vizsgálat arra irányul, hogy a három személy kapott-e jogtalanul kifizetéseket mind az Európai Néppárttól – a konzervatív nemzeti pártok páneurópai ernyőszervezetétől –, mind az Európai Néppárt képviselőcsoportjától, a párt európai parlamenti képviseletétől.

Az adófizetők által finanszírozott parlamenti képviselőcsoportok pénzének politikai kampánycélokra való felhasználása nem megengedett.

Az EPPO együttműködik a belga rendőrséggel. A Politico által látott belga rendőrségi dokumentum tanúkat kér fel arra, hogy olyan büntetőjogi vádak kapcsán nyilatkozzanak, mint például „közokirat-hamisítás”, „köztisztviselő által feladatai ellátása során elkövetett közokirat-hamisítás”, „bizalommal való visszaélés”, „csalás” és „korrupció”.

A néppárti képviselőcsoport tagadta, hogy tudomása lenne a vizsgálatról. „Sem az EPPO, sem a belga hatóságok, sem más bűnüldöző szervek nem kerestek meg bennünket semmiféle lehetséges nyomozással kapcsolatban” – áll az EPP képviselőcsoport közleményében. „Az EPP-frakciónak szigorú szabályai vannak a költségvetés-végrehajtásra vonatkozóan, és az előírásoknak való megfelelés biztosítása érdekében önként aláveti magát az ellenőrzésnek”.

Az elmúlt hetekben a belga korrupcióellenes hivatal rendőrei olyan tanúkat hallgattak ki, akik az EPP csúcsjelöltjeként induló Weber 2019-es európai választási kampányában dolgoztak. A rendőrök három olyan személyről tettek fel kérdéseket, akiknek „az EPP képviselőcsoport ellenszolgáltatást adhatott, és akik feltételezhetően a 2019-es kampányhoz kapcsolódó szolgáltatásokat nyújtottak az Európai Néppárt számára” – áll a rendőrség közleményében a dokumentum szerint (a Politico nem nevezi meg a személyeket).

Weber dokumentumban megnevezett két magas rangú tanácsadója 2019 első félévére hivatalosan otthagyta a parlament által fizetett állását, hogy a pártnál vállaljon szerepet. A harmadik megnevezett személy Weber kampányának megkezdése előtt és annak befejezése után is csak a pártnak dolgozott. Weber nem tartozik a POLITICO által látott dokumentumokban megnevezett három személy közé.

Az egyik megnevezett személy mindhármuk nevében azt mondta, hogy „nincs tudomásuk semmilyen vizsgálatról”, és tagadta, hogy a kampány során bármilyen kompenzációt kaptak volna a néppárti képviselőcsoporttól. A megnevezett személy megismételte, hogy Weber magas rangú segítői a kampány alatt távoztak parlamenti szerepkörükből, és bemutatott néhány dokumentumot, amelyek bizonyítják, hogy megtették ezt a hivatalos lépést.

Maga Weber nyíltan vállalta, hogy dupla fizetést kap kettős szerepvállalásáért, ami még a politikai családján belül is vitatéma. Legutóbbi pénzügyi bevallása szerint Weber az EP-képviselőként kapott havi nettó mintegy 8000 eurón felül 14 120 eurót keres néppárti elnökként is (és ebben még nincsenek benne a havi több ezer eurós juttatások).

Weber kampánya idején a rendőrségi dokumentumban megnevezett személyek mindegyike a pártnak dolgozott. Az utóbbi években bevett gyakorlattá vált a hivatalos szerepekből a politikai kampányokba való átlépés, mivel a vezető uniós politikusok a kampányidőszakra intézményi személyzetet hoznak magukkal. Például Ursula von der Leyen bizottsági elnöki kabinetjének vezető tisztviselője és egy fiatalabb tisztviselője is szabadságot vett ki annak érdekében, hogy von der Leyen 2024-es európai választási kampánya során az EPP-vel dolgozzon. Hasonlóképpen, Weber a 2019-es kampánya idejére több munkatársat hozott át a Parlamentből.

Az EPP 2019. májusi választásokon elért első helyezése az úgynevezett Spitzenkandidat rendszer alapján Weber számára elméletileg biztosította az Európai Bizottság elnöki posztját, de az uniós vezetők végül von der Leyen-t választották helyette. Ehelyett Weber az EPP-családon belül megszilárdította hatalmát, amelynek von der Leyen szintén vezető tagja. Weber már 2014 óta az EPP parlamenti frakciójának elnöke, 2022-ben pedig átvette a kampányorientált pártelnöki tisztségét.

Hivatalosan senkivel szemben nem történt vádemelés.

 „A néppárti képviselőcsoport büszke arra, hogy teljes körű együttműködését kiterjeszti” a jogi hatóságokra, mondta Weber és a néppárti frakció szóvivője a Politiconak adott nyilatkozatában, hozzátéve: „a pénzeszközökkel való állítólagos visszaéléssel kapcsolatban” egyetlen külső könyvvizsgálónak sincs „jelenleg kérdéses ügye”. Az EPPO feladata az Európai Unió pénzügyi érdekeit érintő súlyos bűncselekmények kivizsgálása, és a vizsgálatok során kapcsolatot tart a nemzeti bűnüldöző szervekkel.

Az EPP vizsgálata kapcsán megkérdezett EPPO-szóvivő kijelentette: „Folyamatban van egy nyomozás az Európai Parlament egyik képviselőcsoportjának tagjai által Belgiumban elkövetett, uniós pénzeszközökkel való visszaéléssel kapcsolatos állítások ügyében. Ebben a szakaszban azonban ez a vizsgálat csupán a tényeket érinti, és nincsenek gyanúsítottak. Amikor bármelyik vizsgálatunkról tudunk valamit mondani, azt proaktívan fogjuk megtenni”.

A belga ügyészség szóvivője az EPP-ügy kapcsán nem kívánt bővebben nyilatkozni.

„A nyomozást az Európai Ügyészség vezeti, ezért nem nyilatkozhatok az ügyről” – mondta Eric Van Der Sypt, a belga ügyészség szóvivője. Tavaly a belga és a német rendőrség a 2019-es választások idején elkövetett vesztegetés gyanúja miatt indított nyomozás részeként tartott razziát az EPP brüsszeli székházában. A nyomozást a német korrupcióellenes hatóság vezette, de azt az EPP „alaptalannak” minősítette. Nincs arra utaló jel, hogy az EPPO vizsgálata ezzel összefüggne. A vizsgálatra akkor kerül sor, amikor a következő hónapokban pártja reformjára készülő és új főtitkárt beiktató Webert a párt irányítása miatt saját belső ellenzéke részéről éri támadás.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!