Amerika választ - minden fontos hír az elnökválasztásról
2024. november 03. 10:02
Olvasási idő: 1 perc
Minden fontos fejleményt megmutatunk a volt amerikai elnök, Donald Trump és a jelenlegi alelnök, Kamala Harris versenyéről!
Több mint 75 millió amerikai állampolgár szavazott előre a november 5-i amerikai elnökválasztáson - áll a Floridai Állami Egyetem szombat este ismertetett felmérésében. Számításai szerint 75 millió 93 ezer 872 amerikai állampolgár élt korai szavazati jogával. Közülük több mint 40 millió 700 ezren személyesen adták le voksukat a szavazóhelyiségekben, és mintegy 34 millió 400 ezren szavaztak levélben. Az Egyesült Államokban a regisztrált szavazók száma körülbelül 168 millió. A legtöbben Texas (8,6 millió), Florida (7,8 millió), Kalifornia (7 millió), Észak-Karolina (4,2 millió) és Georgia államban szavaznak (4 millió).
Kamala Harris demokrata elnökjelölt szeptember óta először előzte meg republikánus kihívóját, Donald Trumpot egy felmérés szerint a billegő államnak tartott Michiganben. A Rasmussen Reports kutatóintézet és Thinker portál szombaton közzétett közvélemény-kutatásának eredménye szerint a válaszadók 49 százaléka szavazna Harrisre, 48 százaléka pedig Trumpra.
Az eredmény a 3 százalékos statisztikai hibahatáron belül van.
A felmérést október 24. és november 1. között végezték több mint 900 olyan michigani lakos megkérdezésével, akik részt kívánnak venni a november 5-i elnökválasztáson. A Rasmussen Reports októberben és szeptemberben egyaránt 48 százalékos támogatottságot mért a két elnökjelölt esetében a michigani szavazók körében végzett közvélemény-kutatásában.
Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt. A 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46., mert Grover Clevelandet - aki 1885-1889 és 1893-1897 között egy ciklus kihagyásával töltötte be a tisztséget - a történetírásban mint a 22. és 24. elnököt tartják számon. Megválasztása esetén a republikánus jelölt Donald Trump, aki 2017 és 2021 között már volt a Fehér Ház lakója, hasonlóképpen a 45. és a 47. elnök lenne.
A hét ingadozó államból ötben vezet Donald Trump a legfrissebb felmérések szerint. Elemzők szerint azonban így sem lehet megjósolni az amerikai elnökválasztás végeredményét, mert annyira kicsi a két jelölt közötti különbség. Közben Donald Trump és Kamala Harris a hétvégén is a billegő államokban próbálják meggyőzni a szavazókat.
Elővigyázatosságból készültségbe helyezték a Nemzeti Gárda egy részét Washington szövetségi államban helyi idő szerint pénteken, készülve arra, hogy esetleg zavargások törhetnek ki a jövő keddi választásokkal összefüggésben - írja a Mandiner. A Nemzeti Gárda katonáit hétfőtől csütörtökig helyezik készenlétbe az Egyesült Államok északnyugati részén fekvő államban.
A BBC arról ír, hogy Donald Trump szombati utolsó nagygyűlése Észak-Karolinában, Greensboro városában volt. Az állam a 2016-os és a 2020-as elnökválasztáson is Trumpra szavazott.
Trump beszédében azt mondta, hogy az Egyesült Államok megszállt ország, és a keddi választás a felszabadulás napja lesz Amerikában.
A korai szavazáson magas volt a részvétel Georgia államban, ugyanis több mint 4 millió szavazatot adtak le a keddi választások napja előtt.
Mivel az államban a választók több mint 50%-a már leadta szavazatát, egy állami választási tisztviselő szerint a választás napján alig számítanak szavazóra - írja a Fox News. Georgia államban Trump a nagy esélyes, az eddigi adatok szerint 2,6 %-kal ő vezet. Egyébként a korai szavazók 48 százaléka eddig republikánus, 45 demokrata az NBC adatai szerint.
Az ország más államaiban is megdöntötték a korai szavazás rekordját, köztük a csatatérállamokban, de más államokban is.
Az amerikai elnökválasztások története tele van drámával és meglepő fordulatokkal. Ronald Reagan elsöprő 1984-es győzelme éppúgy emlékezetes, mint John F. Kennedy fiatalos belépése az elnöki hivatalba vagy Joe Biden idős kora, amikor átvette a vezetést. Barack Obama rekordot döntő szavazatarányától a vitatott 1876-os választásig, minden esemény egy újabb fejezetet ír az amerikai politika izgalmas könyvébe - írja összefoglalójában a Magyar Nemzet.
Egy új közvélemény-kutatás szerint az amerikaiak háromnegyede aggódik amiatt, hogy a választás után erőszakhullám söpör majd végig az országon.
A regisztrált amerikai szavazók 41 százaléka „rendkívül” vagy „nagyon” aggódik a választások utáni politikai erőszak miatt, további 35 százalékuk pedig „valamelyest” aggódik amiatt, hogy a választások napját követően zavargások törhetnek ki – derült ki az Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research minap közzétett felméréséből – hívta fel rá a figyelmet a Zero Hedge hírportál. Erről bővebben ITT olvashat!
A Fox News beszámolója szerint Donald Trump a Fox & Friends Weekend című műsorban a médiába vetett közbizalom elvesztéséről beszélt.
Trump a „60 Minutes” című műsort vette célkeresztbe, mert úgy szerkesztett meg egy interjút, amelyet Harris alelnökkel készítettek, hogy a demokrata jelölt szereplése jobbnak tűnjön, amint amilyen valójában volt. A Fox Newsnak nyilatkozva Trump a The Washington Postot és más médiumokat is korruptnak nevezte.
„Már nincs hitelességük” - mondta Trump a Washington Postról.
Az Egyesült Államok regisztrált választóinak 48 százaléka teljes mértékben vagy nagy mértékben bízik a szavazatszámlálásban, miközben 26–26 százalék csupán kis mértékben vagy egyáltalán nem gondolja, hogy becsületesen zajlik a szavazatok összesítése – derül ki az AP-NORC pénteken nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatásából.
Donald Trump republikánus elnökjelölt szombaton második kampányeseményét az Észak-Karolinában található Gastoniában tartotta, ahol többek között beszélt Kamala Harrisről, valamint arról, hogyan védené a női jogokat.
Trump szerint Harris elnökként könnyedén lefagyna és nem tudna dönteni, ami miatt milliók halhatnak meg.
Semmi sem veszélyesebb, mint nagy hatalmat adni egy olyan nagyon gyenge, inkompetens és alacsony IQ-jú embernek, mint Kamala. Alacsony intelligenciájú ember.
– mondta beszéde egy pontján a republikánus elnökjelölt, aki beszélt a női jogokról is.
Bár a legfrissebb közvélemény-kutatások alapján, a Trump és Harris közti verseny szoros és kiegyenlített, az adatok szerint azonban a demokrata jelöltnek sokkal több pénzt kellett elköltenie a kampány során, mint a republikánus jelöltnek – derül ki a Open Secrets adataiból. Az adatokról bővebben ITT olvashat!
Biden bizarr kijelentést tett a republikánusokról, miközben Kamala Harris alelnök mellett kampányolt Scrantonban.
A videót ITT nézheti meg!
Philip Reeker, az Egyesült Királyság volt amerikai nagykövete a Sunday Morning With Trevor Phillips című műsorban azt mondta, hogy több nap vagy egy hét is eltelhet, mire megszületik a végleges eredmény.
Több száz szavazat landolt az úttesten Floridában, miután több szavazó urna „esett le egy teherautóról” – írta a The Telegraph. A választási hivatal szerint egy választási alkalmazott elfelejtette lezárni platós teherautója hátsó részét, ezért kerültek az útra az urnák.
A közösségi médiában megosztott felvételeken látható, amint egy sofőr megáll autójával, miután észrevette az autópálya úttestén heverő dobozokat, amelyekben több száz szavazat volt. Egy további videón látható, amint a megtaláló elviszi az urnákat a közelben lévő rendőrségre.
Donald Trump az egyetlen amerikai elnök elmúlt évtizedekben, akinek első elnöksége alatt nem kezdődött el háború, hangsúlyozta a Magyar Nemzetnek Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő.
Trump azt mondta, ha elnök lesz, felhívja Putyint és Zelenszkijt, és megállapodik velük a háború lezárásáról. Ez azt jelenti, hogy Trump egyfajta kompromisszumot szeretne, szemben a demokratákkal
Tim Walz minnesotai kormányzó és alelnökjelölt diktátornak nevezte Trumpot Arizónában - írja a Fox News.
Arizona az az állam, amely az elnökválasztási versenyben a republikánusok felé hajlik a Fox News utolsó, választások előtti Power Rankings előrejelzése szerint.
A „csúcstartó” Észak-Karolina, ahol egyes állítások szerint mintegy négymillió nevet töröltek a választói nyilvántartásból az elmúlt másfél évben. Az X-közösségi oldalon terjed egy olyan felsorolás, amely államonként ismerteti, hogy az elmúlt időszakban a választói névjegyzékekből mennyi adat került ki.
Ezek között jócskán akadnak kiugró számok: Kaliforniában például mintegy 1,2 millió nevet töröltek, míg New York államban 450 ezer rekordot távolítottak el. Kentuckyban pedig félmillió névnél járnak - írta meg a Mandiner.
De az igazi „csúcstartónak” Észak-Karolina tűnik a bejegyzés szerint, ahol az elmúlt másfél évben mintegy 4 millió adat került ki a jegyzékből.
A poszt állítása szerint jelenleg is sok helyen zajlik a névjegyzékek karbantartása, vannak térségek, ahol két nappal a voksolás előtt is káosz uralkodik a nyilvántartásokat illetően.
Magyar idő szerint vasárnap késő esti adatok szerint eddig 75 999 928 amerikai szavazott, ez majdnem feleannyi, mint ahányan négy éve összesen voksoltak. Az NBC összesítése szerint 41 százalékuk regisztrált demokrata, 39 százalékuk republikánus. Ugyanakkor a választás napján általában mindig több a republikánus szavazó, a demokraták inkább szavaznak előbb. A csatatérállamok között Georgiában, Nevadában és Arizonában a republikánusok közül szavaztak eddig többen, míg Michiganben és Pennsylvaniában a demokraták. Ugyanakkor Wisconsinban és Észak-Karolinában a legtöbb egyik pártnak sem volt regisztrált szavazója.
Donald Trump ma három keleti parti csatatér államban kampányol: a pennsylvaniai Lititzben; Kinstonban, Észak-Karolinában; és Maconban, Georgia államban.
Kamala Harris ma Michigan-szerte szól a választókhoz: Detroitban, Livernoisban, Pontiacban és East Lansingben.
Donald Trump a georgiai tömegnek leendő második ciklusát ábrázolva, azt mondta: „Az amerikai történelem négy legnagyszerűbb évének küszöbén állunk. … Néha egy kicsit csúnya lesz, és talán az elején különösen.” Nem részletezte, mi lenne a „csúnya”.
Trump néhányszor megemlítette Robert F. Kennedy Jr.-t, mondván, hogy az egykori demokrata elnökjelöltnek „nagy szerepe lesz”, ha megválasztják.
November 2-án összesen 1 perc 30 másodpercig díjmentesen jelent meg az NBC "Saturday Night Live" műsorában Kamala Harris, ezzel a csatorna megszegte azt a szabályt, hogy egyenlő műsoridőt biztosítson az egymással versengő jelölteknek - írja a Fox News Digital.
A Harris ellen versenyző jelöltek ilyen esetben egy héten belül kérhetnek azonos adásidőt a megjelenésükhöz.
A Floridai Egyetem Választási Laboratóriuma szerint már több mint 77 millió amerikai adta le voksát az amerikai választásokon, ebből 42,2 millió személyesen, 35,2 millió pedig postai úton.
Az összes leadott szavazat csaknem fele a 2020-ban visszaadott 160 millió szavazatnak, ami az elmúlt több mint egy évszázados legmagasabb részvételi arány az Egyesült Államokban.
„Legalizálni fogom a rekreációs marihuánát, lebontom az igazságtalan jogi korlátokat, és lehetőséget teremtek minden amerikai számára, hogy sikeres legyen ebben az új iparágban” – írja Kamala Harris demokrata elnökjelölt az Instagramon.
A rekreációs kannabisz használata sok országban, így Magyarországon is illegális. "Kapudrognak" tartják, ami átvezet a keményebb kábítószerek világába.
Donald Trump republikánus elnökjelölt vasárnap este a georgiai Maconban azt mondta a kampánygyűlésen résztvevőknek, hogy a keddi választásokon az állam megnyerése a teljes választás megnyerését jelentheti.
"Nem akarom a pénzedet. Nem akarok semmit. Az egyetlen dolog, amit akarok, hogy menj és szavazz és eljön a buli ideje!" - mondta Trump a rendezvényen.
Trump a vasárnapot a pennsylvaniai Lititzben kezdte, majd nagygyűlést tartott az észak-karolinai Kinstonban.
Georgia egyike annak a hét csatatér államnak, amelyek a leginkább meghatározzák a későbbi győztes személyét.
A RealClearPolitics közvélemény-kutató szerint Trump 2,3 pontos előnnyel vezet Harris előtt Georgiában.
A közkedvelt afrikai médiaszemélyiség, Simon Mwewa Lane egy videót tett közzé a közösségi oldalán, amelyben kifejtette véleményét az amerikai elnökválasztással kapcsolatban.
Lane határozottan állást foglalt Donald Trump mellett.
A televíziós rámutatott arra, hogy az amerikai választások kimenetele nemcsak az Egyesült Államok, hanem a világ számos országának politikai és gazdasági helyzetére is hatással lehet.
A katasztrófavédelem egyszerűen válasz nélkül hagyta az emberek segélyhívásait. Szégyen és árulás volt, ahogyan Kamala Harris alelnök, demokrata elnökjelölt reagált a Helene hurrikán pusztítására – mondta Donald Trump volt amerikai elnök. A Republikánus Párt elnökjelöltje kritizálta demokrata kihívóját, Kamala Harris alelnököt és a Biden–Harris-kormányzatot azért, ahogy a Helene hurrikán pusztítását kezelték – számol be róla a Breitbart amerikai hírportál nyomán a Magyar Nemzet.
Ha egy politikus egymás után mond beszédeket kampányeseményeken, akkor óhatatlan, hogy előbb-utóbb ismétli önmagát, de amit Kamala Harris csinál, az egészen megdöbbentő. Egy TikTok videón az látható, amint a demokrata elnökjelölt három különböző kampányeseményen, szó szerint – a legapróbb gesztusokig bezárólag – ugyanazt és ugyanúgy mondja el a közönségének - írta meg a Mandiner. A videóban a három felvételt egyszerre játsszák le Kamala Harrisről, és mivel minden egyes alkalommal ugyanazt mondta el, a három felvétel tökéletes szinkronban van.
Egy másik összeállításon a az figyelhető meg, hogy az elnökjelölt még meglepődni is ugyanúgy szokott.
Az 1776 nevű X-oldal szerint a CNN tönkretette Kamala Harris kampányát, amikor élő adásban leplezték le a demokrata elnökjelölt „kétszínű játékát”. A népszerű amerikai közösségi oldal szerint különböző helyeken különböző narratívákat futtat, hogy becsapja a szavazókat. Michiganben a gázai tűzszünetet szorgalmazza, míg Pennsylvaniában Izrael támogatásáról szól.
Két üzenet, egy kampány – csak hazugság hazugság után! Mennyi bizonyíték kell még?
– teszik fel a kérdést, melyről a Mandiner írt.
A népszerű afrikai médiaszemélyiség, Simon Mwewa Lane közösségi oldalán tett közzé videót, amelyben elmondta a véleményét az amerikai elnökválasztással kapcsolatban. Lane határozottan állást foglalt Donald Trump mellett és azt is kiemelte, hogy az amerikai választások kimenetele nemcsak az Egyesült Államok, hanem a világ számos országának politikai és gazdasági helyzetére is hatással lehet - írta a Mandiner.
Az amerikai elnökválasztást megelőző napokban az olasz pártok is kifejezték állásfoglalásukat arra vonatkozóan, hogy kit látnának legszívesebben az USA jövőbeli elnökeként - írja a Magyar Nemzet.
A Matteo Salvini vezette Liga egyértelműen Donald Trump győzelmében reménykedik, míg az Elly Schlein vezette baloldali Demokrata Párt Kamala Harrisnek szurkol. Több párt állásfoglalása is vitát váltott ki.
Trump szimpatizánsai kemény diónak bizonyulnak a közvélemény-kutatók számára. A republikánusok körében nagy a bizalmatlanság velük szemben, ami megnehezíti az előrejelzést - írja a Magyar Nemzet.
Már csak két nap van hátra az amerikai elnökválasztásig. Igaz, már több mint 77 millióan leadták a szavazatukat, még így is várhatóan több tízmillióan járulnak az urnákhoz kedden. A jelöltek továbbra is az úgynevezett csatatér államokban próbálják gyarapítani támogatóik számát. Szakértők szerint döntő lehet, hogy ki hogyan szerepel ezekben a körzetekben.
Tim Walz, a demokraták alelnökjelöltje vasárnap Georgia államban kampányolt. A minnesotai kormányzó Atlanta körzetében a választókhoz szólva azt mondta, hogy két nappal a választás előtt elég optimista, de arra számít, hogy a verseny nagyon éles lesz − írja a BBC.
Körzetenként egy-két szavazaton múlhat a győzelmünk – mondta.
2020-ban a CNN csak az elnökválasztás után négy nappal jelezte azt, hogy valószínűleg Joe Biden lehet a választás győztese, miután akkor több államban is nagyon szoros eredmény született. Szerintük 2024-ben is eltarthat egy ideig, mire győztes lehet hirdetni - írják.
19 elektori szavazatával ez a legfontosabb állam a hét kulcsfontosságú csatatérállam közül, amelyek eldöntötték Biden 2020-as választási győzelmét Trumppal szemben, és valószínűleg most is meghatározzák, hogy Trump vagy Harris követi-e Bident a Fehér Házban - írja a Fox News.
„Pennsylvania az az állam, ahol nehéz elképzelni, hogy valaki elveszíti, és aztán mégis megnyeri az elnökválasztási versenyt” - mondta a Fox Newsnak Mark Harris, a pittsburghi székhelyű, hosszú ideje republikánus nemzeti stratéga és reklámkészítő. „Ez egyértelműen a nullpont.”
Szégyen és árulás volt, ahogyan Kamala Harris alelnök, demokrata elnökjelölt reagált a Helene hurrikán pusztítására – hívta fel a figyelmet a Republikánus Párt elnökjelöltje, Donald Trump volt amerikai elnök. A katasztrófavédelem egyszerűen válasz nélkül hagyta az emberek segélyhívásait.
Harris alelnök nem akarta elmondani újságíróknak, hogyan szavazott egy kiemelten fontos javaslatról.
Kalifornia államban minden üzleti tevékenységet folytató társaságnak meg kell felelnie a biztonságos ivóvízről és a toxikus anyagok használatának büntetéséről szóló 1986. évi törvény („Proposition 65”) előírásainak. Kamala Harris most nem hajlandó elárulni, hogyan szavazott - írja a Fox News.
A Fehér Ház sajtósai utólag átírták Joe Biden kijelentéseinek leiratát – írja szemléjében a Mandiner.
Joe Biden a napokban egy újabb zavaros kijelentésében Donald Trump támogatóit hasonlította „hulladékhoz”, mindezt azután, hogy Trump egy gyűlésén egy humoristának sikerült Puerto Ricót egy szemétszigethez hasonlítania, ami miatt a helyi lakosok és hírességek háborodtak fel.
JD Vance republikánus alelnökjelölt Trump győzelmét jósolja a választások napján New Hampshire-ben, és azt mondta az ottani választóknak, hogy a kampány „kitágítja a térképet” a korábbi elnökválasztási versenyekhez képest.
„Hiszem, hogy két nap múlva vörösre változtatjuk New Hampshire-t, és Donald Trump lesz az Egyesült Államok következő elnöke” - mondta az ohiói szenátor és Trump elnökjelölt-aspiráns vasárnap este Derryben.
Szokatlanul hosszú időre, négy hónapra lezárták a Fehér Ház előtti Lafayette teret és környékét Washingtonban. A hivatalos indoklás szerint az elnöki beiktatás előkészítő munkálatai miatt van szükség a biztonsági intézkedésekre, amelyek 2025 februárjáig maradnak érvényben – számolt be a helyszínről Anton Bendarzsevszkij biztonságpolitikai szakértő, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója egy Facebook-posztban, amelyhez képeket is csatolt.
Valami azt súgja nekem, hogy a kerítések és a lezárások valódi célja nem a beiktatás, hanem a választások utáni helyzet – nehogy a polgártársak az egyik vagy a másik oldalról a Fehér Ház ostromára induljanak a választások eredményétől függően, mint 2021-ben a Capitolium ostrománál"
– írta a szakértő.
A szavazatszámláláskor minden szem a 7 kulcsfontosságú billegő államra szegeződik majd, amit a kampány alatt mindkét jelölt bejárt. Ezek Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Észak-Karolina, Pennsylvania és Wisconsin. Van egy kérdéskör, ami az ott lakók számára a legfontosabb, mégpedig a gazdaság állapota:
Az első számú kérdés ugyanaz, mint mindig, vagyis a gazdaság. És természetesen a gazdaságnak több dimenziója van. Ott van a növekedési ráta, ott van a munkanélküliség, ott van a fogyasztói bizalom, és persze az infláció
- mondta Todd Belt, a George Washington Egyetem Politikai Menedzsment programjának igazgatója.
Ami a gazdaságot illeti, az amerikaiak 44 százaléka szerint most nincs olyan jó állapotban, mint Joe Biden elnök hivatalba lépésekor, ami az ABC News/Ipsos friss felmérése szerint 1986 óta a legrosszabb adat.
Az év elején még sokkal magabiztosabb volt a Trump-kampány, hogy megnyeri Észak-Karolinát, azt az államot, amely 2008-tól eltekintve következetesen republikánus elnökre szavazott. De a demokraták is észrevették, hogy Trump győzelmi esélyei csökkentek, így próbálják megnyerni maguknak ezt az államot. A jelöltek az elnökválasztási verseny utolsó óráiban fej-fej mellett állnak és ezért mindkét oldal mindent belead.
Trump szerdán, szombaton, vasárnap és ma is odalátogatott.
Nevadában az egyik legmagasabb a munkanélküliségi ráta az Egyesült Államokban, és emellett magasak a megélhetési költségek is. Az állam sajátossága emellett, hogy arányaiban több a regisztrált párt nélküli szavazó. Tehát a bizonytalanság egyszerűen bele van kódolva, Trump és Harris fej-fej mellett haladnak az államban, ahol a lakosság harminc százaléka latin-amerikai - és rajtuk dőlhet el az állam sorsa.
A két fő rivális mellett sok elnökjelölt szerepel majd a szavazólapokon.
Bár egyiküknek sincs elég támogatottsága ahhoz, hogy elektori szavazatokat szerezzen, jelenlétük a szoros versenyben lévő ingadozó államokban elbillentheti a mérleg nyelvét.
Akikre érdemes lesz odafigyelni:
Jill Stein: A Zöld Pártot képviselő Stein Nevadát kivéve minden ingadozó államban szerepel a szavazólapon. Michiganben a legmagasabb a támogatottsága, ahol az állam arab és muszlim lakosságának egy része támogatja őt, mivel határozottan ellenzi Izrael Gáza elleni háborúját. Egy friss felmérés szerint Michiganben két százalékos a támogatottsága.
Chase Oliver: Oliver a Libertariánus Párttal mind a hét billegő-államban szerepel a szavazólapon. A felmérések szerint Arizonában szerepelhet a legjobban, ott két százalékon áll.
Cornel West: A független, progresszív jelölt, West Michiganben, Wisconsinban és Észak-Karolinában szerepel a szavazólapon. Mindhárom államban egy százalékon vagy az alatt van.
Ifjabb Robert Kennedy: Ifjabb Robert Kennedy, John F. Kennedy unokaöccse függetlenként kezdte meg kampányát. Augusztusban felfüggesztette kampányát, és Trump mögé állt be, de a neve továbbra is szerepel a szavazólapon Wisconsinban és Michiganben. A felmérések szerint Michiganben három százalékos támogatottsággal rendelkezik.
Amerika-szerte megkezdődött az előrehozott szavazás, aminek keretei között a választók személyesen vagy levélben adhatják le szavazataikat. A Floridai Egyetem választási laboratóriumának összesítése szerint eddig 78 185 854-en szavaztak. Ez a szám a 2020-as elnökválasztáson leadott összes szavazat közel felét jelenti.
Korábban mindkét elnökjelölt arról beszélt, hogy országos lakhatási válság van, mivel a lakások ára sokkal gyorsabban emelkedik, mint a bérek. Kevés olyan hely van Amerikában, ahol ez jobban kiéleződött, mint Nevada csatatérállamában. Rosario Estrada, egy étterem szakácsnője az Al Jazeerának elmondta, hogy két év alatt közel 50 százalékkal emelkedett a lakbére. Mivel az államban hatalmas hiány van az alacsony árú ingatlanokból,
a háztartások kétharmada jövedelmük több mint 30 százalékát bérleti díjra költik, amit sokan az elmúlt négy év hibás gazdaságpolitikájának tulajdonítanak.
A republikánus jelölt most fejezte be beszédét az észak-karolinai Raleigh-ben, ami közel másfél órás volt. Következő tervezett állomása a pennsylvaniai Reading, ahol helyi idő szerint 14 órakor tart nagygyűlést.
Nem számít, hogy melyik államban élsz, NE rám szavazz. Vigyük vissza Trump elnököt a Fehér Házba, engem pedig Washingtonba, hogy újra egészségessé tegyük Amerikát, véget vessünk az örökké tartó háborúknak, és megvédjük a polgári szabadságjogainkat!"
- tweetelte az ifjabb Robert F. Kennedy.
Az Egyesült Államokban mintegy 800 milliárdos él - és néhányan hatalmas vagyonukkal próbálják befolyásolni a választás kimenetelét. A milliárdosok adományozták Trump és Harris kampánya által összegyűjtött 3,8 milliárd dollár mintegy 18 százalékát. 82 milliárdos támogatja Harrist, ami a kampánypénzek 6 százalékát teszi ki, míg 52 milliárdos támogatja Trumpot, ami a kampánypénzek 34 százalékát teszi ki. Trump kampánytámogatásának nagy része mindössze négy adományozótól származik, köztük Elon Muskal. Harris milliárdos adományozói között van Bill Gates is.
Az arizonai államtitkárság által közzétett adatok szerint az államban a regisztrált szavazók több mint egyharmada független. A jelöltek folyamatosan próbálják változtatni álláspontjukat, hogy elérjék ezeket a szavazókat. 2016-ban Arizonában a függetlenek a választók 40%-át tették ki és három ponttal nyert Trump. 2020-ban a függetlenek a választók 39%-át jelentették és Biden kilenc ponttal nyert, tehát egyértelműen az arizonai győzelem kulcsa a független szavazatok megszerzése.
Az amerikai dollár vásárlóértéke több európai és ázsiai devizával szemben is csökkent, az euróval szemben 0,76 százalékkal 1,090 dollárra, a japán jennel szemben pedig 0,7 százalékkal 151-re esett. Az amerikai kincstárjegyek piacán, ami októberben még Trump győzelmét árazta be, és a hozamok emelkedéséhez vezetett, a kereskedők ma kiegyenlítették pozícióikat, miután Harris előnyre tett szert Iowában. Az irányadó 10 éves amerikai kötvény hozama 9 bázisponttal (bps) 4,28 százalékra esett, ami augusztus vége óta a legnagyobb napi csökkenést jelenti.
Kevesebb mint 24 óra múlva megkezdődnek a választások az Egyesült Államokban, amely nemcsak Amerika irányát fogja meghatározni, hanem a következő négy évben a globális geopolitikát is befolyásolni fogja. A legtöbb közvélemény-kutatás szoros versenyt jósol Trump és Harris között. Az ABC News által közölt országos felmérések szerint Harris (48) csekély, 1 százalékpontos előnnyel vezet Donald Trumppal (46,9) szemben. Az NBC News és az Emerson College országos szinten 49-49 százalékos döntetlent prognosztizált a két jelölt között. Az Ipsos hárompontos előnyt (49%-46%) jósol Harrisnek, míg az AtlasIntel kétpontos előnyt (50%-48%) Trumpnak. A választás napjának előestéjén mind Harris, mind Trump több kulcsfontosságú államban kampányolt. És hogy ki végzett jobb munkát a választók meggyőzésében, az hamarosan kiderül.
Az érvényes jogszabályoknak megfelelően holnap, 2024. november 5-én rendezik meg a 2024-es amerikai elnökválasztást, ami a 60. elnökválasztás lesz az Egyesült Államok történetében. A 2024-es választás győzteseit, akik az ország 47. elnöke és 50. alelnöke lesznek, 2025. január 20-án fogják beiktatni. Az elnöki posztért zajló harcban a két fő rivális a demokrata párt jelenlegi alelnöke, Kamala Harris és a republikánus párt elnökjelöltje, az ország 45. elnöke, Donald Trump.
A legfontosabb államok a választás kimenetele szempontjából Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Pennsylvania és Wisconsin lesznek.
Donald Trump republikánus jelöltnek jó esélye van a győzelemre, nem is annyira önmaga miatt, hanem a jelenlegi amerikai válságra és a folyamatos gazdasági és társadalmi nehézségekre adott válaszai miatt. Ezekre ugyanis a demokrata kormányzat nem tudott megoldást javasolni – nyilatkozta a Vanity Fair Italia hírügynökségnek Benedetta Brevini Amerika-szakértő.