Spanyol hírügynökségek szerint szombaton 130 000 ember vonult az utcára - a tüntetők azt skandálták, hogy „mi sárral vagyunk bemocskolva, ti vérrel vagytok bemocskolva”.
Több mint 200 ember halt meg az áradásokban, amelyeket a Valenciát és a szomszédos tartományokat októberben sújtó özönvízszerű esőzések okoztak. Nyolcvan embert még mindig eltűntként tartanak nyilván.
A tüntetők azzal vádolták a helyi hatóságokat, hogy túl későn adtak ki árvízriasztást.
A feldühödött tüntetők a rendőrséggel is összecsaptak.
A tüntetők a valenciai városházát sárral kenték össze, a Reuters hírügynökség pedig arról számolt be, hogy többen székeket és más tárgyakat dobáltak a demonstráció során - írja a BBC.
A város polgármestere, María José Catalá képeket tett közzé a közösségi médiában a betört ablakokról és egy videót, amelyen látszólag tüzet gyújtanak, majd hozzátette: „A vandalizmus nem megoldás”. Valencia városi tanácsa elítélte a vandalizmust, mondván, hogy a várost is sújtotta az árvíz.
Anna Oliver, a tüntetés egyik szervezője a Reuters hírügynökségnek nyilatkozott:
Szeretnénk kifejezni felháborodásunkat és dühünket a katasztrófa rossz kezelése miatt, amely oly sok embert érintett.
A múlt héten a spanyol királyt és királynőt sárral és más tárgyakkal dobálták meg a dühös tüntetők, amikor Paiporta városába látogattak, amely az egyik legsúlyosabban érintett város. Pedro Sánchez miniszterelnököt szintén megdobálták a tüntetők.
Több ezer ember vesztette el otthonát, és számos területen az utcákat még mindig sár és törmelék borítja.
Spanyolországban a katasztrófaelhárításért a regionális kormányok felelősek, és további forrásokat kérhetnek a madridi központi kormánytól.
A spanyol meteorológiai hivatal október 25-től viharjelzéseket adott ki a régióra, de a valenciai hatóságok csak órákkal az áradás kezdete után adtak ki riasztást a helyi mobiltelefonokra.
A vészhelyzetekért felelős helyi tanácsos azóta elismerte, hogy nem tudott a telefonos riasztási rendszerről. A helyi média beszámolója szerint az áradások kezdetekor Mazón egy újságíróval ebédelt, és csak helyi idő szerint 19 órakor érkezett meg a vészhelyzeti koordinációs értekezletre.
Kormányzati források az El País újságnak azt mondták, hogy ez „lényegtelen”, és hogy Mazónt folyamatosan tájékoztatták az eseményekről.
A valenciai áradást egy Dana-jelenség okozta - amikor a meleg, nedves levegő hideg levegővel találkozik, és instabil időjárási rendszert hoz létre. A tudósok szerint a klímaváltozás során felmelegedő éghajlat súlyosbítja az árvizeket.