Százezrek gyűltek össze Berlinben, hogy megünnepeljék a berlini fal leomlását

Vágólapra másolva!
Több százezren vettek részt szombaton, a berlini fal leomlásának 35. évfordulóján, ahol Berlin önmagát és a szabadságot ünnepelte.
Vágólapra másolva!

Az évfordulón Kai Wegner Berlin polgármestere elmondta, hogy az évforduló napja mindig is különleges emlék lesz a város számára. 

Az 1989-es történelmi eseményeket és a határtalan szabadság érzését a legkülönfélébb rendezvények és események keretein belül lenyűgöző módon ünnepelték az emberek 

- nyilatkozta, a megemlékezést szervező cég, a Kulturprojekte Kft.

Berlinifal35, Berlin, berlini fal leomlásának 35. évfordulója, 35 years since the fall of the wall
Megemlékezés a berlini falnál - Fotó: AFP

Berlinben, ahol az egykori határ mentén négy kilométer hosszan húzódott a fal, most 5000 plakátból álló szabadtéri kiállítással emelkedtek meg a fal leomlásáról. A plakátokat, amelyeket péntek óta nézhetnek meg az érdeklődők, gyerekek és felnőttek tervezték "Fenntartjuk a szabadságot" mottó jegyében. 

Emellett a kiállítás részeként az 1989 őszi tüntetéseken részt vevő NDK-polgárok transzparenseinek másolatai is megtekinthetők voltak.

Szombat este pedig az ünnepségek végén 700 hivatásos és amatőr zenész adott koncertet, többek között a Brandenburgi kapu előtt is. Az évfordulón Kai Wegner Berlin polgármestere elmondta, hogy az évforduló napja mindig is különleges emlék lesz a város számára. 

Berlinifal35, Berlin, berlini fal leomlásának 35. évfordulója, 35 years since the fall of the Wall - Berlin
Koncert a 35 évforduló alkalmával - Fotó: AFP

A berlini fal története

A berlini fal megépítését 1961. augusztus 13-án kezdte el a keletnémet munkásőrség és néphadsereg, hogy aztán közel negyven évig álljon rendíthetetlenül a helyén. Először nem is fal volt, hanem egy szigorúan őrzött drótkerítés, később azonban már egy három méter magas betonfal, amely kettéosztotta Berlint, és így képletesen egész Európát.

A fal felhúzását azért találták ki, mert a háború elvesztése, illetve azután, hogy a megszálló szovjet csapatok nem vonultak ki, rengetegen hagyták el az otthonukat, és menekültek Nyugatra. A két Németország - a Német Demokratikus Köztársaság (NDK) és a Német Szövetségi Köztársaság (NSZK) - megalapításától, 1949-től a fal felhúzásáig nagyjából 3 millióan menekültek az NDK-ból Nyugatra, a legtöbben Nyugat-Berlinen keresztül, mert a nagyvárosban szinte egyáltalán nem volt ellenőrzés a keleti és a nyugati szektorok határán.

Berlini fal 1989, berlin1989
Berlini fal 1989
Fotó: Getty Images

A fal keleti oldaláról rengetegen próbáltak átszökni a másik oldalra, legtöbbjüket azonban elkapták. Vagy megölték, ha nem adták meg magukat.

1989. november 9-én nyitották meg a határokat Kelet- és Nyugat-Németország között. A berlini fal lebontása még aznap elkezdődött, az emberek maguk ugrottak neki.
 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!