A mostanra már legyengült, trópusi viharrá vált Toraji az éjszaka folyamán elvonult. Jelentősebb károk nem keletkeztek és halálesetekről sem érkeztek jelentések. Azonban
egy újabb trópusi vihar, az Usagi két nap múlva éri el az ország északkeleti partjait
- közölte a nemzeti meteorológiai hivatal.
A kormány közölte, hogy több mint 32 000 embert evakuált a Fülöp-szigetek északi részén található veszélyeztetett területekről mielőtt a Toraji hétfőn elérte a szigetet. Ez hetekkel azután történt, hogy a Trami - súlyos trópusi vihar -, a Jinhszing tájfun és a Kong-rej szupertájfun együttesen 159 ember halálát okozta.
A legtöbb halálos áldozatot a Trami okozta, amely özönvízszerű esőzéseket, áradásokat és földcsuszamlásokat idézett elő.
A kormány nem számolt be jelentős áradásokról a Toraji átvonulása során - írja a The Guardian.
Az Usagi óránkénti 75 kilométer/ órás széllökései kedden késő este nagy hullámokat kavarhatnak az északkeleti partok mentén a várható csütörtöki partraszállás előtt, amikor az előrejelzések szerint majd tájfunná erősödik - közölte a meteorológiai szolgálat. „A kis tengerjáró hajóknak ... azt tanácsolják, hogy ilyen körülmények között ne merészkedjenek ki a tengerre” - áll a közleményben.
Bár a kormány nem számolt be a Toraji halálos áldozatairól, azt mondták, hogy
még mindig mintegy 15 000 embernek kell menedéket találnia a főként kormány által működtetett evakuációs központokban.
A közművek dolgozói kedden megjavították a megrongálódott hidakat, helyreállították az áramszolgáltatást, és megtisztították a földcsuszamlások, kidőlt fák és villanyoszlopok által elzárt utakat - közölte a polgári védelmi hivatal.
A magánházakban keletkezett károk teljes mértékét egyelőre pontosan nem ismerni, de 29 városban még akkor sem volt áramszolgáltatás, amikor a kikötők újra megnyíltak.
Az Usagi után a meteorológiai szolgálat közölte, hogy a Man-ji trópusi vihar, amely jelenleg az Északi-Mariana-szigetek közelében van, a jövő héten a Fülöp-szigeteket is elérheti.
Évente mintegy 20 nagy vihar és tájfun sújtja a szigetországot vagy a környező vizeket, amelyeknek emberek tömegei esnek áldozatul, és milliókat taszítanak tartós szegénységbe. Egy nemrégiben készült tanulmány kimutatta, hogy az ázsiai-csendes-óceáni térségben a viharok az éghajlatváltozás miatt egyre közelebb a partokhoz alakulnak ki, gyorsabban erősödnek és hosszabb ideig tartanak a szárazföldön.