Nagy bajban Ursula von der Leyen - belebukhat a korrupcióba

IMG_4578
Fotó: Fotó: Csudai Sándor - Origo
Vágólapra másolva!
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen több mint két éve próbálja elkerülni a Pfizer-vakcinák beszerzésének körülményeire vonatkozó vizsgálatokat. A 35 milliárd eurós szerződés titokzatos sms-ek révén köttetett, és a nyilvánosságnak csak korlátozott hozzáférése van a részletekhez. November 15-én a Pfizergate néven híressé vált ügy újabb tárgyalása várható, amely további kérdéseket vethet fel a brüsszeli korrupcióval kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

A Pfizergate-botrány egyre sötétebb árnyékot vet Ursula von der Leyenre, az Európai Bizottság elnökére. A 2021 májusában kötött 35 milliárd eurós szerződés a Pfizerrel, amely kilencszázmillió vakcina beszerzését célozta meg, továbbá lehetőséget biztosított újabb kilencszázmillió adag megvásárlására, vitákat és kérdéseket szült az Európai Unió átláthatóságáról.

Az ügy különös érdekessége, hogy a megállapodás részleteiről a bizottság elnöke közvetlenül, sms-üzenetek révén egyeztetett Albert Bourlával, a Pfizer vezérigazgatójával.

A botrány kivizsgálására az Európai Ügyészség indított vizsgálatot, amelynek során kiderült, hogy Von der Leyen stábja akadályozta a nyomozást, amikor azt állította, nem találtak semmiféle releváns üzenetet az elnök és Bourla között. Később azonban elismerték, hogy csak a belső dokumentum-nyilvántartást tekintették át, az sms-eket nem. Ez újabb aggodalmakat vetett fel az Európai Bizottság átláthatósági elkötelezettségét illetően.

Az Európai Bizottság nem biztosított „kellően széles körű hozzáférést” a nyilvánosság számára a Covid–19-vakcina-szerződésekhez, és szabálytalanságokat találni a dokumentumok egyes részeinek szerkesztésére vonatkozó indoklásban – derült ki még 2024 júliusában.

Emlékezetes: az ügyet a Zöldek európai parlamenti képviselőinek egy csoportja terjesztette elő, akik az Európai Bizottság és a Covid–19 elleni vakcina gyártói közötti 2021-es megállapodás megértése érdekében hozzáférést kértek a vakcinaszerződésekhez és bizonyos kapcsolódó dokumentumokhoz. A Bizottság csak részben volt hajlandó betekintést adni bizonyos szerződésekbe, kereskedelmi érdekek védelmére és adatvédelmi okokra hivatkozva.

Az EP-képviselők ezt nem hagyták annyiban, majd a brüsszeli bírósági határozat értelmében az Európai Bizottság azon döntése, miszerint a szerződések egyes szakaszait kivágták a publikált verzióból, szabálytalan. A testület megállapította azt is, hogy az Európai Bizottság nem bizonyította: az említett záradékokhoz való szélesebb körű hozzáférés ténylegesen aláásná az említett vállalkozások kereskedelmi érdekeit. Ráadásul 

folyamatban van egy másik per is Ursula von der Leyennel szemben.

November 15-én tárgyalják a Pfizergate-ügyet

Az Európai Bíróság november 15-én tárgyal a Pfizergate nevű ügyletről. 

Mint ismert: Ursula von der Leyen 2021 májusában elképesztő, 35 milliárd eurós szerződést kötött a Pfizerrel 1,8 milliárd adag koronavírus elleni vakcina beszerzéséről, és az EB elnöke gyakorlatilag sms-ben egyeztette a részleteket Albert Bourlával, a Pfizer vezérigazgatójával.

Az ügyben vizsgálat indult, 

és kiderült, csak a belső dokumentum-nyilvántartást tekintették át, az SMS-eket nem, mondván, azok túlságosan „rövid életűek”, ezért nem tartoznak a szakpolitikával kapcsolatos dokumentumok megőrzésére vonatkozó uniós jogszabály hatálya alá. Von der Leyen azzal is védekezett, hogy nem vett részt a tárgyalásokban, ezért az üzenetek nem befolyásolták az üzlet menetét.

Emily O’Reilly ombudsman álláspontja szerint viszont az Európai Bizottság tagjainak viselkedése nem felelt meg az uniós szabályok által megkövetelt átláthatóságnak, és meg sem próbáltak átfogó kutatást végezni az ügyben.

Az emberiség történetének legnagyobb korrupciós botránya

– állította akkoriban az esetről Mislav Kolakusic, az Európai Parlament volt horvát képviselője, aki „4,5 milliárd adagos nőnek” nevezte Von der Leyent.

Korábban született egy megállapodás arról, hogy a tagállamok szakértőit bevonva az Európai Parlament megvitatja a 2022-es vakcinastratégiát, ez a találkozó végül nem valósult meg, Von der Leyen tényként mutatta be a Pfizerrel kötött alku részleteit, amit az Európai Bizottság jóváhagyott.

Brüsszeli korrupció: újabb részletek derültek ki Ursula von der Leyen görög luxusnyaralásáról

Még 2023 augusztusában írtunk arról is, hogy Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét és férjét augusztus közepén háromnapos nyaralás keretében látta vendégül Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök és felesége a Kréta szigetén fekvő Akrotiriben épült villájukban. A napvilágot látott információk szerint, az első nap során a vendégek kulturális programokon vettek részt, majd zárásként a Souda-öbölre néző kilátásban gyönyörködhetve fogyaszthatták el a krétai étel- és italkülönlegességekből álló vacsorájukat.

Pazar körülmények között nyaralhatott Ursula von der Leyen
Forrás: Tűzfalcsoport.blogstar.hu

Másnap a görög elnök - a parti őrség kíséretében - Damoulis nevű hajójával vitte körútra a vendégeket, hogy közösen csodálják meg Sfakia partjainak szépségeit. Szombat este a vendégek a Souda-öbölre néző kilátás mellett fogyaszthatták el a krétai különlegességekből álló vacsorájukat.

Von der Leyen és Micotákisz közös nyaralása a görög, illetve a német sajtóban és közéletben egyaránt heves reakciókat váltott ki, összeférhetetlennek minősítve a nyaralást. Sőt, azt még Strasbourgban is éles kritikák tárgyát képezte.

A görög újságok címlapjára került a botrányos nyaralás
Forrás: Tűzfalcsoport.blogstar.hu

Összeférhetetlenség

A német Berliner Zeitung a „Miért nyaral Ursula von der Leyen Görögország miniszterelnökével?" címmel jelentetett meg cikket, amelyben a lap szintén az eset kapcsán felmerülő összeférhetetlenség kérdését emelte ki, hasonlóan hivatkozva arra a furcsa tényre, hogy az Európai Bizottság feltűnően visszafogott a közelmúlt görög botrányai kapcsán.

A Süddeutsche Zeitung ugyancsak több cikket szentelt a témának, és a korábban említettek mellett megjegyezte, hogy

nyilvánvaló, hogy Micotakisz és von der Leyen nagyon közel állnak egymáshoz, a miniszterelnök nagyon fontos partner.

A körülmények ismeretében a lap szerint nem kérdéses, hogy „a görögországi látogatás politikai vonatkozású volt", főleg annak tudatában, hogy von der Leyen „minden nyilvános szereplésre aprólékosan ügyel", most pedig - utalva a nyilvánosságra hozott képekre - valamilyen különös oknál fogva „elmaradt a megszokott diszkréció".

Az Európai Bizottság valóban mind a mai napig következetesen hallgat a Görögországgal kapcsolatos problémákról, holott korábban a testület hasonló témákban - ténybeli és jogi bizonyítékok hiányában is - előszeretettel és hangosan bírált más tagállamokat, köztük Magyarországot is, mint ahogyan azt egy görög lap meg is jegyezte.

Sétahajókázáson is részt vett von der Leyen
Forrás: Tűzfalcsoport.blogstar.hu

A Pfizer-szál

A közös utazásról egyébként a Creta24 nevű helyi média egy rövid videót is közölt, amelyhez az egyik görög állampolgár a következő kommentet fűzte:

A Pfizerből származó nyereség egyesíti őket.

A hozzászólás nem alaptalan, ugyanis 2022. márciusában a válságok negatív következményeit amúgy is nehezen viselő társadalmat mélyen megrázta az a hír, hogy a görög állam 32 millió euróval támogatta azt a Theracell Laboratories IKE nevű cégkonzorciumot, amelynek történetesen az Európai Bizottság elnökének férje, Heike von der Leyen ügyvezetésével működő Orgenesis Inc. is a tagja.

Ráadásul az Orgenesis ezer szállal kötődik ahhoz a Pfizer gyógyszeripari óriásvállalathoz - a céget a Pfizer korábbi alkalmazottai alkotják, fő részvényesei pedig ugyanazok, mint a gyógyszervállalaté -, amellyel Ursula von der Leyen minden szabályt felrúgva, privát telefonján keresztül, SMS-üzenetekben bonyolította le azt a 35 milliárd euró értékű vakcinabeszerzést, amely kapcsán a mai napig sem sikerült tisztáznia magát.

Mindezek ismeretében nem meglepő, hogy a görög sajtó szerint a mostani közös nyaralás is üzleti érdekeket szolgálhatott.

 

Súlyosan megsértették a jogszabályokat

A történések és az elhangzottak ismeretében érdemes megjegyezni, hogy

az uniós jogrend az Európai Bizottsággal szemben fennálló alapvető kritériumként rögzíti a semlegesség és a pártatlanság követelményét, melynek minden körülmények között fenn kell állnia, és amelytől semmilyen esetben sem lehet eltérni.

E szigorú szabályok épp a jelen eset kapcsán megmutatkozó visszaélések megakadályozására lettek megalkotva, mégpedig, hogy ne fordulhasson elő az a helyzet, hogy az EU intézményei, illetve annak tagjai meghatározott előnyök és személyes szimpátia következtében nem képesek pártatlanul ellátni feladataikat.

Bár az előírások - és a Szerződésekben rögzített követelmények nyílt megsértése - egyértelműek, mégsem okoz különösebben nagy meglepetést, hogy a brüsszeli intézmény újfent kiállt a már visszatérő rendszerességgel botrányba keveredő elnöke mellett, és közleményükben a görögországi vakációt „magánútnak" minősítették, amely „teljes mértékben összeegyeztethető a testület irányelveivel".

Súlyosan megsérthette a jogszabályokat Ursula von der Leyen a görögországi nyaralásával
Forrás: Anadolu Agency via AFP/2022 Anadolu Agency/Dursun Aydemir

 

Egy tagállam miniszterelnöke által az Európai Unió végrehajtó szervének vezetője részére szervezett luxusnyaralás semmilyen szempont szerint sem feleltethető meg a bizottságra és magukra a biztosokra vonatkozó semlegesség és pártatlanság követelményeinek.

Az EUMSZ 247. cikke értelmében, ha a bizottság valamely tagja már nem felel meg a feladatai ellátásához szükséges feltételeknek, vagy ha súlyos kötelezettségszegést követett el, a bíróság - a tanács egyszerű többséggel elfogadott kérelmére vagy a bizottság kérelmére - felmentheti hivatalából.

A múltbéli tapasztalatok és az EU jelenlegi működési keretei között ennek azonban nincs valódi realitása.

Magyar Péter így szolgálja ki Brüsszelt és Ursula von der Leyent

Mint arról korábban beszámoltunk, Magyar Péter és társai mára minden fontos kérdésben a brüsszeli globalista álláspontot szajkózzák, sőt állva tapsolnak a magyargyűlölő Manfred Webernek is. Legutóbb újabb fajsúlyos témakörben mutatták meg valódi arcukat Magyar Péterék, a Tisza Párt európai parlamenti képviselői ugyanis szavazataikkal kiálltak a genderideológia és az LMBTQ-propaganda támogatása mellett. Mindezek mellett támogatták a migrációs paktumot is. Magyar Péter pedig korábban arról beszélt, hogy Magyarországnak egy kis szuverenitásról kell lemondania. A Brüsszel által lopási ügye miatt mentelmi jogával zsarolt és magyarországi helytartónak kiszemelt Magyar Péter azonnal lelkesen támogatta Ursula von der Leyen azon javaslatát is, miszerint szüntessék meg a területalapú mezőgazdasági támogatásokat is. Világos, hogy Magyar Péter a mentelmi jogának a megtartásáért cserébe arra is képes, hogy a magyar gazdáknak járó pénzt inkább Ukrajna kapja meg.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!