Az Egyesült Királyság légi baleseteket vizsgáló testülete (UK Airprox Board) a legmagasabb, „A” kategóriába sorolta az incidenst, amelynél súlyos ütközési kockázat állt fenn. A vizsgálat szerint a drónok illegálisan, az Egyesült Királyságban engedélyezett maximális repülési magasság dupláján repültek.
A jelentés szerint
feltételezhető, hogy a drónokat szándékosan irányították a repülőgép közelébe, talán látványos felvételek készítése céljából.
A drónokat a Heathrow környéki 5 kilométeres repülési zónán kívülről működtették, ami súlyos szabálysértés.
A pilótákra akár öt év börtönbüntetés is várhat, ám az eszközök kezelőit egyelőre nem sikerült azonosítani.
A járat első tisztje vette észre elsőként a két tárgyat, amelyek a repülőgép elé és fölé kerültek, majd felhívta rájuk a kapitány figyelmét. A jelentés szerint egyértelműen látható volt, hogy két, azonos méretű, fekete propellerű drónról van szó, amelyek egyenesen felfelé haladtak, oldalirányú formációban - számolt be róla a Daily Mail.
Mindkét pilóta úgy értékelte, hogy nagy volt az esély az ütközésre és csak a szerencsének köszönhető, hogy ezt sikerült elkerülni.
A légiközlekedési szakértők már régóta figyelmeztetnek arra, hogy egy drón akár átszakíthatja a repülőgépek szélvédőjét, vagy súlyos motorhibát okozhat, veszélyeztetve az utasok és a személyzet biztonságát. A BA szóvivője hangsúlyozta:
Rendkívül komolyan vesszük az ilyen incidenseket. Pilótáink azonnal jelentik az eseteket, hogy a hatóságok kivizsgálhassák az ügyet, és megtehessék a szükséges lépéseket.
Túl magasra repült egy drón, veszélybe került egy utasszállító gép augusztusban is: az Athénból Londonba tartó utasszállító repülőgép 180 utassal a fedélzetén veszélyesen közel került egy illegálisan repülő drónhoz 2900 méter magasságban. Szintén augusztusban Eindhovenben leszállásnál nagyon közel került egy Wizz Air géphez egy drón, mindössze száz méterre volt attól.
Arról is írtunk már korábban, hogy milyen ilyen kárt okoz egy drón a hajtóműben.
Arról is írtunk korábban, hogy drón csapódott egy kocsiba Budapesten: egy 23 éves szingapúri férfi légi felvételt készített a Szabadság híd felett, de megszűnt a kapcsolat a drón és annak vezérlője között, a zuhanás után pedig becsapódott egy Pestről Budára haladó autó szélvédőjébe.