A légi utazás kényelmes, a jegyárak is elfogadhatók, és egészen távoli úti célokat is elérhetünk pár óra alatt. A repülésnek a vele járó izgalmak mellett más, egészségre gyakorolt hatása is van. Több utas küszködik olyan tünetekkel, melyek többórás repülés alkalmával jelentkeznek. Vizsgálatok szerint a hosszabb utakra repülők kilencven százalékánál jelentkeznek a "jet lag" tünetei különböző mértékben.
A "jet lag" nehezen lefordítható kifejezést használjuk annak az állapotnak a megnevezésére, amikor egy-egy hosszabb repülőút után kisebb rosszullét, spicces állapothoz hasonló fáradtság jelentkezik, különösen akkor, ha egy másik időzónába mentünk át.
A jet lag tünetei nagyon különbözőek lehetnek, de általában jellemző, hogy egész nap álmosak, fáradtak, ingerlékenyek vagyunk, nehezen tudunk koncentrálni, fáj a fejünk, esetleg álmatlanság lép fel, és a végtagok megduzzadnak, ödémásak lesznek. A tünetek lehetnek enyhébbek vagy komolyabbak is, és előfordulhat az is, hogy gyakran repülőknél egyre súlyosabb formában jelentkeznek.
Az, hogy hány időzónán repülünk keresztül, és így mennyi lesz az időeltolódás, befolyásolja a jet lag kialakulását. Kutatások kimutatták, hogy már háromórás időeltolódás is jelentős kellemetlenségeket okozhat, ugyanakkor, ha ugyanolyan távolságot utazunk be zónán belül, észak-déli irányban, akkor nem lépnek fel a tünetek.
Az időzónak átlépése felborítja szervezetünk normál ritmusát, zavarokat okozhat biológiai óránk működésében. A cirkadián ritmus - biológiai óránk működése - a hipotalamusz által nagyon pontosan beszabályozott működés. Ez a működés állandó ciklusok váltakozására épül, melyek alapja a nappal és az éjszaka váltakozása. Amikor másik időzónába lépünk, a megszokott, beszabályozott napi ritmus felborul, így elvész az egyensúly, ez pedig testi tüneteket okoz. A cirkadián ritmus helyreállásához az átlépett időzónák számától és így az időeltérés mértékétől függően több napra is szükség lehet.
A jet lag kialakulásban fontos szerepet játszhatnak a repülés sajátos fizikai tényezői is, melyek jellegzetes tüneteit sokan ismerik:
A rágógumizás nyomáskiegyenlítő hatású
Amikor a repülőgép elér egy bizonyos repülési magasságot, állandó lesz a repülőgépben a nyomás, melyet igyekeznek állandó értéken tartani, de így is eltér a "normális" földi viszonyoktól. A szokatlan nyomásviszonyok a ritkán repülőknél és azoknál, akik nem szoktak hozzá pl. a magashegyi túrákhoz, letargiát, füldugulást, a végtagok duzzanatát okozzák.
Rossz levegőminőség
A repülőgép levegője általában rendkívül száraz, a páratartalom 1-10 százalék között mozog. Ez a szervezet kiszáradásához vezethet. A száraz levegő miatt kiszárad az orr és a száj nyálkahártyája, torokfájás, köhögés léphet fel, és könyebben fázunk meg vagy betegszünk meg, ha esetleg fertőző beteg van a gépen. Ezért is kell mindig elfogadni, ha itallal - vízzel! - kínálnak bennünket az utaskísérők.
A repülésre fel kell készülni
Minél rosszabb állapotban száll fel valaki a repülőre, annál valószínűbb, hogy a repülés alatt és után kellemetlenségei lesznek; a másnaposság, a kialvatlanság, a leromlott egészségi állapot, egyes krónikus betegségek esetén nem ajánlott repülőre szállni. A terhesség utolsó hónapjában nem szívesen repítik a kismamákat a légitársaságok.
A jet lag igazából nem gyógyítható, de van néhány módszer, mellyel csökkenthető a tünetek súlyossága, illetve megelőzhető kialakulásuk:
Ha a repülő megérkezésekor a célállomáson reggel van, igyekezzen fennmaradni. Próbálja meg kitolni a lefekvés idejét addig, amikor ott elérkezik az éjszaka, a lefekvés ideje. Sokkal jobban fog aludni, kevésbé fogja megviselni az időeltolódás, mint azokat, akik megérkezésük után nappal szundikálnak egy kicsit.
A jet lag kezelésére kísérletek folynak melatonintartalmú szerrel, mely az alvási ritmust szabályozza. Egyes kutatások szerint a melatonin hatásosnak bizonyul a jet lag tüneteinek enyhítésében, de a hormon alkalmazásakor fellépő mellékhatásokat még nem sikerült tökéletesen tisztázni.
A jet lag kezelésnek másik módja a fényterápia. Ekkor mesterséges fénnyel "edzik" a páciens biológiai óráját, illetve természetes fény megvonásával kezelik, így a szervezet órája előre- vagy vissza is állítható.
Ajánlat
Jet lag oldal
Részletes információ a betegségről, tünetekről, megelőzésről. Itt olvashatnak mindenféle repüléssel kapcsolatos témáról, így a repüléstől való félelemről is. Healthy Flying with Diana Fairechild.
Jet lag diéta
Az amerikai Argonne National Laboratory kutatói olimpikonok számára fejlesztették ki azt a speciális diétát 1982-ben, amelyet három nappal az utazás előtt kell elkezdeni, és amellyel megelőzhető a jet lag tüneteinek többsége.